Ruské jaderné odpalovací zařízení míří k hranicím NATO. Odborníci: Jde o přípravu na válku

Ruská armáda rozmísťuje podél hranic s Finskem raketová odpalovací zařízení schopná nést taktické jaderné zbraně. Podle Institutu pro studium války (ISW) je to další důkaz, že se Putin připravuje na přímý konflikt s NATO. Politici předpovídají, kdy by k případnému střetu mohlo dojít.

Prokremelský deník Izvestija s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany uvedl, že v ruském regionu Karélie, který sousedí s Finskem, byla rozmístěna odpalovací zařízení raket Iskander-M. Raketomety Iskander, které jsou schopny odpalovat řízené i balistické střely, včetně střel s jadernými hlavicemi, jsou součástí raketové brigády, která patří do nedávno zřízeného Leningradského vojenského okruhu. Jeho součástí jsou také dva sbory, které jsou dislokovány v Königsberské a Murmanské oblasti. Uvedl server Newsweek.

Podle bývalého velitele ruské Baltské flotily Vladimira Valujeva je vytvoření raketové brigády Putinovou reakcí na vstup Finska do NATO. Po vstupu Helsinek do aliance se hranice Ruska se zeměmi NATO prodloužila o téměř 1 300 km. Zároveň má aliance největší dělostřelecké síly v Evropě se 700 houfnicemi, 700 minomety velké ráže a 100 raketovými systémy.

Na konci loňského roku podepsalo Finsko s USA dohodu o obranné spolupráci, která americké armádě poskytuje až 15 vojenských základen, kde může skladovat vybavení a munici. Patří mezi ně čtyři letecké základny, vojenský přístav a železniční trať na severu země. Americké vojenské sklady budou umístěny podél trati vedoucí k ruským hranicím. Tímto způsobem se aliance chrání pro případ možného útoku ze strany Ruska.

Putin se v tichosti připravuje na válku s NATO

Podle odborníků z Institutu pro studium války (ISW) skutečnost, že byl obnoven Leningradský vojenský okruh, který byl zrušen na začátku roku 2010, naznačuje, že se Kreml připravuje na rozsáhlou válku se zeměmi NATO. Ruská vojenská expanze a restrukturalizace armády jsou dalšími ukazateli, které naznačují, že se Moskva připravuje na potenciální válku s NATO.

ISW neuvedl časové období možné války, ale poznamenal, že připravenost Ruska zaútočit na alianci závisí do značné míry na finančních zdrojích, které je Putin ochoten věnovat na vojenské úsilí.

přes Putinovo popírání varovalo mnoho západních představitelů před dlouhodobou hrozbou ze strany Ruska pro země NATO. Polský prezident Andrzej Duda 19. března prohlásil, že Rusko by mohlo zaútočit na NATO již v letech 2026 nebo 2027. Polský úřad pro národní bezpečnost již dříve odhadl, že ruská vojska by mohla alianci napadnout během méně než 36 měsíců.

Podobné obavy vyjádřil i dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen, který naznačil, že Rusko by mohlo zaútočit na NATO v horizontu tří až pěti let. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg rovněž varoval, že NATO se musí připravit na možnou konfrontaci s Ruskem.

Do nedávné doby byla celá západní hranice Ruska kontrolována Západním vojenským okruhem. Avšak výnosem Vladimira Putina z 26. února byl tento okruh rozdělen na dva samostatné. Moskevský okruh od této chvíle bude mít na starosti hlídkování hranic s Ukrajinou a Polskem, zatímco Leningradský okruh se bude věnovat severovýchodní hranici s NATO. Tato restrukturalizace umožní ruské armádě lépe kontrolovat situaci jak v bojích na Ukrajině, tak při zaujímání strategických pozic vůči zemím NATO, zdůrazňuje Institut pro studium války.

Co je to Iskander-M?

Mobilní balistický raketový systém krátkého doletu 9K720 Iskander-M, známý pod kódovým označením NATO SS-26 Stone, představuje jádro moderních ruských schopností přesného úderu.

Tento program, vyvinutý poprvé v 70. letech 20. století jako náhrada za Scud-B, byl urychlen kvůli potřebě nahradit SS-23 Spider, který Moskva vyřadila v roce 1988 kvůli omezením stanoveným Smlouvou o jaderných silách středního doletu (INF).

Iskander, uvedený do provozu v roce 2006, je schopen nést konvenční i jaderné hlavice s hmotností až 1500 liber. Jeho střely mohou dosáhnout rychlosti až sedmkrát větší než rychlost zvuku (7 Mach) a vystoupat do výšky přes 30 mil.

Podle Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA) Iskander využívá manévrovatelný návratový prostředek (MaRV) a návnady, aby porazil systémy protiraketové obrany v divadle.

Systém, který byl poprvé testován v roce 2008 během rusko-gruzínské války, může být vybaven konvenčními hlavicemi, jako jsou kazetové hlavice, výbušniny palivo-vzduch, bunkery a elektromagnetické pulzní hlavice (EMP).

MDAA označila Iskander jako "zbraň volby pro Moskvu, když ohrožuje celou Evropu", a zdůraznila, že Moskva v roce 2012 naznačila, že by mohla být použita k zacílení systémů protiraketové obrany v Evropě, včetně hrozby rozmístění některých raket v ruské enklávě Kaliningrad hraničící s pobaltskými státy.

Podle Royal United Services Institute (RUSI) jsou Iskandery důležitou součástí ruské armády a hrály klíčovou roli během invaze na Ukrajinu. Navíc RUSI zdůraznil, že tyto systémy nejsou jen schopny vést válku, ale také mohou hrát kritickou roli v ukončení konfliktu.

Iskanderové jsou přiděleni k ruským raketovým brigádám, které jsou oddělené od strategických raketových brigád. Tyto brigády poskytují podporu pozemním jednotkám pomocí přesných úderů a každému vojenskému okruhu je přidělena alespoň jedna brigáda.

Podle RUSI bude systém Iskander pravděpodobně klíčovým prvkem ruského pokusu o řešení konfliktu, buď prostřednictvím konvenčních útoků na infrastrukturu v Evropě, nebo hrozbou použití jaderných zbraní.

Vojenské dokumenty, které se dostaly v únoru do rukou britskému listu Financial Times, odhalily, že podle odborníků byl práh, kterým Rusko uvažovalo o použití taktických jaderných zbraní, "nižší, než jak veřejně uvedlo".

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy