Prezident Donald Trump znovu vyvolal kontroverze svými prohlášeními o zájmu získat Grónsko a Panamský průplav. Oba regiony jsou geograficky vzdálené, ale jejich strategická a ekonomická hodnota vyvolává vlnu odporu od spojenců i dalších států, uvedl server SkyNews.
Grónsko, největší ostrov na světě, je autonomním územím Dánska a zároveň členem NATO. Jeho geopolitická poloha mezi USA, Evropou a Ruskem dává tomuto regionu strategickou důležitost, zejména s ohledem na vojenské operace v Arktidě. Navíc Grónsko hostí americkou vojenskou základnu Thule, klíčovou pro severoatlantickou obranu.
Trump zdůrazňuje, že Grónsko má také významné přírodní zdroje, včetně vzácných zemin, uranu, ropy a zemního plynu, které by mohly snížit závislost USA na dodávkách z Číny. Dalším faktorem je změna klimatu, která usnadňuje přístup k těmto surovinám a otevírá nové obchodní cesty v Arktidě. Podle Trumpa je Grónsko klíčové pro „národní bezpečnost“.
Reakce na Trumpovu nabídku odkoupit Grónsko byla především odmítavá. Dánská premiérka Mette Frederiksen označila tento nápad za absurdní a dodala, že Grónsko „není na prodej“. Podobně se vyjádřili i grónští politici, kteří zdůraznili, že jejich budoucnost nespočívá ve spojení s USA.
Panamský průplav je klíčovou dopravní tepnou, která propojuje Tichý a Atlantský oceán. Spojené státy průplav kontrolovaly od jeho dokončení v roce 1914 až do roku 1999, kdy byla správa předána Panamě.
Trump tvrdí, že USA platí za užívání průplavu vyšší poplatky než jiné země, což označil za nespravedlivé. Rovněž vyjádřil obavy z údajného vlivu Číny na průplav, přestože Panamská průplavová správa a panamský prezident tyto obavy odmítli.
Trump naznačil, že by mohl zvážit ekonomické nebo vojenské kroky k opětovnému získání kontroly nad průplavem, což by podle něj mělo posílit americkou ekonomickou a bezpečnostní pozici.
Trumpovy záměry vyvolaly silné mezinárodní odsouzení. Evropská unie, včetně Francie a Německa, zdůraznila, že hranice suverénních států musí být respektovány. Dánská premiérka i grónští politici označili Trumpova slova za neuctivá vůči Grónsku a jeho obyvatelům.
Podobné reakce přicházejí i z Panamy, jejíž představitelé opakovaně prohlásili, že Panamský průplav zůstane plně pod panamskou kontrolou.
Zatímco Trump nabízí málo konkrétních detailů o tom, jak by mohl tyto ambice realizovat, odborníci poukazují na značné právní a politické překážky. I kdyby Grónsko získalo nezávislost, je nepravděpodobné, že by se rozhodlo stát se součástí USA. Podobně by převzetí Panamského průplavu narazilo na odpor nejen Panamy, ale i dalších států závislých na této strategické vodní cestě.
Trumpovy plány nicméně zdůrazňují jeho zaměření na geopolitickou expanzi a ekonomickou dominanci, což u jeho podporovatelů rezonuje, ale u mezinárodních spojenců způsobuje napětí.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 2 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera
Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.
Zdroj: Libor Novák