Útočník, který v pondělí v Bruselu zavraždil dva švédské občany, se podle italské vlády dostal do Evropy v roce 2011 na uprchlické lodi z Tuniska přes italský středomořský ostrov Lampedusa.
Muž, kterého v úterý smrtelně postřelila belgická policie, byl klasifikován jako radikální islamista a po dočasném ilegálním pobytu ve Švédsku v roce 2016 jej sledovaly italské orgány, informovala ve středu italská tisková agentura ANSA.
Později se přestěhoval do Belgie a v pondělí večer při útoku zastřelil dva švédské občany a třetí zranil. Belgický premiér Alexander De Croo incident označil za teroristický útok. Útočníkem byl 45letý Abdesalem Lassoued.
Střelba se odehrála přibližně pět kilometrů od fotbalového stadionu, kde Belgie právě hrála se Švédskem kvalifikační zápas na mistrovství Evropy. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Lampedusa je jedním z center migrace z Afriky do Evropy. Letos se tam denně připlavilo několik tisíc migrantů, kteří se vydali na riskantní plavbu na malých člunech. V září na ostrov dorazilo více než 5000 lidí za jediný den - více, než bylo zaznamenáno kdykoli dříve během 24 hodin.
V polovině září vyhlásily úřady na italském ostrově Lampedusa stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů. Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou."
Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám. Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.
Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.
Celkem do konce září do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:
Od začátku letošního ledna do 24. září se počet nezvěstných a mrtvých migrantů pohyboval nad hranicí 2500, jak uvedla Menikdiwelaová. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nedávno zveřejnila číslo přesahující 2700 mrtvých a pohřešovaných osob.
Podle údajů OSN přišla většina migrantů, přes 100 000, z Tuniska, následované Libyí s více než 45 000 migranty. Migranti dorazili nejen do Itálie, Řecka a Španělska, ale také na Kypr a Maltu.
Menikdiwelaová uvedla, že vysoký počet migrantů opouštějících Tunisko lze částečně vysvětlit "nejasností mezi uprchlíky kvůli rasisticky motivovaným útokům a nenávistným projevům" a také kvůli kolektivním deportacím z Libye a Alžírska.
Narůstající migrace probíhá na pozadí zhoršující se bezpečnostní situace v několika sousedních severoafrických zemích.
Související
V Haagu explodoval obytný dům. Mrtvých mohou být desítky, z místa ujíždělo auto
Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění
Belgie , Střelba v Belgii , Abdesalem Lassoued (terorista z Bruselu)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák