Sériový vrah Charles Sobhraj alias Had je na svobodě. Vznikla o něm řada filmů i knih

Z nepálského vězení byl dnes ráno po téměř 20 letech propuštěn mnohonásobný zločinec a odsouzený vrah Charles Sobhraj. Osmasedmdesátiletý Francouz přezdívaný Had, o němž vznikl stejnojmenný seriál na streamovací službě Netflix, má podle policie na svědomí až 20 vražd západních turistů spáchaných v 70. letech minulého století v Asii. Sobhraj dnes nastoupil do letadla, které míří do Francie; podle agentury Reuters to potvrdil personál letiště v Káthmándú.

"Cítím se skvěle. Mám spoustu věcí na práci. Musím zažalovat mnoho lidí. Včetně státu Nepál," uvedl Sobhraj v rozhovoru poskytnutém agentuře AFP. Reportérovi agentury, který s ním nastoupil do letadla, také řekl, že byl označen za sériového vraha neprávem. Nepál Sobhrajovi zakázal vstup do země následujících deset let.

Sobhraj měl být původně propuštěn ve čtvrtek, ale kvůli úkonům, které bylo třeba předtím provést, včetně zdravotní prohlídky, se termín opozdil. O propuštění rozhodl soud ve středu, důvodem byl jeho věk. Sobhraj si odpykal 19 z 20 let vězení, ke kterým byl odsouzen.

Z věznice dnes vyšel ve vlněné čepici a modré flísové bundě. Na nepálské imigrační oddělení ho doprovodilo sedm policistů. Cestovní doklad Sobhrajovi podle jeho právníka přivezlo francouzské velvyslanectví a advokát mu rezervoval letenku u společnosti Qatar Airways s odletem v 18:00 místního času (13:15 SEČ).

"Mám radost a zároveň hluboce respektuji naše soudnictví a nejvyšší soud," uvedla podle agentury Reuters zločincova tchýně, matka jeho o 44 let mladší nepálské manželky, Nihity Bisvasové, kterou si vzal v roce 2008.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil. Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let později byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, poté se vrátil do Francie, kdy vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy, přesný počet jeho obětí není znám.

Charles Sobhraj Sérioví vrazi

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 35 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Zemřel zakladatel a výrazná osobnost ODS Miroslav Macek

Ve věku 79 let zemřel zakladatel a bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Podle serveru Novinky zemřel ve středu po krátké a těžké nemoci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy