Tajná schůzka v Británii: Jednalo se o dopadech brexitu a možnostech nápravy

Na historickém sídle v anglickém hrabství Oxfordshire se tento týden konala nevšední schůzka. Během dvou dní se tam sešli představitelé obou hlavních britských politických stran, zástupci velkých podniků, diplomati a také analytici, aby probrali potíže pramenící z odchodu Británie z Evropské unie a možné způsoby jejich nápravy. Informoval o tom nedělník Observer, který získal materiály o programu vrcholné schůzky a také svědectví jednoho z účastníků.

Setkání, které ve čtvrtek a v pátek hostilo venkovské sídlo Ditchley Park, podle listu provázela značná míra utajení. Přivedlo dohromady zastánce brexitu, jako je člen britské vlády Michael Gove nebo bývalý lídr Konzervativní strany Michael Howard, a tváře opačného tábora včetně labouristy Davida Lammyho nebo konzervativce Davida Lidingtona. Mezi nepolitickými účastníky byli předseda představenstva farmaceutické firmy GlaxoSmithKline John Symonds nebo vysoký manažer banky Goldman Sachs Oliver Robbins - ten byl dříve hlavním britským vyjednavačem v jednáních o brexitu.

Materiály distribuované na setkání podle The Observer akci popisovaly jako "soukromou diskusi" s motivem "Jak můžeme z brexitu udělat úspěch společně s našimi evropskými sousedy?" Nejmenovaný účastník schůzku hodnotil jako konstruktivní, velkým tématem podle něj byly negativní dopady na britskou ekonomiku.

"Bylo to o tom, jak se posunout od pozic 'zůstat' a 'odejít' k problémům, kterým teď čelíme a tomu, jak se můžeme dostat do nejlepší pozice ve snaze diskutovat s EU o změnách vzájemné dohody o obchodu a spolupráci," uvedl zdroj.

The Observer hodnotí setkání odpůrců a zastánců brexitu jako velmi neobvyklé. Odráží "sílící akceptování skutečnosti, mezi politiky ve dvou hlavních stranách, jakož i mezi lídry byznysu a úředníky, že brexit ve své současné podobě poškozuje ekonomiku Spojeného království a oslabuje jeho strategický vliv ve světě", napsal list.

Británie z Evropské unie vystoupila na začátku roku 2020 na základě výsledku referenda z června 2016, dohoda o novém partnerství mezi dvěma stranami vstoupila v platnost v roce 2021. Průzkumy veřejného mínění v posledních měsících nasvědčují tomu, že většina britských voličů považuje vystoupení z EU za chybu.

Nezávislý britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) odhaduje, že brexit bude mít v horizontu 15 let od roku 2016 za následek pokles hrubého domácího produktu (HDP) Británie o čtyři procenta. Deník Financial Times v podrobné analýze z loňského října poukázal i na další signály o škodách v britské ekonomice a také na absenci konkrétnějších představ o možných ekonomických přínosech brexitu. Britský premiér Rishi Sunak přesto o měsíc později uvedl, že "brexit může této zemi přinést a již přinesl obrovské výhody a příležitosti".

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 30 minutami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 1 hodinou

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

včera

Senát ČR

Senát: Summit NATO by mohl nabídnout harmonogram začlenění Ukrajiny. Dlužníkům na sociálních odvodech stát odpustí penále

Červencový summit NATO v Litvě by měl podle Senátu potvrdit závazek ohledně začlenění Ukrajiny do aliance, k němuž by mělo dojít v nejbližším možném termínu. Mohl by také nabídnout harmonogram přičlenění. Vláda by měla prohlubovat integraci Ukrajiny do struktur a procesů NATO ještě před formálním zahájením procesu jejího vstupu do aliance. Senát k tomu dnes vyzval kabinet na podnět svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

včera

Brazilský prezident si postěžoval papežovi na konflikt na Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili spolu o válce na Ukrajině i ochraně životního prostředí. Uvedl to server US News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy