Ruští občané pomáhají cestovnímu ruchu. Kam jezdí na dovolenou?

Ruští turisté ve velké míře pomohli cestovnímu ruchu v Turecku, Gruzii či Spojených arabských emirátech. Dvojnásobný nárůst příjezdů ruských občanů zaznamenává Thajsko. Naopak ostrovní stát Kypr na jejich úbytku velmi tratil. 

Se seznamem destinací, kde statisíce Rusů tráví dovolenou, přišel server Politico. „Statisíce Rusů se poohlížejí po oblíbených destinacích, kde by mohli strávit letní dovolenou, nebo dokonce po bezpečném útočišti, kde by přečkali konflikt,“ píše.

Jde ale spíše o bohatší ruské občany, běžné rodiny stráví teplé měsíce na svých chatách či na dovolené v Ruské federaci. „Ti, kteří mají dostatek peněz na cestování, neztrácejí čas a odlétají na slunná místa v Evropě a Asii,“ pokračuje server.

První z destinací je poměrně očekávaně Turecko, které se rozkládá mezi Evropou a Asií a nabízí velké množství možností, kde se Rusové mohou na pár týdnů „schovat“. Ankara navíc kvůli vleklé ekonomické krizi potřebuje přísun peněz a jako jedna z mála destinací nezakázala lety z Ruska. Turecké aerolinky tak nabízejí lety z Moskvy do Antalye či Bodrumu za 130 eur, což je v přepočtu něco přes tři tisíce korun. Cena je to zhruba srovnatelná s letem z Prahy.

Turecko očekává, že letos zemi navštíví až sedm milionů Rusů. Příjmy z cestovního ruchu stouply o více než čtvrtinu na 21,7 miliard dolarů – neboli 481 miliard korun. Povolení k pobytu má v současné chvíli 145 tisíc Rusů. „Unikli sice politické nestabilitě a riziku odvodu do armády, ale o svou novou vlast se dělí s desítkami tisíc Ukrajinců, kteří uprchli ze své země před válkou,“ počítá Politico.

Ani jedna ze skupin přitom není v bezpečí. Po prezidentských volbách v Turecku rostou protiimigrační nálady a oběma skupinám by mohlo hrozit, že „budou poslány domů“.

Ruští občané rovněž rádi jezdí do Gruzie. „Má v myslích Rusů téměř mýtický status – a její pověst nejlepší přírody, jídla a pohostinnosti v bývalém Sovětském svazu z ní udělala oblíbenou destinaci pro rekreanty střední třídy,“ uvádí server s tím, že jen za loňský rok zemi navštívilo 1,1 milionu Rusů.

Gruzínští občané ale nejsou z jejich přítomnosti příliš nadšení, ačkoliv Tbilisi Kremlu rádo vychází vstříc. Průzkum veřejného mínění provedený v březnu ukázal, že pouhá čtyři procenta z 1500 dotázaných ruské návštěvníky vnímá jako „vítané“. Třetina z nich trvala na tom, že ruští zákazníci by měli dostat zákaz návštěvy do doby, než se Moskva vzdá kontroly nad okupovanými regiony Abcházie a Jižní Osetie.

Další z oblíbených destinací je Thajsko, kam ruští občané mohou vkročit svobodně díky bezvízovému styku. Odhady hovoří o tom, že jen v první polovině tohoto roku navštívilo zemi až 800 tisíc Rusů. Za poslední rok se jejich počet zvýšil o sto procent.

Například ve městě Phuket, které je známé pro bujaré večírky, koupili v lednu téměř polovinu vil zámožní Rusové. „Buď jako prázdninové domy, nebo jako místa pro večírky, kde mohou přečkat válku,“ píše Politico.

Mezi těmi bohatšími Rusy vede Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Město nabízí ohromné možnosti pro ty, kteří „hledají přátelské přijetí a místo, kde mohou utratit obrovské částky v opulentních nákupních center“.

Počet Rusů přicházejících do SAE se loni zvýšil o 63 procent, narostl také počet imigrantů. Údajně se „v pouštním městě cítí lépe než v západních zemích, protože zde nedochází k veřejným projevům podpory válkou zničené Ukrajině“.

Poslední ze jmenovaných je ostrovní stát Kypr – a rovněž člen Evropské unie. Ten ale utrpěl obrovským úbytkem ruských turistů. Po vzoru ostatních členských států zakázal komerční lety z Ruské federace a zavedl poplatek 80 eur za vízum. Kyperské úřady odhadují, že ekonomika na těchto krocích tratila 600 milionů eur.

Letenky zde stojí zhruba 250 eur, pokud Rusové létají ze své země přes Istanbul či arménský Jerevan. Kypr navíc vydává takzvané zlaté pasy, které nabízejí občanství Evropské unie výměnou za investice 2,5 milionu eur. Kvůli tomu na Kypr vznikl tlak, aby zrušil cestovní doklady oligarchům. Místní úřady tak odebraly už 222 pasů.

Související

Více souvisejících

Rusko Thajsko Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy