Rutte potvrdil konec vlády. Nizozemskému králi nabídne rezignaci

Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek pozdě večer na tiskové konferenci oznámil, že nabídne rezignaci celého kabinetu králi Vilému Alexandrovi. Důvodem jsou vládní spory ohledně azylové politiky. Rutte je ve funkci nepřetržitě téměř třináct let. 

"Není žádným tajemstvím, že koaliční partneři mají odlišné pohledy na imigrační politiku," řekl Rutte na tiskové konferenci podle CNN. "Bohužel jsme dnes dospěli k závěru, že tyto rozdíly jsou nepřekonatelné. Proto nabídnu králi rezignaci celého kabinetu," dodal premiér. 

Rutte, politik Lidové strany pro svobodu a demokracii, je premiérem nepřetržitě od října 2010. Od začátku loňského roku vládla jeho strana s levicovými liberály z D66, Křesťanskou unií a Křesťanskodemokratickou výzvou.

Strany vedly spor ohledně azylové politiky, jejímž cílem bylo omezení počtu žadatelů. Jeden z návrhů by například znemožnil dětem válečných uprchlíků přicestovat do Nizozemska dříve než po dvou letech. NL Times napsaly, že poslední pokus o nalezení shody zkrachoval v pátek, kdy se projednával nejnovější návrh ministra pro migraci Erica van der Burga. 

Nizozemsko se v minulém roce opakovaně potýkalo s přeplněním zařízení určených pro žadatele o azyl, za což si vysloužilo kritiku ze zahraničí. Běženci totiž přežívali ve špatných podmínkách s limitovaným přístupem k lékařské péči, čistým záchodům a sprchám. 

O politickou situaci v Nizozemsku se zajímá také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na twitteru uvedl, že si z Turecka volal s Ruttem a vyjádřil mu podporu v těžké chvíli. "Poděkoval jsem za stanovisko ohledně ruské invaze," sdělil s tím, že oba politici mluvili také o blížícím se summitu NATO v litevském Vilniusu. 

Související

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy