Ruské jednotky za poslední čtyři dny převzaly kontrolu nad většinou východní části Bachmut

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední čtyři dny převzali kontrolu nad většinou východní části ukrajinského města Bachmut, uvedlo ve své dnešní analýze vývoje bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky. Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním operačním hlášení oznámil, že obránci země odrazili za uplynulý den na východě Ukrajiny více než sto ruských útoků.

"Ukrajinské síly drží západní část města a strhly klíčové mosty přes řeku," uvádí k bojům o Bachmut britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. Městem, které je jedním z hlavních ohnisek současných bojů a o které se bojuje už řadu měsíců, Bachmutka protéká z jihu na sever a odděluje jeho východní a západní části.

"Vzhledem k tomu, že ukrajinské jednotky mohou vést palbu z opevněných budov na západě, stala se tato oblast vražednou zónou," uvádí britské ministerstvo, podle něhož vzniklá situace pravděpodobně značně ztěžuje situaci Wagnerově skupině, která se pokouší pokračovat v útoku na západ. Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu před několika dny.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské invazní síly dosáhly v Bachmutu zisků a zřejmě "vyklízejí" východní části města. "Nové záběry z dronu zveřejněné 10. března ukazují ruské vojáky, jak pod hrozbou použití zbraní odvádějí civilisty z budov ve východním Bachmutu na neznámé místo," uvádí institut.

"Záběry zveřejněné 10. března naznačují, že ruské síly postoupily na nové pozice v severozápadním Bachmutu do vzdálenosti 800 metrů od závodu na zpracování kovů AZOM," dodává ISW. Ruští vojenští blogeři tvrdí, že žoldnéři Wagnerovy skupiny už vstoupili do komplexu závodu. "Zjevné zaměření ruského útoku na průmyslovou zónu AZOM naznačuje, že ruské síly upřednostňují čelní útok na opevněné pozice v takticky náročné průmyslové oblasti, místo aby se rozhodly pro širší obklíčení západního Bachmutu skrze útoky na Chromove," dodává ISW.

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajinci odrazili řadu útoku v okolí Bachmutu i na dalších místech východu země. Ruské invazní síly podle něj své hlavní úsilí zaměřují na útočné akce ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. "Ve směru na Lyman se nepřítel snaží zlepšit své taktické postavení," popisuje velení ukrajinských ozbrojených sil. "V záporožském a chersonském směru nepřítel prováděl obranné akce," tvrdí dále ukrajinský generální štáb.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není v podmínkách války možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na vedení Chersonské a Doněcké oblasti dnes ráno informoval, že ruské invazní síly v pátek zabily pět civilistů v těchto regionech. Za poslední den ruští okupanti ostřelovali obydlené oblasti v Chersonské oblasti 71krát z minometů, salvových raketometů, děl, tanků a útočili pomocí dronů, píše web. Podle jeho pozdější zprávy Rusové ostřelovali celkem devět ukrajinských oblastí, mimo jiné i Charkovskou, Černihivskou nebo Sumskou oblast.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy