Poradce ruského prezidenta Nikolaj Patrušev ve čtvrtek obvinil Severoatlantickou alianci (NATO) z plánů na vybudování námořní vojenské základny v Azovském moři. Moskva podle něj tyto plány zmařila, ale neupřesnil, kdy k tomu mělo dojít. Uvedl to server Jerusalem Post.
Patrušev, bývalý tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace (SBRF), rovněž uvedl, že Spojené státy plánují vytvořit logistické uzly v neupřesněných zemích v oblasti Černého moře, aby urychlily dodávky zbraní Ukrajině.
Podle ruské agentury TASS se Patrušev vyjádřil v souvislosti s dekretem o nové námořní bezpečnostní strategii Ukrajiny, který nedávno podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj uvedl, že tento dokument bere v úvahu změny v bezpečnostní situaci a inovace. "Je to moderní strategie a budeme ji realizovat spolu s našimi partnery," prohlásil.
Patrušev reagoval na ukrajinskou strategii s tím, že zohlednění Azovského moře je "mimo realitu."
"O jakých misích a cvičeních ukrajinského námořnictva v Azovském moři může být řeč, když Azovské moře je nyní de facto i de jure vnitrozemským mořem Ruska?" řekl.
Podle něj se NATO snažilo zajistit si přítomnost v přístavech Azovského moře, protože před deseti lety selhaly plány Aliance vytvořit námořní základnu v Sevastopolu a "přeměnit Krymský poloostrov na trvalou základnu amerických a spojeneckých sil."
Ukrajinské námořní síly ve středu informovaly, že Rusko stáhlo všechny své bitevní lodě z Azovského moře v reakci na ukrajinské útoky. Tuto informaci však nebylo možné nezávisle ověřit.
Související
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
před 1 hodinou
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
před 2 hodinami
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
před 3 hodinami
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
před 3 hodinami
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
před 4 hodinami
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
před 5 hodinami
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
před 6 hodinami
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
před 6 hodinami
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
před 7 hodinami
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
před 8 hodinami
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno před 9 hodinami
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
před 10 hodinami
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
před 10 hodinami
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
před 11 hodinami
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
před 12 hodinami
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
před 13 hodinami
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
včera
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
včera
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
včera
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem.
Zdroj: Jan Hrabě