Ruští olympionici čelí domácí kritice i odporu přímo v Paříži. Ukrajinců soutěží nejméně v historii

Ruští sportovci na olympijských hrách v Paříži čelí nepříjemné situaci. Doma v Rusku je nesleduje prakticky nikdo, členové olympijské vesnice se proti jejich účasti staví na odpor.

Ruští sportovci, kteří mají status individuálních nezávislých sportovců, ale hýří pozitivitou. „Jsme tu, abychom bojovali sami za sebe,“ poznamenala tenistka Diana Šnaiderová, která je na své první olympiádě a společně s kolegyní Mirrou Andrejevovou získala stříbrnou medaili ve čtyřhře žen. 

Různí aktivisté našli na sociálních sítích příspěvky, kde Šnaiderová vyjadřovala podporu ruské válce na Ukrajině. „Nebudu tady odpovídat na nic, co se týká politiky,“ podotkla tenistka. 

V Rusku se olympiáda nevysílá v televizi. Politici a představitelé médií označili sportovce, kteří v Paříži soutěží, za zrádce, jak informoval server Euronews. 

Ukrajinská skokanka do výšky Jaroslava Mahučichová ale s účastí „neutrálních sportovců“ nesouhlasí. „Jak může být teroristovi dovoleno soutěžit v soutěži o míru? Olympijské hry jsou o míru. Ale Rusko se nezastavilo a během těchto her došlo k masivním útokům na ukrajinská města,“ zdůraznila. 

Na pařížských hrách je pouze patnáct ruských sportovců. Stalo se tak díky iniciativě Mezinárodního olympijského výboru, který jim určil tvrdé podmínky pro účast. Mohlo jich ale přijet víc, jenže deset Rusů a jeden Bělorus sice původně pozvání přijalo, ale následně odmítlo. Někteří jen několik dní před zahájením her. Dosud není jasné, jestli se tak rozhodli kvůli domácímu politickému tlaku.

Reprezentanti Ruska ve sportovní gymnastice a vzpírání vynechali kvalifikační kola na protest proti podmínce „neutrality“ a nutnosti podrobit se prověrkám, včetně kontroly sociálních sítí, jak píší Euronews.

Ukrajina kvůli možné účasti Rusů již dříve bojkotovala kvalifikační soutěže, kde byla ruská účast umožněna. Následně se ale politika změnila, protože hrozilo, že ukrajinští sportovci na olympijské hry vůbec neodjedou. 

Do Paříže odjel historicky nejnižší počet ukrajinských sportovců – pouze 140. Tamní ministerstvo sportu vyčíslilo, že přes 3000 sportovců a trenérů bojovalo ve válce, z toho jich bezmála pět stovek zahynulo.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Petr Pavel

Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě

Prezident Petr Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na letních olympijských hrách v Paříži a poděkoval jim za vynikající reprezentaci země. Na sociální síti X dnes uvedl, že sport není jen o vítězstvích a medailích, ale také o obrovské vůli, odhodlání, dřině, bolesti, času a penězích, které investují nejen sportovci, ale i jejich týmy a rodiny. 

Více souvisejících

letní olympijské hry 2024 v Paříži olympiáda Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 44 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 5 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 8 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001.

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un ohlásil posílení jaderných kapacit. Nelíbí se mu alianční svazky USA s Jižní Koreou a Japonskem

Kim Čong-un při pondělním projevu pohrozil posílením jaderného arsenálu a připraveností na válku se Spojenými státy. Pchjongjang se podle expertů rychle blíží k získání balistických raket dlouhého doletu, které budou schopné zasáhnout americké území. Soul a Tokio už v přímém ohrožení jsou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy