Ruský sport v koncích? Vyrůstá generace bez olympijských her

V Rusku se již vyvinula generace sportovců, kteří neměli příležitost účastnit se olympijských her, postěžoval si v tisku půl roku před olympiádou v Paříži slavný sovětský, později ruský, tyčkař Radion Gataullin. Paříž bude již třetí letní olympiádou, na které ruští reprezentanti nevystoupí - nejdříve kvůli skandálu se státem řízeným dopingem, v současnosti kvůli válce Ruska proti Ukrajině.

Mezinárodní olympijský výbor sice povolil účast některých ruských a běloruských sportovců s neutrálním postavením, avšak mnozí Rusové považují stanovené podmínky za příliš ponižující a již se účasti zřekli, například hvězdný plavec Kliment Kolesnikov. Situace připomíná podle serveru Novaja gazeta Jevropa poměry v Sovětském svazu před Letními olympijskými hrami v Los Angeles 1984: Úřady a funkcionáři vyvíjejí nátlak na sportovce, aby se sami olympiády zřekli, a režim nemusel ohlašovat nepopulární rozhodnutí.

"Teď u nás už vyrostlo celé pokolení sportovců, kteří nevystupovali na mezinárodních soutěžích. To je hlavní zápor nynější situace," řekl podle slovenských médií listu Sovětskij sport Gataullin, někdejší sportovní legenda, stříbrný medailista z olympiády 1988 a druhý tyčkař, který po Sergeji Bubkovi překonal laťku ve výši šesti metrů.

Postěžoval si, že jeho dcera, patřící mezi nejlepší ruské tyčkařky, mohla párkrát soutěžit jako neutrální sportovkyně, ale to bylo vše. Reprezentovat Rusko se jí nepodařilo. "Už se ani neví, jaké to je - reprezentovat Rusko v zahraničí s hymnou a vlajkou," dodal.

Borců, kteří vybojovali medaile, zbývá už jen pár a jsou "v kritickém věku", například stříbrná olympijská medailistka ve skoku o tyči Anželika Sidorovová. Gataullin připustil, že i kdyby tým ruských atletů směl soutěžit v Paříži, případné úspěchy by byly spíše ojedinělé, protože úspěch na olympiádě vyžaduje souhru mnoha faktorů, ale sotva nejlepší výsledek dosáhne sportovec bez zkušeností.

"Upřímně řečeno, neumím si představit, kdo z (ruských) atletů by se mohl zúčastnit podle kritérií, která vyžadují. Je to naprosto nereálné," řekl někdejší sportovec a trenér, který je nyní sportovním funkcionářem. Dodal, že jeho vlastní dcera je v armádním klubu CSKA, a proto nemá šanci jet na olympiádu. Členkou téhož klubu bývala i Jelena Isinbajevová, ale ta se podle něj dopustila velké chyby, když své někdejší vojenské hodnosti označila jen za formální: "Je možné, že ji přitlačili ke zdi, ale zdá se mi, že se odřízla od možnosti vrátit do vlasti a normálně žít v Rusku."

Novaja gazeta Jevropa míní, že i kdyby některý z ruských sportovců splňoval kritéria pro Paříž, jeho účast "potopí" hodnostáři, vystrašení představou, že by se mohli znelíbit vedení státu. A tak činitelé, často sami bývalí sportovci, čelí velmi silnému pokušení "demonstrativně se zřeknout olympiády rukama samotných sportovců" - s odůvodněním, že jedni přece nemohou jet, když nemohou všichni, a že se nelze ponižovat před těmi, kdo nemají rádi Rusy, a to v době, kdy spoluobčané umírají na frontě.

"Tyto argumenty lze rychle zneškodnit protiargumenty, ale ti, kdo je předkládají, nechtějí poctivou debatu, ale vytvořit trend: Prý sami sportovci se rozhodli nezúčastnit a my jsme nemohli nevyslyšet jejich stanovisko čestných vlastenců," podotkl ironicky portál. Soudobé ruské sportovce přirovnal k novodobým nevolníkům, kteří nikde nenajdou zastání a kteří plně závisí na hodnostářích.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

Více souvisejících

Rusko olympiáda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy