Problém pro Trumpa? Politička přiznala svou roli v plánu na zvrácení výsledků voleb

Arizonská republikánská politička Lorraine Pellegrinová se přiznala ke své roli v plánu na nelegální zvrácení výsledků amerických prezidentských voleb z roku 2020. Soud jí za to v rámci dohody o přiznání viny vyměřil tříletou podmínku.

Pellegrinová společně s dalšími jedenácti spolustraníky prohlašovala, že je legitimní volitelkou tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Ten v prezidentských volbách roku 2020 podlehl současnému šéfovi Bílého domu Joeovi Bidenovi, jak napsal server Politico.

Nyní arizonská politička přistoupila na dohodu, podle níž byla zrušena obvinění ze spiknutí a padělání. Místo toho ji tamní soud dal tříletou podmínku bez trestu odnětí svobody. „Rozhodnutí Loraine Pellegrinové přijmout dohodu o mírnějším obvinění odráží její přání pohnout se kupředu a nechat tuto záležitost za sebou,“ přiblížil její advokát Joshua Kolsrud.

„Za své činy převzala plnou odpovědnost, čímž prokázala své odhodlání dodržovat zákony a pozitivně přispívat společnosti. Trest podmíněného propuštění bez dohledu s veřejně prospěšnými pracemi potvrzuje její lítost a ochotu k nápravě,“ dodal zástupce Pellegrinové.

Američtí občané volí prezidenta nepřímo prostřednictvím tzv. Sboru volitelů. Každý stát má určitý počet volitelů, kteří odpovídají počtu jeho zástupců v Kongresu – to znamená v Senátu i Sněmovně reprezentantů. Tito volitelé se pak setkají ve svých státech, aby oficiálně hlasovali pro prezidenta a viceprezidenta. Volitele jmenuje strana, která získala většinu hlasů.

Jenže v roce 2020 někteří příznivci Trumpa vytvořili falešné certifikáty. Podle těch byli právě oni skutečnými voliteli za stát Arizona a hlasovali pro republikána. Výsledky voleb ale ukazovaly na vítězství Bidena. 

Právníci obžalovaných zpočátku tvrdili, že mělo jít o náhradní volitele pro případ Trumpova vítězství v některém ze soudních sporů o zvrácení výsledků voleb. 

Plán dále zahrnoval tlak na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence, který měl při certifikaci volebních hlasů v Kongresu 6. ledna 2021 falešné listiny uznat. Když to viceprezident odmítl udělat, rozzuřil Trumpa a dav jeho podporovatelů ve Washingtonu, který ještě toho dne vtrhl do Kapitolu a ohrozil předání moci.

Trump v tomto arizonském procesu nebyl obviněn, státní porota ho označila za „neobviněného spolupachatele“. Na federální úrovni ale Trumpa obvinila prokuratura v Georgii, a to rovněž z trestných činů vyplývajících z jeho systému falešných volitelů.

Podle amerického listu New York Times jde o druhé vítězství arizonského generálního prokurátora Krise Mayese během posledních několika dní. Tento týden začala spolupracovat někdejší Trumpova volební zmocněnkyně Jenna Ellisová, udělala to výměnou za zrušení ostatních obvinění, kterým čelila. 

Související

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

Více souvisejících

Donald Trump soudy Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ústavní soud zamítl stížnost na kampaň SPD. Podobné chování je i nadále možné, zlobí se advokátka

Ústavní soud zamítl další stížnost na nenávistnou a xenofobní kampaň SPD, tentokrát v Jihočeském kraji. Údajně nenašel procesní cestu, jak ji podpořit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy