Twitter odblokoval účet kontroverzní republikánské poslankyně, šířila dezinformace o covidu-19

Twitter, jehož novým majitelem je Elon Musk, obnovil účet kontroverzní americké poslankyně Marjorie Taylorové Greeneové, který byl zablokován v lednu kvůli opakovanému porušování pravidel týkajících se šíření dezinformací o covidu-19. Informuje o tom agentura AP.

K obnovení twitterového účtu členky Sněmovny reprezentantů, která patří k nejkonzervativnějšímu a pravicovému křídlu republikánů, došlo poté, co Musk o víkendu odblokoval účet bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Přístup na platformu Trumpovi znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020, jejichž výsledek Trump neuznal, a které vyvrcholily vpádem Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Vedení Twitteru se tehdy obávalo, že Trumpovo setrvání na platformě by mohlo podnítit další nepokoje.

Sám Trump prohlásil, že se na twitter už nevrátí a od obnovení svého účtu žádný příspěvek nezveřejnil.

O odblokování exprezidentova twitterového účtu Musk rozhodl na základě ankety na svém účtu. Před obnovením účtu Greeneové žádná taková anketa patrně vytvořena nebyla, píše AP.

Musk uvedl, že nebude činit zásadní rozhodnutí o obsahu nebo obnovení zakázaných účtů dříve, než zřídí "radu pro moderování obsahu ", v níž budou zastoupeni lidé s různými názory. Twitter ani Musk dosud ustavení takové rady neoznámili.

Musk v minulosti opakovaně vyjádřil názor, že Twitter příliš omezuje obsah. Před nedávnými volbami do Kongresu vyzval "nezávisle smýšlející" uživatele, aby volili republikány.

Jeden z účtů, jehož odblokování Musk nepovolí, patří konspiračnímu teoretikovi Alexu Jonesovi, který byl zažalován rodinami obětí za šíření dezinformací o střelbě ve škole Sandy Hook v roce 2012. Jonesův twitterový účet byl kvůli urážlivému obsahu zablokován v roce 2018. Při střelbě dvacetiletý Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých. Jones po útoku prostřednictvím svých mediálních kanálů přiživoval teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní a že rodiče zabitých dětí jsou "krizoví herci". Za šíření lží o střelbě mu byly uloženy pokuty, jejichž celková výše podle AP činí 1,44 miliardy dolarů.

"Mé prvorozené dítě mi zemřelo v náručí. Cítil jsem poslední úder jeho srdce," napsal Musk v neděli v reakci na výzvy k obnovení Jonesova účtu. "Nemám slitování s nikým, kdo zneužívá smrti dětí k zisku, politice nebo slávě," dodal.

Související

Andrej Babiš

Kandidát na prezidenta republiky vyzývá lidi, ať si na něj vsadí. Babiš je na Twitteru terčem kritiky i výsměchu

Při otevření twitterového účtu Andreje Babiše uživatele této sociální sítě čeká pohled na úvodní fotku, na níž předseda hnutí ANO drží u ucha telefon a vedle něj se rozpíná text „Akční proto Babiš“. Jako jeden z prvních příspěvků twitterový účet nabízí Babišova slova: „Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp.“ Například Matěj Hlavatý, vystupující pod pseudonymem Matěj – starosta z Tetína, ho pobídl, ať z národu nedělá gamblery. „Tonoucí se stébla chytá,“ komentoval. Doplnil také obrázek s varováním ministerstva financí: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Ilustrační foto

Firmy opouští twitter. Výdaje na reklamu klesly o více než 70 procent

 Výdaje na reklamu na internetové sociální síti Twitter se v prosinci meziročně propadly o 71 procent, protože řada významných podniků omezila inzerci na této platformě po jejím převzetí miliardářem Elonem Muskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů výzkumné společnosti Standard Media Index (SMI). Pokles tak zrychlil ve srovnání s listopadem, kdy se podle SMI výdaje snížily o 55 procent.

Více souvisejících

Twitter Marjorie Taylor Greeneová

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 42 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Při sněhové nadílce bude až -10 stupňů

Z prvního únorového víkendu zbývá ještě neděle, přičemž v noci na dnešek měly teploty při sněhové pokrývce klesat až k -10 °C. V podstatě to samé slibuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také na příští víkend. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy