Příští války? Ta na Ukrajině nabízí ponaučení pro možné budoucí konflikty

Se svými sovětskými tanky a zákopy někdy válka na Ukrajině vypadá jako přežitek, připomínka minulosti. Odborníci se ale domnívají, že nabízí ponaučení pro všechny možné budoucí konflikty, od Blízkého východu po Tchaj-wan, píše agentura AFP.

Potřeba dobře se zásobovat zbraněmi, válčit s využitím nejmodernějších technologií a nebránit se použití umělé inteligence jsou jenom některá z ponaučení, která konflikt bezmála rok od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu přinesl.

Umělá inteligence

Na bojišti je zásadní identifikovat cíle a dokázat je rychle zasáhnout. Novinkou je v tomto ohledu kombinování dat z různých zařízení (sensor fusion), což utváří přesný obraz terénu, uvádí expert na obranu Stephen Biddle z americké Kolumbijské univerzity.

Americká společnost Palantir poskytla Kyjevu své nástroje umělé inteligence, které třídí gigabajty dat a umožňují ukrajinskému velení znát pohyb, pozice a potenciální cíle ruských jednotek v reálném čase. Šéf společnosti Palantir Alex Karp tvrdí, že tyto "válečné zbraně" nového typu poskytují svým uživatelům zásadní taktickou výhodu nad protivníkem.

Autonomní zbraně

Dronová válka začala na Ukrajině. Rusové i Ukrajinci jsou v současnosti v této oblasti bohatě vybaveni a armády po celém světě pracují na tom, aby si zařídily vlastní flotilu.

Dalším krokem jsou autonomní drony nové generace, naprogramované k útoku, aniž by k němu potřebovaly lidský pokyn. Tito "roboti-zabijáci" kvůli nedostatečnému dohledu ze strany vojenských či politických lídrů vyvolávají obavy.

Ukrajinci už používají bezpilotní letouny Switchblade americké výroby, které mají schopnost rozpoznávat objekty pro výběr cíle.

Open-Source

V souvislosti s válkou na Ukrajině se stalo klíčovým získávání zpravodajství z informací volně dostupných na internetu - známé také pod zkratkou OSINT (open source intelligence). Kdokoliv může prohledávat skupiny na telegramu, satelitní snímky, mapy, on-line diskusní fóra a videa na sociální síti TikTok, aby získal informace od geolokace potenciálních cílů až po zákulisní politická rozhodnutí.

Za používání mobilních telefonů na Ukrajině zaplatilo životem nemálo ruských vojáků.

Candace Rondeauxová z výzkumného centra New America připomíná, že open-source hrál roli už před začátkem války v souvislosti s informacemi o přípravách Ruska na invazi.

Protivzdušná obrana

Překvapením bylo, jak malou roli hraje ve válce na Ukrajině letectvo, a to i vzhledem k částkám investovaným do bombardérů nebo technologií, jako jsou letadla nezjistitelná radary. Důvodem je protivzdušná obrana, tedy kontrola vzdušného prostoru pomocí raket země-vzduch.

To není žádná novinka, říká Stephen Biddle. "Je velmi obtížné uspět v ofenzivě proti dobře připravené obraně," uvádí.

Ukrajina ale ukázala, že země potřebují velké množství baterií protivzdušné obrany. Náročný požadavek vzhledem k tomu, že jedna baterie systému Patriot stojí přes jednu miliardu dolarů (22,1 miliardy korun).

Zbraně a další zbraně

Jedním z hlavních ponaučení z této války je klíčová role, jakou hrají zásoby zbraní a munice. Konflikt jich spotřeboval velké množství, proto je potřeba mít opravdu značné zásoby a schopnost je doplňovat.

Ukrajině chybí všechno, od nejjednodušších projektilů po nejsofistikovanější munici. Spojenci proto vynakládají značné úsilí na to, aby poptávku uspokojili.

Becca Wasserová z analytického střediska CNAS vzpomíná nedávnou simulaci čínské invaze na Tchaj-wan, kde by podle ní doplňování zásob, zejména přesně naváděné munice, představovalo "obrovskou výzvu". Nelze totiž stejně jako v případě ruské invaze předpokládat, že by "případný konflikt mezi USA a Čínou rychle skončil".

Decentralizace

V terénním boji proti Rusům se ukázala jako účinná decentralizace ukrajinského velení, uvádí Biddle. "Strnulé, centralizované vedení v ruském stylu už dlouho nedává smysl," říká.

Mnoho zemí NATO ale přesně takové centralizované vedení má. Tuto situaci bude "velmi obtížné změnit", dodává Biddle.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Drony

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 14 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy