Terorista, který v Bruselu zabil dva lidi, připlul do Evropy přes Lampedusu. Itálie o něm věděla

Útočník, který v pondělí v Bruselu zavraždil dva švédské občany, se podle italské vlády dostal do Evropy v roce 2011 na uprchlické lodi z Tuniska přes italský středomořský ostrov Lampedusa. 

Muž, kterého v úterý smrtelně postřelila belgická policie, byl klasifikován jako radikální islamista a po dočasném ilegálním pobytu ve Švédsku v roce 2016 jej sledovaly italské orgány, informovala ve středu italská tisková agentura ANSA.

Později se přestěhoval do Belgie a v pondělí večer při útoku zastřelil dva švédské občany a třetí zranil. Belgický premiér Alexander De Croo incident označil za teroristický útok. Útočníkem byl 45letý Abdesalem Lassoued.

Střelba se odehrála přibližně pět kilometrů od fotbalového stadionu, kde Belgie právě hrála se Švédskem kvalifikační zápas na mistrovství Evropy. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Lampedusa je jedním z center migrace z Afriky do Evropy. Letos se tam denně připlavilo několik tisíc migrantů, kteří se vydali na riskantní plavbu na malých člunech. V září na ostrov dorazilo více než 5000 lidí za jediný den - více, než bylo zaznamenáno kdykoli dříve během 24 hodin.

V polovině září vyhlásily úřady na italském ostrově Lampedusa stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů.  Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou."

Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám. Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.

Doporučené články

Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.

Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.

Celkem do konce září do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:

Od začátku letošního ledna do 24. září se počet nezvěstných a mrtvých migrantů pohyboval nad hranicí 2500, jak uvedla Menikdiwelaová. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nedávno zveřejnila číslo přesahující 2700 mrtvých a pohřešovaných osob.

Podle údajů OSN přišla většina migrantů, přes 100 000, z Tuniska, následované Libyí s více než 45 000 migranty. Migranti dorazili nejen do Itálie, Řecka a Španělska, ale také na Kypr a Maltu.

Menikdiwelaová uvedla, že vysoký počet migrantů opouštějících Tunisko lze částečně vysvětlit "nejasností mezi uprchlíky kvůli rasisticky motivovaným útokům a nenávistným projevům" a také kvůli kolektivním deportacím z Libye a Alžírska.

Narůstající migrace probíhá na pozadí zhoršující se bezpečnostní situace v několika sousedních severoafrických zemích. 

Související

Více souvisejících

Belgie Střelba v Belgii Abdesalem Lassoued (terorista z Bruselu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy