Putin získal ve volbách v Čečenské republice téměř sto procent hlasů

Ruský prezident Vladimir Putin, který byl během uplynulého víkendu popáté zvolen hlavou státu, získal v Čečenské republice na severním Kavkaze 98,99 procenta hlasů. Na celostátní úrovni jde o jeho nejlepší výsledek, uvedla média.

Podle pondělních statistik volební komise dosáhla účast voličů v této federativní republice 97 procent, což je nejvyšší číslo zaznamenané v celé Ruské federaci. V porovnání s rokem 2018, kdy činila účast 91,44 procenta, jde o výrazný nárůst.

Čečensko, které je vedené Ramzanem Kadyrovem, tradičně hlásí vysokou volební účast a silnou podporu pro Vladimira Putina. Lídr Kremlu, jemuž hrozí další šestileté funkční období, zde dosáhl svého nejlepšího výsledku v roce 2012, kdy obdržel 99,76 procent hlasů.

Hlasování v Čečensku je však vnímáno jako ještě napjatější než v ostatních částech Ruska. Podle pozorovatelů v regionu dochází k represím a násilí. Kadyrov, který se prezentuje jako Putinův oddaný stoupenec, je obviňován z hrubého porušování lidských práv a politicky motivovaných vražd.

Putin v prezidentských volbách minulý týden získal přibližně 90 procent hlasů i v ostatních kavkazských republikách. Jeho protikandidátům nebylo uděleno reálné šance na úspěch a volby nebyly obecně, zejména ze strany Západu, považovány za svobodné a spravedlivé.

Volební komise po sčítání téměř všech hlasů přisoudila Putinovi rekordní vítězství s téměř 88 procenty, což je jeho dosud nejlepší výsledek.

Mezinárodní pozorovatelé nebyli přítomni během volebního procesu. Hlasování, které skončilo v neděli, bylo provázeno mnoha protesty tisíců odpůrců Putina.  

Související

Více souvisejících

volby v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy