Ruský prezident Vladimir Putin se nezúčastní listopadového summitu skupiny G20 v Brazílii, a to navzdory mezinárodnímu zatykači, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Tuto informaci potvrdil během tiskové konference zaměřené na nadcházející summit BRICS v Kazani. Putin uvedl, že důvodem jeho absence není zmíněný zatykač, a naznačil, že by v případě potřeby mohlo Rusko s Brazílií uzavřít dohodu, která by umožnila zatykač obejít.
Putin v reakci na otázky médií zdůraznil, že má „skvělé přátelské vztahy“ s brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silvou. Navzdory těmto vztahům se však rozhodl summit v Riu de Janeiru, který proběhne 18. a 19. listopadu, vynechat.
Ruský prezident poznamenal, že jeho účast by mohla odvést pozornost od hlavního programu jednání a zbytečně rozvířit debaty o jeho zatykači. „Proč bych tam měl záměrně jít a narušit normální práci tohoto fóra?“ zeptal se Putin.
Na summitu G20 bude Rusko zastupovat jiný představitel, jehož jméno však Putin neupřesnil. Zmínil jen, že Rusko „najde někoho, kdo bude důstojně prezentovat zájmy naší země v Brazílii“.
Mezinárodní trestní soud vydal na Putina zatykač v březnu 2023. Spolu s ním byla obviněna i ruská ombudsmanka pro práva dětí Maria Lvová-Belová. Obvinění se týká nezákonné deportace ukrajinských dětí během ruské invaze na Ukrajinu, která začala v únoru 2022.
Putin se od té doby několikrát vyhnul cestám do zemí, které by měly povinnost ho zadržet. Necestoval například do Jihoafrické republiky na summit BRICS nebo na inauguraci mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové.
Mezi dalšími ruskými představiteli, na které se vztahuje zatykač ICC, jsou mimo jiné bývalý ministr obrany Sergej Šojgu a vysocí armádní velitelé, včetně Viktora Sokolova a Sergeje Kobyľaše. Jsou obviněni z vedení útoků proti ukrajinským civilistům.
Putin již letos v září navštívil Mongolsko, které je také smluvní stranou Římského statutu, avšak ho nezatklo. Ukrajina tento krok ostře kritizovala, označujíc ho za úder proti mezinárodní spravedlnosti. Během srpnového summitu BRICS v Jižní Africe Putin nakonec zvolil online účast právě kvůli riziku zatčení.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva už dříve prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nebude zatčen, pokud se zúčastní příštího summitu G20 v Riu de Janeiru. Později podle agentury Bloomberg doplnil, že o tom "rozhoduje soudnictví, nikoli vláda", a proto neví, jestli bude zatčen.
Lula da Silva svůj výrok přednesl na summitu G20 v Naí Dillí, na kterém Rusko zastupoval ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Další summit je naplánován na listopad roku 2024 v Riu de Janeiru a jelikož Brazílie je členem ICC, Lula da Silva vzbudil pozornost, když prohlásil, že pokud bude stále prezidentem a pokud Putin přijede, "v žádném případě nebude zatčen."
Později ale vzal svá slova zpět. "Nevím, jestli ho (Putina) brazilská justice zadrží. Rozhoduje o tom soudnictví, ne vláda," řekl. Vyjádřil také naději, že do summitu v Riu válka na Ukrajině skončí.
Zároveň však zpochybnil členství Brazílie v ICC a dodal, že "rozvojové státy často podepisují věci, které jsou pro ně škodlivé". "Chci vědět, proč jsme členy my, ale ne Spojené státy, Rusko, Indie ani Čína," prohlásil Lula. "Neříkám, že se chystám soud (ICC) opustit, jen chci vědět, proč je Brazílie jeho signatářem," dodal.
Výroky brazilského prezidenta směrem k válce jsou dlouhou dobu kontroverzní. Loni například uvedl, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, čímž vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. Evropská komise vzkázala, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese. Kritizoval také Spojené státy i Evropskou unii za to, že poskytují zbraně Ukrajině.
Německo začátkem loňského roku vyzvalo i Brazílii, aby Kyjev podpořila dodávkou zbraní, to ale Lula da Silva odmítl. Lulova tvrzení pak odmítla například Evropská komise, která uvedla, že Rusko nese jako jediné zodpovědnost za nelegální a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu.
Prohlásil také, že by Ukrajina měla obětovat Krym, uvedla agentura Reuters. Tvrdí rovněž, že by Západ a Kyjev měly usednout k jednacímu stolu s Ruskem. Podotkl sice, že narušení ukrajinské integrity odsuzuje a přál by si, aby se Rusové z Ukrajiny stáhli, ale výměnou právě za Krym.
Související

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl SignalGate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
před 31 minutami

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
před 52 minutami

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
před 1 hodinou

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
před 2 hodinami

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
před 3 hodinami

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
před 3 hodinami

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
před 4 hodinami

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
před 6 hodinami

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera
Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
Svatopetrská bazilika zůstala přes noc otevřená, aby tisíce lidí mohly vzdát poslední hold papeži Františkovi. Více než 60 000 věřících přišlo od středečního rána zhlédnout tělo zesnulého pontifika, oznámil ve čtvrtek Vatikán. František zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let ve svém domově v Domě svaté Marty na následky mrtvice a selhání srdce.
Zdroj: Libor Novák