Důvěra mezi členskými státy NATO ohledně sdílení zpravodajských informací byla dlouhodobě křehká. Nyní se však situace ještě více komplikuje kvůli politickým otřesům, které vyvolává současný prezident USA Donald Trump. Jak uvedlo několik současných i bývalých aliančních a bezpečnostních činitelů, členové NATO začínají být stále obezřetnější, pokud jde o výměnu citlivých informací.
Napětí mezi západními a východoevropskými členy aliance bylo patrné již dříve, zejména kvůli obavám, že některé státy bývalého východního bloku mohou být náchylnější k ruskému vlivu. Po ruské invazi na Ukrajinu se situace ještě zhoršila, protože Maďarsko a nově i Slovensko jsou vnímány jako méně spolehlivé, uvedlo osm současných i bývalých představitelů NATO.
Nyní však roste obava z toho, že změna amerického postoje k Rusku pod Trumpovým vedením ohrožuje samotné jádro aliance. Pět z těchto činitelů potvrdilo, že v NATO panuje rostoucí nejistota ohledně sdílení informací s Washingtonem.
Nejistota se prohloubila poté, co USA údajně dočasně omezily sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou ve snaze přimět Kyjev k jednání s Moskvou. Podle Julie Smithové, bývalé velvyslankyně USA při NATO, se nyní v kuloárech aliance vede řada debat o budoucnosti zpravodajské spolupráce.
Kanadský bezpečnostní analytik Daniel Stanton varoval, že v době, kdy by NATO potřebovalo více zpravodajských informací, jich může být naopak méně. Podle něj navíc aliance ztrácí jasnou shodu na tom, kdo je společný nepřítel, což vede k větší opatrnosti při sdílení citlivých dat.
Další obavy vyvolalo jmenování Tulsi Gabbardové do čela amerických zpravodajských služeb. Gabbardová v minulosti opakovala proruské narativy ohledně Ukrajiny i Sýrie a setkala se s bývalým syrským prezidentem Bašárem Asadem, který byl mezinárodně izolován kvůli použití chemických zbraní.
Napětí v alianci se zvyšuje i kvůli návrhům vyloučit Kanadu z prestižního zpravodajského sdružení Five Eyes, které sdružuje USA, Velkou Británii, Austrálii a Nový Zéland. O to usiluje například Trumpův poradce Peter Navarro.
Přestože zatím nedošlo k zásadnímu omezení výměny informací mezi spojenci, obavy z tohoto vývoje rostou. Jeden z vysokých představitelů NATO připustil, že po neúspěšném setkání Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským minulý týden panuje v alianci mnoho otázek.
Historicky nebylo sdílení informací mezi 32 členy NATO nikdy tak úzké jako mezi pěti státy sdruženými v rámci Five Eyes. Důvodem jsou obavy z úniků a riziko, že některé národní zpravodajské služby mohou být kompromitovány Ruskem.
Sdílení citlivých informací v NATO je řízeno národními vládami, které rozhodují, s kým budou data sdílet. Bývalý polský diplomat Robert Pszczel uvedl, že každá země je „vlastníkem svých informací“ a sama určuje, komu je zpřístupní.
Napětí panuje především vůči Maďarsku, jehož bezpečnostní služby jsou kvůli proruské orientaci premiéra Viktora Orbána vnímány jako nedůvěryhodné. Po vypuknutí války na Ukrajině došlo k omezení přístupu Budapešti ke klíčovým zpravodajským informacím. Podobné obavy se objevují i vůči Slovensku po návratu proruského premiéra Roberta Fica k moci.
Omezenou důvěru mají i další státy střední a východní Evropy. Podle bývalého bulharského vládního činitele například Sofie v současnosti nedostává všechny zpravodajské informace kvůli podezření, že v jejích klíčových bezpečnostních službách působí ruští agenti.
Situace ve sdílení informací v rámci NATO tak prochází zásadní zkouškou důvěry. Zatímco někteří činitelé tvrdí, že základní mechanismy zůstávají funkční, jiní varují, že pokračující změna americké politiky by mohla mít pro alianční zpravodajskou spolupráci dlouhodobé důsledky.
Související

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 1 hodinou

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 2 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 3 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 5 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 6 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
včera

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
včera

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
včera

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
včera

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
včera

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno včera
Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Zdroj: Lucie Podzimková