Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti zakladatele Penty Haščáka na policii

Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka na jednání policie. Policie podle soudu porušila Haščákova práva, když dostatečně rychle a efektivně neprověřila původ a autenticitu nahrávek z kauzy Gorila, uvedl dnes v tiskové zprávě Haščákův advokát Martin Škubla. Ten dnes zveřejnil i nález ústavního soudu, podle kterého má finančník dostat náhradu za náklady na řízení ve výši 887 eur (přes 20.000 korun).

Spor se týká nahrávek pořízených slovenskou tajnou službou SIS v jednom bratislavském bytě, kde se Haščák údajně setkával se slovenskými politiky. Ústavní soud ale později povolení k odposlechům zrušil a Evropský soud pro lidská práva letos vyhověl Haščákově stížnosti, podle které slovenské úřady měly nelegálně pořízené nahrávky zničit. Při domovní prohlídce u podnikatele Mariana Kočnera policie zajistila záznamy, které by mohly být kopií odposlechů uskutečněných SIS.

Podle usnesení ústavního soudu, ze kterého cituje Haščákův advokát, nebyl postup policie pro prověření původu a autenticity sporných nahrávek zajištěných u Kočnera dostatečně efektivní. Tím bylo porušeno Haščákovo právo na projednání věci bez zbytečných průtahů, uvedl soud. Prověření původu záznamů má pomoci určit, zda je možné je použít v trestním řízení. Soud se ale nezabýval otázkou, zda se záznamy zajištěné u Kočnera shodují s odposlechy SIS. Další body Haščákovy stížnosti ale soud zamítl.

Podle Haščákova advokáta policie a orgány činné v trestním řízení opakovaně porušují práva jeho klienta. To podle něj nastoluje otázku, zda jsou schopny "v této věci vést nezávislé a nestranné vyšetřování".

Aféra Gorila se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, vyšetřování případu nebylo podle dostupných informací dosud ukončeno.

Kauza propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů SIS. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů.

Slovenská policie Haščáka předloni obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v souvislosti s údajným nelegálním obchodováním se zmíněnými nahrávkami. Loni pak generální prokurátor Maroš Žilinka stíhání Haščáka zrušil. Tvrdil, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání.

Související

Soud, ilustrační foto

Slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby

Slovenský nejvyšší soud dnes propustil z vazby stíhaného spolumajitele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. ČTK o tom informoval nejvyšší soud. Policie Haščáka na začátku prosince obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud první instance ho následně poslal do vazby z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování. Nejvyšší soud, na který se se stížností proti vazebnímu stíhání Haščáka obrátila obhajoba, ale důvody pro vazbu finančníka neshledal.

Více souvisejících

Jaroslav Haščák Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy