Stovky zadržených a odsouzených. "Demokracie" v Rusku po smrti Navalného tvrdě naráží

Desítky lidí, ostře sledovaných policisty, i v pondělí přinášely květiny ke dvěma památníkům obětem politických represí v Moskvě, aby uctily památku Alexeje Navalného. Na rozdíl od předchozích dnů policisté vůči nim nezasáhli.

Během tří dnů od zveřejnění zprávy o úmrtí Alexeje Navalného bylo v různých městech Ruska zadrženo téměř 400 osob, a nejméně 150 z nich již obdrželo krátké tresty odnětí svobody.

Na Lubianském náměstí v centru Moskvy, kde se nachází památník tvořený kamenem ze Soloveckých ostrovů a kde sídlila bývalá sovětská tajná služba KGB, nyní FSB, vzdali v pondělí hold Navalnému i někteří velvyslanci západních států.

Dalším místem v Moskvě, kde lidé stále pokládají květiny a fotografie Navalného, je Zeď smutku na křižovatce jednoho z vnitřních silničních obchvatů v širším centru města, pojmenovaného po disidentovi Andreji Sacharovovi.

O víkendu lidé spontánně přinášeli květiny ke památníkům obětí politických represí v jiných ruských městech. Shromáždění, při kterých lidé uctili památku Navalného, se konala i v mnoha městech mimo Ruskou federaci, kde velkou část účastníků tvořili lidé, kteří opustili Rusko po rozpoutání války na Ukrajině a žijí nyní v exilu.

Navalnyj se proslavil jako bojovník proti korupci a stal se nejvýznamnějším kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poté, co se Navalnyj zotavil v Německu po pokusu o otravu nervově paralytickou látkou novičok, se v lednu 2021 vrátil do Ruska. Po příletu do Moskvy byl okamžitě zadržen a později odsouzen k 19 letům vězení za extremismus, zpronevěru a další obvinění, která považoval za politicky motivovaná a vymyšlená.

Ruská Federální služba pro výkon trestu (FSIN) oznámila, že Navalnyj zemřel v pátek 16. února ve vězeňském táboře v obci Charp v Jamalskoněneckém autonomním okruhu na severu Ruska.

Julie Navalná, vdova po Alexeji Navalném, opakovaně tvrdila, že za smrtí jejího manžela nese odpovědnost ruský prezident Putin a jeho režim.

Navalného tělo dosud ruské úřady nepředaly jeho příbuzným a neukázaly, přestože jeho matka Ludmila s advokátem v neděli dorazili do města Salechard, asi 50 kilometrů od trestanecké kolonie. Navalného tělo by se mělo nacházet v márnici v tomto sibiřském městě.

Kira Jarmyšová, mluvčí Navalného, v pondělí sdělila, že Navalného tělo bude podrobeno "chemickému zkoumání" z důvodu vyšetřování okolností jeho smrti. Na internetu se šíří petice adresovaná Vyšetřovacímu výboru Ruské federace, ve které signatáři žádají okamžité vydání Navalného těla jeho příbuzným.

Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila. 

Salechard, hlavní město Jamalskoněneckého autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.

Jeden pracovník záchranné služby pro server sdělil, že kolegové ho informovali o nálezu modřin na Navalného těle, které byly způsobeny ještě za jeho života, pravděpodobně při resuscitaci. "Na základě zkušeností mohu říci, že taková zranění vznikají při křečích," uvedl.

Další informace naznačují, že Navalnyj měl modřiny na hrudi, což by mohlo svědčit o pokusech o masáž srdce. Podle pracovníka stanice první pomoci bylo tělo Navalného nejprve převezeno do nedalekého města Labytnangi, ale večer 16. února bylo přemístěno do okresní nemocnice v Salechardu. Místní patologové ale nejsou oprávněni provádět pitvy. Těla zemřelých v trestaneckých koloniích jsou obvykle přepravena na Úřad soudního lékařství.

Místní taxikář uvedl, že na letišti v Salechardu přistály 17. února dva lety mimo plán, což může značit příjezd specialistů určených k provedení pitvy Navalného těla.

Ruská vězeňská služba informovala o úmrtí Navalného, přičemž uvedla, že mu bylo po vycházce nevolno a téměř okamžitě ztratil vědomí. Přivolaní zdravotníci se pokoušeli oživit Navalného po dobu více než půl hodiny, ale nebyli úspěšní. 

Matce zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného bylo sděleno, že jejího syna postihl "syndrom náhlého úmrtí." Informovaly o tom v sobotu Navalného spolupracovníci, píše agentura Reuters.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Policie Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy