Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 donutila NATO přizpůsobit se „nové geopolitické realitě“. Aliance čelí nejen pokračující válce na Ukrajině, ale i hybridním útokům, špionáži a kybernetickým operacím zaměřeným na destabilizaci členských států.

Generální tajemník NATO Mark Rutte nedávno varoval, že se frontová linie války přesouvá „mimo Ukrajinu“ do pobaltských států, západní Evropy a dokonce i arktických oblastí.

Rusko mezitím modernizuje armádu a přemísťuje své síly k hranicím s Finskem, Lotyšskem a Estonskem. Přes známé slabiny, které se ukázaly během války na Ukrajině, zůstává ruská vojenská síla značná, přičemž Kreml stále disponuje největším arzenálem jaderných zbraní na světě.

Severoatlantická aliance, založená v roce 1949, čítá nyní 31 členů, včetně nově přijatého Finska (2023) a Švédska. Klíčovou výhodou NATO je zásada kolektivní obrany podle článku 5, který zaručuje, že útok na jednoho člena je považován za útok na všechny.

Z hlediska konvenčních zbraní NATO výrazně převyšuje Rusko. NATO má 22 308 letadel, zatímco Rusko jich vlastní 4 814. NATO také vyhrává v počtu lodí, má jich 2 258, Rusko pouze 781. Obrněná vozidla také deklarují převahu NATO, vlastní jich 849 801. Rusko aktuálně disponuje 161 382 vozidly.

Pokud jde o jaderné zbraně, NATO má téměř stejné kapacity jako Rusko (5 759 vs. 5 889 hlavic), což zajišťuje vzájemné odstrašení.

Navzdory sílícímu napětí se odborníci shodují, že přímý konflikt mezi NATO a Ruskem je velmi nepravděpodobný. Vladimir Putin chápe, že válka s NATO by znamenala „politickou a vojenskou sebevraždu“.

Stejně tak NATO ukázalo váhavost, pokud jde o přímé zapojení do války na Ukrajině. Členství Ukrajiny v NATO bylo odloženo na dobu po skončení války, aby se zabránilo eskalaci, která by mohla vyústit v globální konflikt.

Ačkoli NATO deklaruje jednotu, existují rozdíly mezi členskými státy, zejména v otázkách financování a vojenské pomoci. Méně než třetina členů splňuje závazek vydávat 2 % HDP na obranu. Největší část zátěže nese USA, které v roce 2023 utratily na obranu přibližně 916 miliard dolarů – téměř 40 % celosvětových vojenských výdajů.

Nad aliancí visí i nejistota spojená s návratem Donalda Trumpa na politickou scénu. Jeho kritika NATO a výroky o možnosti nečinnosti vůči státům, které neplní své závazky, vzbuzují obavy o dlouhodobou stabilitu aliance.

Přestože by NATO mělo jasnou převahu v konvenční válce, jakýkoliv konflikt s Ruskem by mohl rychle eskalovat do jaderné války, což by mělo katastrofické důsledky pro celý svět. Proto obě strany zůstávají v kleci vzájemného odstrašení, zatímco hybridní a zástupné konflikty nadále dominují geopolitické scéně.

Související

Více souvisejících

NATO Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy