Dnešní parlamentní volby v Tunisku vzbudily mezi obyvateli země jen malý zájem. Účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta. Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SEČ, volby však bojkotovala většina opozičních politických stran, podle kterých bylo hlasování jen vyvrcholením snahy prezidenta Kaíse Saída o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011.
"Ve své zemi se cítím stále více dušen. Pro mě, mou rodinu a přátele neexistuje jasná budoucnost," řekl Reuters Vádí Džilasí, který se jako protestující účastnil revoluce před 12 lety. Své politické ideály však ztratil a v Tunisku se už necítí svobodný. "V této zemi nic nefunguje. Demokracie, hospodářství, životní podmínky lidí," řekl Džilasí a dodal, že vůbec poprvé nepůjde volit.
Volby bojkotuje i většina opozičních stran, protože hlasování je podle nich součástí snahy prezidenta o upevnění moci. Saíd loni pozastavil činnost tehdejšího parlamentu, rozpustil vládu a převzal většinu pravomocí. Nechal sepsat novou ústavu a k jejímu potvrzení uspořádal letos v červenci referendum. V září pak prezident představil nový zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.
Nový zákon také zavedl hlasování pro konkrétní kandidáty místo stranických kandidátek a umožňuje odvolat poslance, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost. Opoziční strany označují nový volební zákon za snahu je umlčet. Saíd má nicméně i nadále podle agentury AP podporu poloviny voličů. Řada lidí v Tunisku je totiž přesvědčena, že demokracie v zemi selhala, a prezidentovy autokratické reformy vítá.
Dnešní volby se v Tunisku odehrávají vstejný den, kdy se před 12 lety ve městě Sídí Bú Zíd upálil zelinář Muhammad Buazízí. Jeho smrt spustila v zemi vlnu protestů, které vedly k pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a odstartovaly takzvané arabské jaro.
Volební účast v parlamentních volbách v Tunisku byla velmi nízká
Podle agentury DPA se voleb mohlo zúčastnit více než devět milionů obyvatel Tuniska. Předběžné údaje volební komise však ukázaly, že hlas odevzdalo jen zhruba 800.000 voličů. Nízká účast podle agentury Reuters poskytne prezidentovým kritikům prostor ke zpochybňování legitimity jeho politických reforem.
Řada mladých mužů v době voleb podle Reuters zaplnila kavárny v hlavním městě Tunisu a sledovala utkání mezi Marokem a Chorvatskem o třetí místo na fotbalovém mistrovství světa. "Jsem takový blázen, abych opustil zábavu u fotbalu a šel volit parlament, který nemá žádnou moc?" poznamenal jeden z fotbalových fanoušků.
Saíd loni pozastavil činnost tehdejšího parlamentu, rozpustil vládu a převzal většinu pravomocí. Nechal sepsat novou ústavu a k jejímu potvrzení uspořádal letos v červenci referendum. V září pak prezident představil nový zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.
Nový zákon také zavedl hlasování pro konkrétní kandidáty místo stranických kandidátek a umožňuje odvolat poslance, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost. Opoziční strany označují nový volební zákon za snahu je umlčet. Saíd má nicméně i nadále podle agentury AP velkou podporu voličů. Řada lidí v Tunisku je totiž přesvědčena, že demokracie v zemi selhala, a prezidentovy autokratické reformy vítá.
Dnešní volby se konaly ve stejný den, kdy se před 12 lety ve městě Sídí Bú Zíd upálil zelinář Muhammad Buazízí. Jeho smrt spustila v zemi vlnu protestů, které vedly k pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a odstartovaly takzvané arabské jaro.
Související

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů

Na tuniském pobřeží bylo nalezeno 15 těl migrantů
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Zmocněnkyně: Rasistické výroky politiků a oddělování dětí z menšin jsou nepřijatelné. Česko má stále problém se segregací
před 32 minutami

Vyšetření molekulárním mikroskopem se strojovým učením může podle lékařů zabránit odmítnutí orgánu
před 45 minutami

WSJ: Biden by měl po zatčení novináře vyhostit ruského velvyslance
před 1 hodinou

Lukašenko varoval před jadernou válkou
před 1 hodinou

Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli
před 1 hodinou

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného
před 1 hodinou

Ruské zlo padne přímo na Ukrajině, už se nezvedne, řekl v Buči Zelenskyj
před 1 hodinou

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon
před 1 hodinou

Itálie omezila umělou inteligenci ChatGPT, OpenAI hrozí vysokou pokutou
před 1 hodinou

Energošmejdi začali znovu porušovat zákaz podomního prodeje, varuje ERÚ
před 2 hodinami

Obchodník i mistr úniků. Trumpovo obvinění završilo 50 let vyšetřování mnoha úřady
před 2 hodinami

Prezident Pavel vyjádřil zájem o konzultace o důchodové reformě a daňové politice
před 2 hodinami

Papež František bude podle Vatikánu propuštěn z nemocnice
před 2 hodinami

Válka na Ukrajině se dotkla 1,6 miliardy lidí. Porušování lidských práv se stalo rutinou, zní z OSN
před 2 hodinami

Ukrajinci slibují jarní protiofenzivu. Bude těžká ve všech ohledech, fronta je velmi dlouhá
před 2 hodinami

Ostré odhalení: Co se stalo mezi Donaldem Trumpem a Stormy Daniels?
před 2 hodinami

Pavel v říjnu poprvé udělí vyznamenání. Lidé mu navrhli Grygara nebo Mašíny
před 3 hodinami

Nacisté před 80 lety popravili řeholnici Marii Restitutu Kafkovou
před 3 hodinami

Lipavský bude v úterý jednat s izraelským protějškem
před 3 hodinami
Česká pošta loni vykázala více než dvojnásobnou ztrátu. Překročila miliardu
Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy Kč. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. Na semináři v Poslanecké sněmovně to dnes řekl pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.
Zdroj: ČTK