Rusko ještě neví, zda opraví poškozené plynovody Nord Stream, řekl mluvčí Kremlu

Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.

"Rozhodnout o tom musí odborníci. Zatím v tomto ohledu nebylo žádné rozhodnutí přijato," odpověděl mluvčí Kremlu na otázku, zda Rusko bude opravovat poškozené potrubí.

Peskov zároveň prohlásil, že Moskva nenechá bez odpovědi údajné britské zapojení do poškození plynovodů a útoků na ruskou Černomořskou flotilu. "Takové jednání nejde prostě přejít. Samozřejmě, že budeme přemýšlet o dalších krocích," řekl Peskov.

Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později upozornilo na dva úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako "mezinárodní terorismus". Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů "způsobilo Rusku značné hospodářské škody". Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil výbuchy na plynovodech za "sabotáž".

V sobotu ruská správa na Ruskem obsazeném poloostrově Krym oznámila, že ruské námořnictvo odrazilo útok dronů v přístavu Sevastopol. Z hlavní účasti na útoku Rusko obvinilo Ukrajinu a označilo ho za teroristický čin přes to, že ruská armáda od února útočí na ukrajinské území. Americký institut pro studium války podotkl, že útoky na vojenská plavidla jsou v době války legitimním válečným aktem.

Související

Více souvisejících

Rusko Nord Stream Dmitrij Peskov EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy