Dnešní parlamentní volby v Tunisku vzbudily mezi obyvateli země jen malý zájem. Účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta. Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SEČ, volby však bojkotovala většina opozičních politických stran, podle kterých bylo hlasování jen vyvrcholením snahy prezidenta Kaíse Saída o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011.
"Ve své zemi se cítím stále více dušen. Pro mě, mou rodinu a přátele neexistuje jasná budoucnost," řekl Reuters Vádí Džilasí, který se jako protestující účastnil revoluce před 12 lety. Své politické ideály však ztratil a v Tunisku se už necítí svobodný. "V této zemi nic nefunguje. Demokracie, hospodářství, životní podmínky lidí," řekl Džilasí a dodal, že vůbec poprvé nepůjde volit.
Volby bojkotuje i většina opozičních stran, protože hlasování je podle nich součástí snahy prezidenta o upevnění moci. Saíd loni pozastavil činnost tehdejšího parlamentu, rozpustil vládu a převzal většinu pravomocí. Nechal sepsat novou ústavu a k jejímu potvrzení uspořádal letos v červenci referendum. V září pak prezident představil nový zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.
Nový zákon také zavedl hlasování pro konkrétní kandidáty místo stranických kandidátek a umožňuje odvolat poslance, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost. Opoziční strany označují nový volební zákon za snahu je umlčet. Saíd má nicméně i nadále podle agentury AP podporu poloviny voličů. Řada lidí v Tunisku je totiž přesvědčena, že demokracie v zemi selhala, a prezidentovy autokratické reformy vítá.
Dnešní volby se v Tunisku odehrávají vstejný den, kdy se před 12 lety ve městě Sídí Bú Zíd upálil zelinář Muhammad Buazízí. Jeho smrt spustila v zemi vlnu protestů, které vedly k pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a odstartovaly takzvané arabské jaro.
Volební účast v parlamentních volbách v Tunisku byla velmi nízká
Podle agentury DPA se voleb mohlo zúčastnit více než devět milionů obyvatel Tuniska. Předběžné údaje volební komise však ukázaly, že hlas odevzdalo jen zhruba 800.000 voličů. Nízká účast podle agentury Reuters poskytne prezidentovým kritikům prostor ke zpochybňování legitimity jeho politických reforem.
Řada mladých mužů v době voleb podle Reuters zaplnila kavárny v hlavním městě Tunisu a sledovala utkání mezi Marokem a Chorvatskem o třetí místo na fotbalovém mistrovství světa. "Jsem takový blázen, abych opustil zábavu u fotbalu a šel volit parlament, který nemá žádnou moc?" poznamenal jeden z fotbalových fanoušků.
Saíd loni pozastavil činnost tehdejšího parlamentu, rozpustil vládu a převzal většinu pravomocí. Nechal sepsat novou ústavu a k jejímu potvrzení uspořádal letos v červenci referendum. V září pak prezident představil nový zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.
Nový zákon také zavedl hlasování pro konkrétní kandidáty místo stranických kandidátek a umožňuje odvolat poslance, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost. Opoziční strany označují nový volební zákon za snahu je umlčet. Saíd má nicméně i nadále podle agentury AP velkou podporu voličů. Řada lidí v Tunisku je totiž přesvědčena, že demokracie v zemi selhala, a prezidentovy autokratické reformy vítá.
Dnešní volby se konaly ve stejný den, kdy se před 12 lety ve městě Sídí Bú Zíd upálil zelinář Muhammad Buazízí. Jeho smrt spustila v zemi vlnu protestů, které vedly k pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a odstartovaly takzvané arabské jaro.
Související

U Lampedusy ztroskotala loď s migranty, zemřelo přes 40 lidí

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 2 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 3 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 3 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 4 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 4 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 5 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 7 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 7 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 8 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 9 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 10 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 11 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 12 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera
Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
Lidé, kteří v tomto týdnu nakupovali zeleninu v Albertu, by měli být na pozoru. Řetězec stáhl z nabídky brokolici z Itálie. Zákazníci byli zároveň vyzváni k tomu, aby jí nejedli. V obchodech mohou až do příštího týdne požádat o vrácení peněz.
Zdroj: Jan Hrabě