Šalamounovy ostrovy přeruší vztahy s Tchaj-wanem, uznají pevninskou Čínu

Vláda Šalamounových ostrovů dnes rozhodla, že země přeruší oficiální vztahy s Tchaj-wanem a naváže místo toho vazby s pevninskou Čínou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanská média.

Počet světových zemí, které uznávají Tchaj-wan, se tak snížil na 16. Většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking stupňuje úsilí o diplomatickou izolaci Tchaj-wanu od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na ostrově ujala politička Cchaj Jing-wen. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

Od nástupu prezidentky Cchaj do úřadu v roce 2016 přišel Tchaj-wan už o šest diplomatických spojenců, připomněla agentura Reuters. Kromě Šalamounových ostrovů to byla Burkina Faso, Dominikánská republika, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Panama a Salvador.

Tchaj-wan čekají v lednu parlamentní a prezidentské volby, v nichž bude prezidentka Cchaj usilovat o znovuzvolení. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes v reakci na rozhodnutí Šalamounových ostrovů kritizoval Peking, že odlákal zmíněného tichomořského spojence Tchaj-wanu s cílem ovlivnit lednové volby na ostrově.

Čína a Tchaj-wan se často se vzájemně obviňují, že se své případné diplomatické spojence snaží získat poskytováním značných finančních prostředků. Tchajwanská média minulý týden napsala, že delegace Šalamounových ostrovů navštívila Peking a setkala se s čínským ministrem zahraničí Wang Iem. Čínská vláda prý slíbila Šalamounovým ostrovům finanční podporu ve výši 500 milionů dolarů.

Česká republika nemá s Tchaj-wanem vztahy navázány a kontakty s ostrovem rozvíjí na nevládní úrovni.

Související

Tchaj-Wan

Čína získala další spojence. Ve světe je už jen 15 zemí, které uznávají Tchaj-wan

Šalamounovy ostrovy dnes navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. Informovaly o tom světové agentury.

Více souvisejících

Šalamounovy ostrovy Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy