Testovat, či netestovat očkované proti covidu-19? Profesor má zcela jasno

NÁZOR - Představte si, že vás večer začne škrábat v krku a spustí se vám rýma, načež se ráno probudíte s kašlem a teplotou, nastiňuje situaci lékař Arif Sarwari v komentáři pro server The Conversation. Profesor infekčních nemocí z West Virginia University dodává, že na základě zkušenosti z uplynulého roku by vás ihned napadlo, že máte covid-19 a nechali jste se otestovat, zároveň pokládá otázku, co dělat, pokud jste již plně očkováni.

Jako lékař se autor komentáře s touto otázkou často setkává. Konstatuje, že lidé v dané situaci by se měli nechat otestovat a pokud někdo vykazuje příznaky nemoci covid-19, měl by postoupit test i v případě, že je plně očkován. Takovému pacientovi nehrozí velké riziko, že skončí v nemocnici, nebo bude mít těžký průběh nemoci, ale může přenášet virus dál na neočkované a ti mohou vážně onemocnět.  

Vakcíny fingují, ale nejsou stoprocentní

V průběhu uplynulého roku bylo vyvinuto několik úžasných vakcín proti covidu-19 a jejich vysoká účinnost z bedlivě sledovaných klinických zkoušek se shoduje s účinností v běžném nasazení, deklaruje profesor. Podotýká, že například mRNA vakcíny od Pfizeru a Moderny vykazují účinnost přes 90 %, co se týká zamezení hospitalizace a úmrtí.

"To však neznamená, že máte stejnou míru ochrany před nákazou," pokračuje Sarwari. Odkazuje na poslední odhady, podle nichž mRNA vakcíny poskytují ochranu před nákazou v 70-85 % případů, tudíž je není jasné určit, zda je očkovaný plně chráněn, nebo může po vystavení novému koronaviru mírně onemocnět.

Pokud očkovaný onemocní, může dál šířit virus, deklaruje odborník. Proto považuje testování za důležité.

Co je průlomový případ?

Pokud se koronavirem nakazí plně očkovaná osoba, jde o takzvaný průlomový případ, vysvětluje lékař. Průlomové případy podle něj obecně demonstrují základní princip infekčních nemocí - to, zda se osoba nakazí, či nikoliv, závisí na poměru dvou faktorů, intensity vystavení patogenu a imunitní reakci.

Intenzita vystavení se odvíjí od toho, jak daleko je jedinec od vysoce infekční osoby, která šíří virus během hovoru, a jak dlouho je s ní v kontaktu, uvádí profesor. Dodává, že imunitní reakce pak souvisí s ochranou organismu proti nemoci covid-19 a neočkovaný jedinec, který se předtím nenakazil, má nulovou ochranu, jelikož jde o zcela nový virem.

Naopak, plně očkovaný člověk bude v takové situaci chráněn mnohem víc, ujišťuje Sarwari. Odkazuje na statistiku amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle které je ve Spojených státech k 30. dubnu letošního roku evidováno 10.262 průlomových případů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nakažení očkovaní jsou zpravidla bez příznaků, případně mají příznaky mírné, zřídka končí v nemocnicích, vyzdvihuje autor komentáře. Považuje za jisté, že k takovým případům bude docházet i nadále, a přestože je u očkovaných nižší riziko, že budou virus dál šířit, než u neočkovaných, tuto variantu nelze vyloučit.  

Odborník pokládá také otázku, jak to je s mutacemi viru SARS-CoV-2. "Svět má štěstí, že především mRNA vakcíny poskytují výraznou ochranu před všemi hlavními variantami, které se dosud objevily," píše Sarwari. Nevylučuje však, že v jistý moment zmutuje virus natolik, že na něj ochrana získaná očkováním nebude stačit. To považuje za další dobrý důvod nechat se otestovat, pociťuje-li člověk příznaky.

Spolu s tím, jak roste počet očkovaných a klesá počet nově nakažených, je důležité nadále virus sledovat, míní lékař. Vysvětluje, že testování poskytuje úřadům přehled o tom, jaká je virová nálož ve společnosti, a pozitivní test umožní poslat jedince do karantény, aniž by nevědomky šířil virus dál.

"Takže ano, prosím, nechte se otestovat, pokud máte znepokojivé příznaky, i když jste plně naočkováni," apeluje profesor.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk

Ukrajina zažila podle webu Kyiv Independent jeden z nejzásadnějších zvratů v poválečné historii. Prezident Volodymyr Zelenskyj 22. července podepsal kontroverzní zákon, který de facto ruší nezávislost klíčových protikorupčních institucí – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializovaného protikorupčního státního zastupitelství (SAPO). Podle kritiků to znamená konec snah o skutečný boj proti korupci v zemi a vážné ohrožení její evropské integrace.

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

před 1 hodinou

Žloutenka

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky

Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.

před 2 hodinami

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

před 3 hodinami

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

před 5 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

včera

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

včera

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy