Sledujeme rozpad NATO? Aliancí otřásá Trump, Orbán i Slovensko

Důvěra mezi členskými státy NATO ohledně sdílení zpravodajských informací byla dlouhodobě křehká. Nyní se však situace ještě více komplikuje kvůli politickým otřesům, které vyvolává současný prezident USA Donald Trump. Jak uvedlo několik současných i bývalých aliančních a bezpečnostních činitelů, členové NATO začínají být stále obezřetnější, pokud jde o výměnu citlivých informací.

Napětí mezi západními a východoevropskými členy aliance bylo patrné již dříve, zejména kvůli obavám, že některé státy bývalého východního bloku mohou být náchylnější k ruskému vlivu. Po ruské invazi na Ukrajinu se situace ještě zhoršila, protože Maďarsko a nově i Slovensko jsou vnímány jako méně spolehlivé, uvedlo osm současných i bývalých představitelů NATO.

Nyní však roste obava z toho, že změna amerického postoje k Rusku pod Trumpovým vedením ohrožuje samotné jádro aliance. Pět z těchto činitelů potvrdilo, že v NATO panuje rostoucí nejistota ohledně sdílení informací s Washingtonem.

Nejistota se prohloubila poté, co USA údajně dočasně omezily sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou ve snaze přimět Kyjev k jednání s Moskvou. Podle Julie Smithové, bývalé velvyslankyně USA při NATO, se nyní v kuloárech aliance vede řada debat o budoucnosti zpravodajské spolupráce.

Kanadský bezpečnostní analytik Daniel Stanton varoval, že v době, kdy by NATO potřebovalo více zpravodajských informací, jich může být naopak méně. Podle něj navíc aliance ztrácí jasnou shodu na tom, kdo je společný nepřítel, což vede k větší opatrnosti při sdílení citlivých dat.

Další obavy vyvolalo jmenování Tulsi Gabbardové do čela amerických zpravodajských služeb. Gabbardová v minulosti opakovala proruské narativy ohledně Ukrajiny i Sýrie a setkala se s bývalým syrským prezidentem Bašárem Asadem, který byl mezinárodně izolován kvůli použití chemických zbraní.

Napětí v alianci se zvyšuje i kvůli návrhům vyloučit Kanadu z prestižního zpravodajského sdružení Five Eyes, které sdružuje USA, Velkou Británii, Austrálii a Nový Zéland. O to usiluje například Trumpův poradce Peter Navarro.

Přestože zatím nedošlo k zásadnímu omezení výměny informací mezi spojenci, obavy z tohoto vývoje rostou. Jeden z vysokých představitelů NATO připustil, že po neúspěšném setkání Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským minulý týden panuje v alianci mnoho otázek.

Historicky nebylo sdílení informací mezi 32 členy NATO nikdy tak úzké jako mezi pěti státy sdruženými v rámci Five Eyes. Důvodem jsou obavy z úniků a riziko, že některé národní zpravodajské služby mohou být kompromitovány Ruskem.

Sdílení citlivých informací v NATO je řízeno národními vládami, které rozhodují, s kým budou data sdílet. Bývalý polský diplomat Robert Pszczel uvedl, že každá země je „vlastníkem svých informací“ a sama určuje, komu je zpřístupní.

Napětí panuje především vůči Maďarsku, jehož bezpečnostní služby jsou kvůli proruské orientaci premiéra Viktora Orbána vnímány jako nedůvěryhodné. Po vypuknutí války na Ukrajině došlo k omezení přístupu Budapešti ke klíčovým zpravodajským informacím. Podobné obavy se objevují i vůči Slovensku po návratu proruského premiéra Roberta Fica k moci.

Omezenou důvěru mají i další státy střední a východní Evropy. Podle bývalého bulharského vládního činitele například Sofie v současnosti nedostává všechny zpravodajské informace kvůli podezření, že v jejích klíčových bezpečnostních službách působí ruští agenti.

Situace ve sdílení informací v rámci NATO tak prochází zásadní zkouškou důvěry. Zatímco někteří činitelé tvrdí, že základní mechanismy zůstávají funkční, jiní varují, že pokračující změna americké politiky by mohla mít pro alianční zpravodajskou spolupráci dlouhodobé důsledky.

Související

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

Více souvisejících

NATO Donald Trump

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 2 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 3 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 4 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 5 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy