Stoltenberg varoval Čínu, aby dodávkami zbraní do Ruska nepodporovala nezákonnou válku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

"Neviděli jsme žádný důkaz o tom, že Čína dodává Rusku smrtící zbraně, ale zaznamenali jsme určité známky toho, že to byla ruská žádost a že se jedná o záležitost, kterou Peking zvažují," řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu.

"Čína by neměla Rusku poskytovat smrtící pomoc, to by znamenalo podporovat nezákonnou válku," dodal Stoltenberg.

Návštěva čínského prezidenta v Moskvě dnes pokračuje druhým dnem. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu Si Ťin-pching pozval Putina v letošním roce do Číny. Návštěvu Ruska zakončí čínský vůdce ve středu.

Ze zprávy NATO za loňský rok, kterou dnes Stoltenberg zveřejnil, vyplývá, že sedm z 30 spojenců splnilo v roce 2022 alianční cíl poskytnout na vojenské výdaje dvě procenta HDP. To je o jednu zemi (Chorvatsko) méně než v roce 2021 před ruskou invazí na Ukrajinu. Severoatlantická aliance podle generálního tajemníka původně očekávala, že tento cíl letos splní devět zemí. Stoltenberg proto vyzval spojence, aby rychleji zvyšovali investice do obrany.

Dvě procenta HDP ze státního rozpočtu na obranu loni vyčlenily pobaltské země, Spojené státy, Řecko, Polsko a Británie. Česko se s 1,34 procenta HDP vydaného na obranu umístilo šesté odzadu.

"Není pochyb o tom, že musíme udělat více a musíme to udělat rychleji. Tempo, které máme, pokud jde o zvyšování výdajů na obranu, není dostatečně vysoké," řekl Stoltenberg. "V nebezpečnějším světě musíme do obrany investovat více," dodal.

Na summitu ve Walesu v roce 2014 se vedoucí představitelé NATO dohodli, že výdaje na obranu se do deseti let posunou nejméně ke dvěma procentům HDP. Toto rozhodnutí bylo tehdy reakcí na to, co bylo vnímáno jako vážně zhoršená bezpečnostní situace v Evropě několik měsíců po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Téměř deset let po summitu ve Walesu a rok po ruské invazi na Ukrajinu zahájili spojenci NATO před několika týdny diskuse o tom, jak tento výdajový cíl upravit. Rozhodnutí se očekává na červencovém summitu NATO v Litvě a Stoltenberg prohlásil, že dvě procenta HDP považuje do budoucna za spodní hranici, nikoli za strop.

Několik spojenců prosazuje vyšší vojenské výdaje vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu, zatímco jiní se ke zvýšení závazku staví odmítavě.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy