Stovky zadržených a odsouzených. "Demokracie" v Rusku po smrti Navalného tvrdě naráží

Desítky lidí, ostře sledovaných policisty, i v pondělí přinášely květiny ke dvěma památníkům obětem politických represí v Moskvě, aby uctily památku Alexeje Navalného. Na rozdíl od předchozích dnů policisté vůči nim nezasáhli.

Během tří dnů od zveřejnění zprávy o úmrtí Alexeje Navalného bylo v různých městech Ruska zadrženo téměř 400 osob, a nejméně 150 z nich již obdrželo krátké tresty odnětí svobody.

Na Lubianském náměstí v centru Moskvy, kde se nachází památník tvořený kamenem ze Soloveckých ostrovů a kde sídlila bývalá sovětská tajná služba KGB, nyní FSB, vzdali v pondělí hold Navalnému i někteří velvyslanci západních států.

Dalším místem v Moskvě, kde lidé stále pokládají květiny a fotografie Navalného, je Zeď smutku na křižovatce jednoho z vnitřních silničních obchvatů v širším centru města, pojmenovaného po disidentovi Andreji Sacharovovi.

O víkendu lidé spontánně přinášeli květiny ke památníkům obětí politických represí v jiných ruských městech. Shromáždění, při kterých lidé uctili památku Navalného, se konala i v mnoha městech mimo Ruskou federaci, kde velkou část účastníků tvořili lidé, kteří opustili Rusko po rozpoutání války na Ukrajině a žijí nyní v exilu.

Navalnyj se proslavil jako bojovník proti korupci a stal se nejvýznamnějším kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poté, co se Navalnyj zotavil v Německu po pokusu o otravu nervově paralytickou látkou novičok, se v lednu 2021 vrátil do Ruska. Po příletu do Moskvy byl okamžitě zadržen a později odsouzen k 19 letům vězení za extremismus, zpronevěru a další obvinění, která považoval za politicky motivovaná a vymyšlená.

Ruská Federální služba pro výkon trestu (FSIN) oznámila, že Navalnyj zemřel v pátek 16. února ve vězeňském táboře v obci Charp v Jamalskoněneckém autonomním okruhu na severu Ruska.

Julie Navalná, vdova po Alexeji Navalném, opakovaně tvrdila, že za smrtí jejího manžela nese odpovědnost ruský prezident Putin a jeho režim.

Navalného tělo dosud ruské úřady nepředaly jeho příbuzným a neukázaly, přestože jeho matka Ludmila s advokátem v neděli dorazili do města Salechard, asi 50 kilometrů od trestanecké kolonie. Navalného tělo by se mělo nacházet v márnici v tomto sibiřském městě.

Kira Jarmyšová, mluvčí Navalného, v pondělí sdělila, že Navalného tělo bude podrobeno "chemickému zkoumání" z důvodu vyšetřování okolností jeho smrti. Na internetu se šíří petice adresovaná Vyšetřovacímu výboru Ruské federace, ve které signatáři žádají okamžité vydání Navalného těla jeho příbuzným.

Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila. 

Salechard, hlavní město Jamalskoněneckého autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.

Jeden pracovník záchranné služby pro server sdělil, že kolegové ho informovali o nálezu modřin na Navalného těle, které byly způsobeny ještě za jeho života, pravděpodobně při resuscitaci. "Na základě zkušeností mohu říci, že taková zranění vznikají při křečích," uvedl.

Další informace naznačují, že Navalnyj měl modřiny na hrudi, což by mohlo svědčit o pokusech o masáž srdce. Podle pracovníka stanice první pomoci bylo tělo Navalného nejprve převezeno do nedalekého města Labytnangi, ale večer 16. února bylo přemístěno do okresní nemocnice v Salechardu. Místní patologové ale nejsou oprávněni provádět pitvy. Těla zemřelých v trestaneckých koloniích jsou obvykle přepravena na Úřad soudního lékařství.

Místní taxikář uvedl, že na letišti v Salechardu přistály 17. února dva lety mimo plán, což může značit příjezd specialistů určených k provedení pitvy Navalného těla.

Ruská vězeňská služba informovala o úmrtí Navalného, přičemž uvedla, že mu bylo po vycházce nevolno a téměř okamžitě ztratil vědomí. Přivolaní zdravotníci se pokoušeli oživit Navalného po dobu více než půl hodiny, ale nebyli úspěšní. 

Matce zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného bylo sděleno, že jejího syna postihl "syndrom náhlého úmrtí." Informovaly o tom v sobotu Navalného spolupracovníci, píše agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Rusko Policie Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

včera

Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko

Izrael se po rozhodnutí turecké vlády o zastavení vzájemného obchodu chystá najít nové zahraniční dodavatele. Tato volba by mohla směřovat k přátelským zemím, jako jsou Německo, Česko, Británie, Řecko nebo Maďarsko, uvádí server Ynet.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy