Ruští občané pomáhají cestovnímu ruchu. Kam jezdí na dovolenou?

Ruští turisté ve velké míře pomohli cestovnímu ruchu v Turecku, Gruzii či Spojených arabských emirátech. Dvojnásobný nárůst příjezdů ruských občanů zaznamenává Thajsko. Naopak ostrovní stát Kypr na jejich úbytku velmi tratil. 

Se seznamem destinací, kde statisíce Rusů tráví dovolenou, přišel server Politico. „Statisíce Rusů se poohlížejí po oblíbených destinacích, kde by mohli strávit letní dovolenou, nebo dokonce po bezpečném útočišti, kde by přečkali konflikt,“ píše.

Jde ale spíše o bohatší ruské občany, běžné rodiny stráví teplé měsíce na svých chatách či na dovolené v Ruské federaci. „Ti, kteří mají dostatek peněz na cestování, neztrácejí čas a odlétají na slunná místa v Evropě a Asii,“ pokračuje server.

První z destinací je poměrně očekávaně Turecko, které se rozkládá mezi Evropou a Asií a nabízí velké množství možností, kde se Rusové mohou na pár týdnů „schovat“. Ankara navíc kvůli vleklé ekonomické krizi potřebuje přísun peněz a jako jedna z mála destinací nezakázala lety z Ruska. Turecké aerolinky tak nabízejí lety z Moskvy do Antalye či Bodrumu za 130 eur, což je v přepočtu něco přes tři tisíce korun. Cena je to zhruba srovnatelná s letem z Prahy.

Turecko očekává, že letos zemi navštíví až sedm milionů Rusů. Příjmy z cestovního ruchu stouply o více než čtvrtinu na 21,7 miliard dolarů – neboli 481 miliard korun. Povolení k pobytu má v současné chvíli 145 tisíc Rusů. „Unikli sice politické nestabilitě a riziku odvodu do armády, ale o svou novou vlast se dělí s desítkami tisíc Ukrajinců, kteří uprchli ze své země před válkou,“ počítá Politico.

Ani jedna ze skupin přitom není v bezpečí. Po prezidentských volbách v Turecku rostou protiimigrační nálady a oběma skupinám by mohlo hrozit, že „budou poslány domů“.

Ruští občané rovněž rádi jezdí do Gruzie. „Má v myslích Rusů téměř mýtický status – a její pověst nejlepší přírody, jídla a pohostinnosti v bývalém Sovětském svazu z ní udělala oblíbenou destinaci pro rekreanty střední třídy,“ uvádí server s tím, že jen za loňský rok zemi navštívilo 1,1 milionu Rusů.

Gruzínští občané ale nejsou z jejich přítomnosti příliš nadšení, ačkoliv Tbilisi Kremlu rádo vychází vstříc. Průzkum veřejného mínění provedený v březnu ukázal, že pouhá čtyři procenta z 1500 dotázaných ruské návštěvníky vnímá jako „vítané“. Třetina z nich trvala na tom, že ruští zákazníci by měli dostat zákaz návštěvy do doby, než se Moskva vzdá kontroly nad okupovanými regiony Abcházie a Jižní Osetie.

Další z oblíbených destinací je Thajsko, kam ruští občané mohou vkročit svobodně díky bezvízovému styku. Odhady hovoří o tom, že jen v první polovině tohoto roku navštívilo zemi až 800 tisíc Rusů. Za poslední rok se jejich počet zvýšil o sto procent.

Například ve městě Phuket, které je známé pro bujaré večírky, koupili v lednu téměř polovinu vil zámožní Rusové. „Buď jako prázdninové domy, nebo jako místa pro večírky, kde mohou přečkat válku,“ píše Politico.

Mezi těmi bohatšími Rusy vede Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Město nabízí ohromné možnosti pro ty, kteří „hledají přátelské přijetí a místo, kde mohou utratit obrovské částky v opulentních nákupních center“.

Počet Rusů přicházejících do SAE se loni zvýšil o 63 procent, narostl také počet imigrantů. Údajně se „v pouštním městě cítí lépe než v západních zemích, protože zde nedochází k veřejným projevům podpory válkou zničené Ukrajině“.

Poslední ze jmenovaných je ostrovní stát Kypr – a rovněž člen Evropské unie. Ten ale utrpěl obrovským úbytkem ruských turistů. Po vzoru ostatních členských států zakázal komerční lety z Ruské federace a zavedl poplatek 80 eur za vízum. Kyperské úřady odhadují, že ekonomika na těchto krocích tratila 600 milionů eur.

Letenky zde stojí zhruba 250 eur, pokud Rusové létají ze své země přes Istanbul či arménský Jerevan. Kypr navíc vydává takzvané zlaté pasy, které nabízejí občanství Evropské unie výměnou za investice 2,5 milionu eur. Kvůli tomu na Kypr vznikl tlak, aby zrušil cestovní doklady oligarchům. Místní úřady tak odebraly už 222 pasů.

Související

Více souvisejících

Rusko Thajsko Turecko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy