Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Na summitu v Bruselu loni v prosinci se lídři členských států EU shodli na spuštění přístupového procesu pro Ukrajinu. Jednání mezi EU a Ukrajinou ale nemohou začít okamžitě, je potřeba, aby Evropská komise předložila jednací rámec, který následně musí schválit všech 27 členských států.

"Připravení jednacího rámce nějaký čas potrvá. Očekávám však, že budeme připraveni někdy na začátku léta," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pro novináře, dodávajíc, že tento rámec nebude hotov před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu.

Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně vyjádřil nesouhlas s kandidaturou Ukrajiny na členství v EU. Původně nebyl pro otevření přístupových jednání, ale před hlasováním opustil jednací sál, čímž nezablokoval společné rozhodnutí ostatních členských států.

Premiér Slovenské republiky Robert Fico označil zahájení jednání s Ukrajinou za přeceňované a spíše politické gesto, které nemění situaci na bojišti. Podle něj bude Ukrajina muset prokázat svou připravenost vstoupit do EU, v opačném případě může EU zpomalit nebo zastavit přístupový proces.

Aby se Ukrajina stala plnohodnotným členem EU, musí splnit mnoho podmínek a doporučení Evropské komise, včetně reforem Ústavního soudu a soudnictví obecně, boje proti korupci, zákony proti praní špinavých peněz a proti vlivu oligarchů, stejně jako zákon o svobodě médií a ochranu práv národnostních menšin. 

Orbán už dlouho prohlašuje, že Evropská unie "není v pozici" začít přístupová jednání s Ukrajinou. "Není důvod o čemkoli diskutovat, protože nebyly splněny podmínky," řekl Orbán loni v rozhovoru pro TV2 a zdůraznil, že EU se k otázce přístupových jednání musí vrátit později, až budou všechny podmínky splněny. Podle jeho slov by se tak mohlo stát v březnu.

Polský ministr zemědělství Robert Telus také loni vyzval Evropskou Unii, aby hledala řešení na ochranu polských zemědělců ve spojitosti se vstupem Ukrajiny do EU.  

Telus během zasedání Rady EU pro zemědělství a rybolov v Bruselu vyjádřil znepokojení, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Evropské unie by způsobil potíže zemědělskému sektoru EU.

Polský ministr absolvoval schůzky s resortními partnery ze zemí Visegrádské čtyřky. Tato jednání se podle Teluse zaměřovala na možný vstup Ukrajiny do EU. "Jsou to výzvy pro zemědělství EU," řekl.

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy