Příští války? Ta na Ukrajině nabízí ponaučení pro možné budoucí konflikty

Se svými sovětskými tanky a zákopy někdy válka na Ukrajině vypadá jako přežitek, připomínka minulosti. Odborníci se ale domnívají, že nabízí ponaučení pro všechny možné budoucí konflikty, od Blízkého východu po Tchaj-wan, píše agentura AFP.

Potřeba dobře se zásobovat zbraněmi, válčit s využitím nejmodernějších technologií a nebránit se použití umělé inteligence jsou jenom některá z ponaučení, která konflikt bezmála rok od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu přinesl.

Umělá inteligence

Na bojišti je zásadní identifikovat cíle a dokázat je rychle zasáhnout. Novinkou je v tomto ohledu kombinování dat z různých zařízení (sensor fusion), což utváří přesný obraz terénu, uvádí expert na obranu Stephen Biddle z americké Kolumbijské univerzity.

Americká společnost Palantir poskytla Kyjevu své nástroje umělé inteligence, které třídí gigabajty dat a umožňují ukrajinskému velení znát pohyb, pozice a potenciální cíle ruských jednotek v reálném čase. Šéf společnosti Palantir Alex Karp tvrdí, že tyto "válečné zbraně" nového typu poskytují svým uživatelům zásadní taktickou výhodu nad protivníkem.

Autonomní zbraně

Dronová válka začala na Ukrajině. Rusové i Ukrajinci jsou v současnosti v této oblasti bohatě vybaveni a armády po celém světě pracují na tom, aby si zařídily vlastní flotilu.

Dalším krokem jsou autonomní drony nové generace, naprogramované k útoku, aniž by k němu potřebovaly lidský pokyn. Tito "roboti-zabijáci" kvůli nedostatečnému dohledu ze strany vojenských či politických lídrů vyvolávají obavy.

Ukrajinci už používají bezpilotní letouny Switchblade americké výroby, které mají schopnost rozpoznávat objekty pro výběr cíle.

Open-Source

V souvislosti s válkou na Ukrajině se stalo klíčovým získávání zpravodajství z informací volně dostupných na internetu - známé také pod zkratkou OSINT (open source intelligence). Kdokoliv může prohledávat skupiny na telegramu, satelitní snímky, mapy, on-line diskusní fóra a videa na sociální síti TikTok, aby získal informace od geolokace potenciálních cílů až po zákulisní politická rozhodnutí.

Za používání mobilních telefonů na Ukrajině zaplatilo životem nemálo ruských vojáků.

Candace Rondeauxová z výzkumného centra New America připomíná, že open-source hrál roli už před začátkem války v souvislosti s informacemi o přípravách Ruska na invazi.

Protivzdušná obrana

Překvapením bylo, jak malou roli hraje ve válce na Ukrajině letectvo, a to i vzhledem k částkám investovaným do bombardérů nebo technologií, jako jsou letadla nezjistitelná radary. Důvodem je protivzdušná obrana, tedy kontrola vzdušného prostoru pomocí raket země-vzduch.

To není žádná novinka, říká Stephen Biddle. "Je velmi obtížné uspět v ofenzivě proti dobře připravené obraně," uvádí.

Ukrajina ale ukázala, že země potřebují velké množství baterií protivzdušné obrany. Náročný požadavek vzhledem k tomu, že jedna baterie systému Patriot stojí přes jednu miliardu dolarů (22,1 miliardy korun).

Zbraně a další zbraně

Jedním z hlavních ponaučení z této války je klíčová role, jakou hrají zásoby zbraní a munice. Konflikt jich spotřeboval velké množství, proto je potřeba mít opravdu značné zásoby a schopnost je doplňovat.

Ukrajině chybí všechno, od nejjednodušších projektilů po nejsofistikovanější munici. Spojenci proto vynakládají značné úsilí na to, aby poptávku uspokojili.

Becca Wasserová z analytického střediska CNAS vzpomíná nedávnou simulaci čínské invaze na Tchaj-wan, kde by podle ní doplňování zásob, zejména přesně naváděné munice, představovalo "obrovskou výzvu". Nelze totiž stejně jako v případě ruské invaze předpokládat, že by "případný konflikt mezi USA a Čínou rychle skončil".

Decentralizace

V terénním boji proti Rusům se ukázala jako účinná decentralizace ukrajinského velení, uvádí Biddle. "Strnulé, centralizované vedení v ruském stylu už dlouho nedává smysl," říká.

Mnoho zemí NATO ale přesně takové centralizované vedení má. Tuto situaci bude "velmi obtížné změnit", dodává Biddle.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Drony

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy