Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.
Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 donutila NATO přizpůsobit se „nové geopolitické realitě“. Aliance čelí nejen pokračující válce na Ukrajině, ale i hybridním útokům, špionáži a kybernetickým operacím zaměřeným na destabilizaci členských států.
Generální tajemník NATO Mark Rutte nedávno varoval, že se frontová linie války přesouvá „mimo Ukrajinu“ do pobaltských států, západní Evropy a dokonce i arktických oblastí.
Rusko mezitím modernizuje armádu a přemísťuje své síly k hranicím s Finskem, Lotyšskem a Estonskem. Přes známé slabiny, které se ukázaly během války na Ukrajině, zůstává ruská vojenská síla značná, přičemž Kreml stále disponuje největším arzenálem jaderných zbraní na světě.
Severoatlantická aliance, založená v roce 1949, čítá nyní 31 členů, včetně nově přijatého Finska (2023) a Švédska. Klíčovou výhodou NATO je zásada kolektivní obrany podle článku 5, který zaručuje, že útok na jednoho člena je považován za útok na všechny.
Z hlediska konvenčních zbraní NATO výrazně převyšuje Rusko. NATO má 22 308 letadel, zatímco Rusko jich vlastní 4 814. NATO také vyhrává v počtu lodí, má jich 2 258, Rusko pouze 781. Obrněná vozidla také deklarují převahu NATO, vlastní jich 849 801. Rusko aktuálně disponuje 161 382 vozidly.
Pokud jde o jaderné zbraně, NATO má téměř stejné kapacity jako Rusko (5 759 vs. 5 889 hlavic), což zajišťuje vzájemné odstrašení.
Navzdory sílícímu napětí se odborníci shodují, že přímý konflikt mezi NATO a Ruskem je velmi nepravděpodobný. Vladimir Putin chápe, že válka s NATO by znamenala „politickou a vojenskou sebevraždu“.
Stejně tak NATO ukázalo váhavost, pokud jde o přímé zapojení do války na Ukrajině. Členství Ukrajiny v NATO bylo odloženo na dobu po skončení války, aby se zabránilo eskalaci, která by mohla vyústit v globální konflikt.
Ačkoli NATO deklaruje jednotu, existují rozdíly mezi členskými státy, zejména v otázkách financování a vojenské pomoci. Méně než třetina členů splňuje závazek vydávat 2 % HDP na obranu. Největší část zátěže nese USA, které v roce 2023 utratily na obranu přibližně 916 miliard dolarů – téměř 40 % celosvětových vojenských výdajů.
Nad aliancí visí i nejistota spojená s návratem Donalda Trumpa na politickou scénu. Jeho kritika NATO a výroky o možnosti nečinnosti vůči státům, které neplní své závazky, vzbuzují obavy o dlouhodobou stabilitu aliance.
Přestože by NATO mělo jasnou převahu v konvenční válce, jakýkoliv konflikt s Ruskem by mohl rychle eskalovat do jaderné války, což by mělo katastrofické důsledky pro celý svět. Proto obě strany zůstávají v kleci vzájemného odstrašení, zatímco hybridní a zástupné konflikty nadále dominují geopolitické scéně.
Související

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
před 2 hodinami

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
před 3 hodinami

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
před 5 hodinami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 6 hodinami

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 7 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 8 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 9 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 10 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 11 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 12 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 13 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 14 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 15 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 16 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera
Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.
Zdroj: Libor Novák