Rusko prohlubuje svou spolupráci se Severní Koreou v nečekaných směrech. Podle ruského velvyslance v Pchjongjangu Alexandra Macjegory probíhá nejen vojenská spolupráce mezi oběma státy, ale také zdravotní rehabilitace ruských vojáků zraněných ve válce na Ukrajině na severokorejském území. Kromě toho tam tráví léto i děti padlých ruských vojáků, které byly vyslány do mezinárodního tábora Songdowon. Tato překvapivá odhalení přinesl velvyslanec v rozhovoru pro ruský státní deník Rossijskaja Gazeta, uvedl server Meduza.
Macjegora uvedl, že „stovky ruských vojáků raněných v bojích na Ukrajině prošly rehabilitací v severokorejských sanatoriích a zdravotnických zařízeních“. Zdůraznil přitom „přátelský přístup“ Severokorejců vůči Rusům, který podle něj pramení z historických vazeb obou zemí. „V posledních letech se tento vřelý postoj stal ještě zřetelnějším,“ dodal velvyslanec.
Další nečekanou informací je, že v létě 2024 byly děti ruských vojáků padlých ve válce na Ukrajině poslány do severokorejského dětského tábora Songdowon. Macjegora tvrdí, že se jim dostalo kompletního bezplatného ubytování, stravy i péče. „Když Rusko nabídlo, že pokryje alespoň část nákladů, severokorejští představitelé to kategoricky odmítli a byli upřímně dotčeni,“ prohlásil.
Zveřejnění těchto informací přichází v době, kdy Severní Korea a Rusko zintenzivňují svou spolupráci v rámci strategického partnerství podepsaného v červnu 2024. Tato smlouva zahrnuje nejen ekonomickou a vojenskou spolupráci, ale podle posledních zjištění i výměnu lidí včetně ruských vojáků a dětí.
Severní Korea se v posledních letech stále více izolovala od západního světa, ale zároveň posílila své vazby s Moskvou. Podle západních zpravodajských služeb dodává Pchjongjang Rusku zbraně, včetně dělostřeleckých granátů a balistických raket, a poskytl i přímou vojenskou pomoc vysláním přibližně 11 000 vojáků na ukrajinskou frontu.
Macjegora v rozhovoru také odmítl možnost obnovení jednání mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Prohlásil, že Pchjongjang se k tomuto kroku nevrátí, pokud Washington zásadně nezmění svůj přístup. Podle něj Severní Korea v minulosti učinila řadu „upřímných jednostranných kroků“, včetně uzavření jaderného testovacího polygonu a vrácení ostatků amerických vojáků padlých v Korejské válce, ale nedostala za to od Spojených států „prakticky nic“.
Velvyslanec rovněž uvedl, že denuklearizace Korejského poloostrova je dnes již „zcela irelevantní“, neboť se situace od roku 2018 zásadně změnila. Místo toho obvinil Spojené státy a Jižní Koreu z eskalace napětí a tvrdil, že jejich politika rozšířeného odstrašení je hlavním faktorem současné krize.
Tento nový rozměr rusko-severokorejských vztahů ukazuje, jak se Moskva přizpůsobuje mezinárodní izolaci a hledá nové způsoby, jak obejít západní sankce. Zapojení Severní Koreje do ruských válečných plánů navíc naznačuje, že Pchjongjang získává čím dál větší vliv na geopolitické dění. Zůstává otázkou, jak na tuto situaci zareaguje Západ a zda dojde k dalšímu prohloubení vojenské a politické spolupráce mezi těmito dvěma autokratickými režimy.
Jihokorejská zpravodajská služba ale před několika dny potvrdila, že severokorejské jednotky, které bojovaly po boku Ruska ve válce proti Ukrajině, nebyly v posledních týdnech spatřeny na frontové linii. Podle jihokorejských médií byly vojáci staženi v polovině ledna, údajně kvůli vysokým ztrátám, uvedl server The Guardian.
Jihokorejské tajné služby uvádějí, že bylo zabito asi 300 severokorejských vojáků a dalších 2 700 bylo zraněno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již v lednu zveřejnil video se dvěma zajatými severokorejskými vojáky, z nichž jeden tvrdil, že mu bylo řečeno, že se účastní „výcvikového cvičení“.
Podle dostupných informací severokorejští vojáci neměli žádné bojové zkušenosti před nasazením na ukrajinskou frontu a byli údajně zcela nepřipravení na náročné podmínky boje v neznámém terénu. Zvlášť zranitelní byli vůči ukrajinským dronům, které výrazně komplikovaly jejich přežití na bojišti.
Jihokorejská rozvědka navíc tvrdí, že na tělech mrtvých severokorejských vojáků byly nalezeny poznámky naznačující, že jim jejich velitelé nařídili, aby spáchali sebevraždu, než aby padli do zajetí.
Nasazení severokorejských jednotek vyvolalo obavy, že válka by se mohla pro Ukrajinu vyvíjet ještě nepříznivěji, zejména v souvislosti se zprávami, že režim v Pchjongjangu zvažuje vyslání dalších vojáků na frontu. Podle analytiků se Severní Korea snažila svou účastí získat moderní ruské satelitní technologie a zahraniční měnu na financování svého jaderného programu a balistických raket.
Podle jihokorejské rozvědky právě vysoké ztráty sehrály klíčovou roli v rozhodnutí stáhnout severokorejské vojáky z Kurska, kde Ukrajina loni v srpnu zahájila nečekanou ofenzivu.
Seth Jones z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) odhadl, že ztráty severokorejských sil se pohybují mezi třetinou a polovinou z celkového počtu nasazených vojáků. „Byly to značné ztráty,“ uvedl Jones v podcastu citovaném agenturou Yonhap. „Podle většiny odhadů se počet mrtvých a raněných pohybuje mezi třetinou a možná až 50 % severokorejských sil. Můžeme hovořit až o 1 000 zabitých vojácích, což jsou ohromující čísla pro sílu čítající 11 000 až 12 000 mužů.“
Přestože Severní Korea nikdy oficiálně nepotvrdila svou účast ve válce, Vladimir Putin v říjnu loňského roku nepopřel, že severokorejští vojáci dorazili do Ruska. Severokorejský náměstek ministra zahraničí Kim Čong-kju k tomu pouze uvedl, že jakékoli vojenské nasazení by bylo „v souladu s mezinárodním právem“.
Související

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
Severní Korea (KLDR) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
před 33 minutami

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
před 1 hodinou

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
před 1 hodinou

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
před 2 hodinami

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
před 3 hodinami

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
před 3 hodinami

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
před 4 hodinami

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
před 5 hodinami

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
před 7 hodinami

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
před 7 hodinami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 8 hodinami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 9 hodinami

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 9 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 10 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 10 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 12 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
včera

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
včera
Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
Novým extraligovým šampionem, který ukončil dlouholetou nadvládu třineckých hokejistů, je Kometa Brno. V rozhodujícím sedmém zápase zvítězila 3:0 na ledě Pardubic, ve finálové sérii je porazila 4:3 na zápasy. Brno se tak vrací na trůn po sedmi letech třinecké nadvlády.
Zdroj: Jan Hrabě