Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.
Na summitu v Bruselu loni v prosinci se lídři členských států EU shodli na spuštění přístupového procesu pro Ukrajinu. Jednání mezi EU a Ukrajinou ale nemohou začít okamžitě, je potřeba, aby Evropská komise předložila jednací rámec, který následně musí schválit všech 27 členských států.
"Připravení jednacího rámce nějaký čas potrvá. Očekávám však, že budeme připraveni někdy na začátku léta," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pro novináře, dodávajíc, že tento rámec nebude hotov před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu.
Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně vyjádřil nesouhlas s kandidaturou Ukrajiny na členství v EU. Původně nebyl pro otevření přístupových jednání, ale před hlasováním opustil jednací sál, čímž nezablokoval společné rozhodnutí ostatních členských států.
Premiér Slovenské republiky Robert Fico označil zahájení jednání s Ukrajinou za přeceňované a spíše politické gesto, které nemění situaci na bojišti. Podle něj bude Ukrajina muset prokázat svou připravenost vstoupit do EU, v opačném případě může EU zpomalit nebo zastavit přístupový proces.
Aby se Ukrajina stala plnohodnotným členem EU, musí splnit mnoho podmínek a doporučení Evropské komise, včetně reforem Ústavního soudu a soudnictví obecně, boje proti korupci, zákony proti praní špinavých peněz a proti vlivu oligarchů, stejně jako zákon o svobodě médií a ochranu práv národnostních menšin.
Orbán už dlouho prohlašuje, že Evropská unie "není v pozici" začít přístupová jednání s Ukrajinou. "Není důvod o čemkoli diskutovat, protože nebyly splněny podmínky," řekl Orbán loni v rozhovoru pro TV2 a zdůraznil, že EU se k otázce přístupových jednání musí vrátit později, až budou všechny podmínky splněny. Podle jeho slov by se tak mohlo stát v březnu.
Polský ministr zemědělství Robert Telus také loni vyzval Evropskou Unii, aby hledala řešení na ochranu polských zemědělců ve spojitosti se vstupem Ukrajiny do EU.
Telus během zasedání Rady EU pro zemědělství a rybolov v Bruselu vyjádřil znepokojení, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Evropské unie by způsobil potíže zemědělskému sektoru EU.
Polský ministr absolvoval schůzky s resortními partnery ze zemí Visegrádské čtyřky. Tato jednání se podle Teluse zaměřovala na možný vstup Ukrajiny do EU. "Jsou to výzvy pro zemědělství EU," řekl.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek