U Šalamounových ostrovů udeřilo silné zemětřesení o síle 7,3 stupně

U Šalamounových ostrovů dnes udeřilo zemětřesení o síle 7,0 stupně, které poškodilo budovy a způsobilo přerušení dodávek elektřiny v hlavním městě Honiaře. Žádné oběti ani zranění nejsou hlášeni, informovala agentura Reuters.

Epicentrum zemětřesení bylo v oceánu asi 56 kilometrů jihozápadně od Honiary, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy vycházely z hloubky 15 kilometrů. USGS původně informovala, že zemětřesení mělo sílu 7,3 stupně, ale následně tento údaj upravila. O zhruba 30 minut později byl zaznamenán další otřes o síle 6,0 stupně. Meteorologická služba Šalamounových ostrovů sdělila, že cunami nehrozí.

Řada lidí ale v obavách z nebezpečných vln vyběhla z domů a kanceláří a vydala se na výše položená místa. V metropoli Honiaře zemětřesení poškodilo mimo jiné budovu australského velvyslanectví, letiště a nákupní centra. Na letišti byla uzavřena část terminálu kvůli poničenému stropu.

Úřad pro řešení katastrof oznámil, že se soustředí na ostrov Guadalcanal, na němž leží i hlavní město Honiara a který byl nejblíž epicentru otřesů.

Šalamounovy ostrovy, které se rozkládají severovýchodně od Austrálie, tvoří více než 200 obydlených ostrovů s celkovým počtem asi 700.000 obyvatel. Leží na takzvaném Tichomořském ohnivém kruhu, kde se stýkají kontinentální desky. Jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení.

Při zemětřesení, které v pondělí postihlo indonéský ostrov Jáva, zahynulo na 160 lidí.

Související

Tchaj-Wan

Čína získala další spojence. Ve světe je už jen 15 zemí, které uznávají Tchaj-wan

Šalamounovy ostrovy dnes navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. Informovaly o tom světové agentury.

Více souvisejících

Šalamounovy ostrovy Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy