Putin přiznal, že Ukrajinci pronikli do Ruska. Kyjev obvinil z další velké provokace

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Kyjev z „další velké provokace“. Stalo se tak poté, co z Kurské oblasti u ukrajinských hranic přišly informace o ukrajinském průniku.

Zatímco v Kurské oblasti na území Ruské federace údajně probíhají boje mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami, Putin obvinil Ukrajince z „další velké provokace“.  Pronesl to během schůze ruské Rady bezpečnosti, jak napsala britská stanice BBC. 

„Ukrajinští vojáci provádějí útoky na civilní objekty v Kurské oblasti,“ uvedl Putin. Podle svých slov se plánuje setkat s vedoucími ruských bezpečnostních složek. 

EuroZprávy.cz o bojích v Kurské oblasti informovaly už ve středu ráno. Ministerstvo obrany později upřesnilo že se na ruské území dostaly asi tři stovky ukrajinských vojáků, které podpořilo jedenáct tanků a přes dvě desítky obrněných vozidel. „Tisíce lidí opustily své domovy,“ prohlásily ruské úřady. 

Server Kyiv Independent s odvoláním na ruské úřady tvrdí, že během bojů zahynulo nejméně pět lidí a minimálně dvacet dalších bylo zraněno. Dostupné informace zatím hovoří o likvidaci jednoho moderního ruského vrtulníku Ka-52 a nejméně dvou tanků.

Na údajný ukrajinský průlom upozornil ruský vojenský bloger Rybar na sociální síti telegram. „V severozápadním úseku obsadily nepřátelské jednotky osady Mykolajevo-Daryino, Daryino a Sverdlikovo.“ napsal. 

Ukrajincům se údajně daří obsazovat pásmo kontroly okolo silnice a postupují směrem k předměstí Suja Gončarivka. „Napjatá situace zůstává v obci Olešňa - tam ruští vojáci svádějí urputné boje s početně silnějším nepřítelem v téměř úplném obklíčení,“ doplnil Rybar.

Kurská oblast leží na hranici s ukrajinskou Sumskou oblastí. Ta je každodenním terčem ruských útoků, zatímco ukrajinské síly oplácejí podobnou mincí. Letecké poplachy v pohraničních oblastech Ruské federace jsou také na denním pořádku.

Ruský prezident zahájil ničím neospravedlněnou invazi proti sousední Ukrajině dne 24. února 2022 a označil ji jako „speciální vojenskou operaci“. Této mantry se už třetím rokem drží všechna ruská média a tamní lídři. 

Ukrajinci podnikli několik protiofenzív, nejúspěšnější proběhla už na podzim v roce invaze. Ve středu ale zřejmě poprvé pronikli na území Ruska. 

Související

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Více souvisejících

Vladimír Putin válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy