Terorista, který v Bruselu zabil dva lidi, připlul do Evropy přes Lampedusu. Itálie o něm věděla

Útočník, který v pondělí v Bruselu zavraždil dva švédské občany, se podle italské vlády dostal do Evropy v roce 2011 na uprchlické lodi z Tuniska přes italský středomořský ostrov Lampedusa. 

Muž, kterého v úterý smrtelně postřelila belgická policie, byl klasifikován jako radikální islamista a po dočasném ilegálním pobytu ve Švédsku v roce 2016 jej sledovaly italské orgány, informovala ve středu italská tisková agentura ANSA.

Později se přestěhoval do Belgie a v pondělí večer při útoku zastřelil dva švédské občany a třetí zranil. Belgický premiér Alexander De Croo incident označil za teroristický útok. Útočníkem byl 45letý Abdesalem Lassoued.

Střelba se odehrála přibližně pět kilometrů od fotbalového stadionu, kde Belgie právě hrála se Švédskem kvalifikační zápas na mistrovství Evropy. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Lampedusa je jedním z center migrace z Afriky do Evropy. Letos se tam denně připlavilo několik tisíc migrantů, kteří se vydali na riskantní plavbu na malých člunech. V září na ostrov dorazilo více než 5000 lidí za jediný den - více, než bylo zaznamenáno kdykoli dříve během 24 hodin.

V polovině září vyhlásily úřady na italském ostrově Lampedusa stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů.  Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou."

Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám. Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.

Doporučené články

Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.

Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.

Celkem do konce září do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:

Od začátku letošního ledna do 24. září se počet nezvěstných a mrtvých migrantů pohyboval nad hranicí 2500, jak uvedla Menikdiwelaová. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nedávno zveřejnila číslo přesahující 2700 mrtvých a pohřešovaných osob.

Podle údajů OSN přišla většina migrantů, přes 100 000, z Tuniska, následované Libyí s více než 45 000 migranty. Migranti dorazili nejen do Itálie, Řecka a Španělska, ale také na Kypr a Maltu.

Menikdiwelaová uvedla, že vysoký počet migrantů opouštějících Tunisko lze částečně vysvětlit "nejasností mezi uprchlíky kvůli rasisticky motivovaným útokům a nenávistným projevům" a také kvůli kolektivním deportacím z Libye a Alžírska.

Narůstající migrace probíhá na pozadí zhoršující se bezpečnostní situace v několika sousedních severoafrických zemích. 

Související

Belgická policie

V metru v Bruselu se střílelo. Pachatelé policii utekli

Belgická policie pátrá po ozbrojených mužích, kteří ve středu ráno způsobili paniku před vstupem do stanice metra Clémenceau v centru Bruselu. Střelba byla hlášena kolem 6:15 místního času (5:15 GMT), přičemž bezpečnostní kamery zachytily nejméně dva maskované útočníky, kteří nesli zbraně.

Více souvisejících

Belgie Střelba v Belgii Abdesalem Lassoued (terorista z Bruselu)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 6 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 6 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 10 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 10 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 10 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví

Už více než 11 let celý svět spekuluje o tom, jak je na tom legenda Formule 1 a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher po osudné nehodě na lyžích z prosince roku 2013. Nyní přichází s nejnovějšími informacemi o současném zdravotním stavu tohoto rakouského pilota novinář rakouské televize RTL Felix Görner. A nejsou pro fanoušky nikterak povzbudivé.

Zdroj: David Holub

Další zprávy