Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti zakladatele Penty Haščáka na policii

Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka na jednání policie. Policie podle soudu porušila Haščákova práva, když dostatečně rychle a efektivně neprověřila původ a autenticitu nahrávek z kauzy Gorila, uvedl dnes v tiskové zprávě Haščákův advokát Martin Škubla. Ten dnes zveřejnil i nález ústavního soudu, podle kterého má finančník dostat náhradu za náklady na řízení ve výši 887 eur (přes 20.000 korun).

Spor se týká nahrávek pořízených slovenskou tajnou službou SIS v jednom bratislavském bytě, kde se Haščák údajně setkával se slovenskými politiky. Ústavní soud ale později povolení k odposlechům zrušil a Evropský soud pro lidská práva letos vyhověl Haščákově stížnosti, podle které slovenské úřady měly nelegálně pořízené nahrávky zničit. Při domovní prohlídce u podnikatele Mariana Kočnera policie zajistila záznamy, které by mohly být kopií odposlechů uskutečněných SIS.

Podle usnesení ústavního soudu, ze kterého cituje Haščákův advokát, nebyl postup policie pro prověření původu a autenticity sporných nahrávek zajištěných u Kočnera dostatečně efektivní. Tím bylo porušeno Haščákovo právo na projednání věci bez zbytečných průtahů, uvedl soud. Prověření původu záznamů má pomoci určit, zda je možné je použít v trestním řízení. Soud se ale nezabýval otázkou, zda se záznamy zajištěné u Kočnera shodují s odposlechy SIS. Další body Haščákovy stížnosti ale soud zamítl.

Podle Haščákova advokáta policie a orgány činné v trestním řízení opakovaně porušují práva jeho klienta. To podle něj nastoluje otázku, zda jsou schopny "v této věci vést nezávislé a nestranné vyšetřování".

Aféra Gorila se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, vyšetřování případu nebylo podle dostupných informací dosud ukončeno.

Kauza propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů SIS. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů.

Slovenská policie Haščáka předloni obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v souvislosti s údajným nelegálním obchodováním se zmíněnými nahrávkami. Loni pak generální prokurátor Maroš Žilinka stíhání Haščáka zrušil. Tvrdil, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání.

Související

Soud, ilustrační foto

Slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby

Slovenský nejvyšší soud dnes propustil z vazby stíhaného spolumajitele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. ČTK o tom informoval nejvyšší soud. Policie Haščáka na začátku prosince obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud první instance ho následně poslal do vazby z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování. Nejvyšší soud, na který se se stížností proti vazebnímu stíhání Haščáka obrátila obhajoba, ale důvody pro vazbu finančníka neshledal.

Více souvisejících

Jaroslav Haščák Slovensko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy