Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti

Více než deset let po zmizení letu MH370 začala nová fáze pátrání po troskách letounu, který se ztratil za dosud nevyjasněných okolností a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Malajsijský ministr dopravy Anthony Loke v úterý oznámil, že společnost Ocean Infinity znovu zahájila hledání zmizelého stroje.

Podle Lokeho stále probíhají jednání o smluvních podmínkách mezi Malajsií a společností Ocean Infinity, avšak ministr ocenil iniciativu firmy, která nasadila své lodě k pátrání v jižním Indickém oceánu. Zatím nebylo specifikováno, jak dlouho bude hledání trvat, ani kdy přesně britská firma svou operaci obnovila.

Letadlo Boeing 777-200ER zmizelo z radarů krátce po startu z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru 8. března 2014. Na palubě bylo 12 členů posádky a 227 pasažérů, přičemž cílovou destinací byl Peking. Co se s letadlem stalo, není dodnes známo.

Pro rodiny obětí představuje obnovení pátrání naději na odpovědi, na které čekají už více než deset let. „Jsme velmi rádi, že pátrání pokračuje po tak dlouhé době,“ uvedla Grace Nathan, jejíž matka byla na palubě letu MH370. Jaquita Gonzales, manželka letového dozorce Patricka Gomese, zase doufá, že nové pátrání přinese definitivní rozuzlení tragického příběhu. „Chceme jen vědět, kde letadlo je a co se stalo,“ řekla.

Podle námořního sledovacího webu Marinetraffic.com se plavidlo Ocean Infinity nacházelo k 23. únoru v jižním Indickém oceánu. Malajsijská vláda v prosinci 2024 schválila obnovu hledání s tím, že Ocean Infinity bude pracovat na principu „no-find-no-fee“ – pokud trosky nebudou nalezeny, firma nedostane zaplaceno. Pokud ovšem letadlo objeví a jeho identita bude ověřena, Malajsie jí vyplatí 70 milionů dolarů. Pátrací oblast má zahrnovat 15 000 čtverečních kilometrů.

Austrálie, která se na prvotním pátrání významně podílela, letos 8. března, v den desátého výročí zmizení letu, nabídla Malajsii podporu pro obnovu pátrání. Na palubě letu MH370 bylo osm Australanů. Přesto však australský Úřad pro bezpečnost dopravy v úterý potvrdil, že se na aktuálním pátrání nepodílí.

Osud zmizelého letadla stále provází mnoho neobjasněných otázek. Letoun byl naposledy zaznamenán na vojenském radaru ve 2:14 ráno místního času nad Malackým průlivem, přibližně půl hodiny poté Malajsijské aerolinky oznámily ztrátu kontaktu. Letadlo mělo podle plánu přistát v Pekingu kolem 6:30 ráno.

V roce 2016 se někteří příbuzní obětí vydali na vlastní pátrání na Madagaskar, kde byla v minulosti objevena část trosek. Další části stroje byly nalezeny u pobřeží Tanzanie a Mosambiku. Přesto se letadlo jako celek nikdy nenašlo.

Oficiální pátrání bylo ukončeno v lednu 2017 poté, co bylo prohledáno 120 000 čtverečních kilometrů oceánského dna. Australská vyšetřovací zpráva z října téhož roku označila neschopnost přinést odpovědi rodinám obětí za „velkou tragédii“ a něco, co je v moderní době „téměř nepředstavitelné“.

Mezi hlavní záhady zůstává, proč letoun náhle změnil směr a zamířil do Indického oceánu, a proč dvě klíčová komunikační a sledovací zařízení na palubě přestala fungovat. Objevily se různé teorie – od úmyslného činu pilota Zaharieho Ahmada Shaha, který měl mít na svém domácím leteckém simulátoru naprogramovanou trasu k jižnímu Indickému oceánu, až po spekulace o sabotáži či tajných vládních operacích.

Společnost Ocean Infinity už jednou v roce 2018 provedla rozsáhlé pátrání, které však skončilo neúspěchem. Zda bude tentokrát mise úspěšná, zůstává nejasné, ale pro mnoho rodin jde o poslední naději na odpovědi, na které čekají už více než deset let. 

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff

Americký zvláštní vyslanec Steve Witkoff se v pátek v Petrohradu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednání zabralo několik hodin, konkrétní výsledky známé nejsou. Šéf Bílého domu Donald Trump souběžně vyzval Rusko, aby pohnulo s příměřím na Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy