Ukrajinská Buča: Symbol vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze

Vybrané údaje o osudu ukrajinského města Buča, které před rokem, 31. března 2022, znovudobyly ukrajinské jednotky a které se stalo symbolem vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze na Ukrajinu:

- Ve městě Buča, které leží asi 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, žilo před ruskou invazí podle ukrajinského statistického úřadu na 37.000 lidí. Ruské síly zahájily útok na město 27. února v rámci operace, kterou chtěli Rusové dobýt ukrajinskou metropoli Kyjev. V dalších dnech ve městě probíhaly těžké boje, ruské jednotky zaútočily například na městský památník války v Afghánistánu, a 12. března místní radnice oznámila, že ruské jednotky město ovládly. Ukrajinským silám se podařilo Buču znovu dobýt 31. března. Starosta města Anatolij Fedoruk oficiálně oznámil osvobození města 1. dubna.

- Krátce po osvobození se začaly objevovat snímky a videa z Buče, které ukázaly těla v pytlích navršená v jámách, bezvládné končetiny trčící z narychlo zasypaných hrobů a mrtvé lidi ležící na ulicích nebo v domech, kde je útočníci zastřelili. Některé z obětí měly svázané ruce, další nesly stopy po mučení. Na ulicích i v masových hrobech bylo ve městě objeveno podle posledních údajů místních úřadů 458 mrtvých civilistů včetně malých dětí a mladistvých. Z nich bylo 419 zavražděno, 39 lidí zemřelo na následky útrap okupace. Později se objevila i videa dokazující zločiny ruských vojáků.

- Ruští lídři opakovaně popírali, že by se jejich vojáci dopustili nepravostí v Buči, a fotografie, které z města přicházely, prohlašovali za provokace a podvrhy. Moskva dokonce tvrdila, že ruská armáda do měst a vesnic v Kyjevské oblasti dovezla 452 tun humanitární pomoci.

- Satelitní snímky publikované deníkem The New York Times nebo zpravodajskou společností BBC ale svědčí o tom, že mnohé mrtvoly v ulicích ležely dlouho před koncem ruské okupace.

- Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová později obvinila ruské vojáky z páchání zvěrstev, včetně znásilňování, i na nezletilých. Jako příklad uvedla znásilnění čtrnáctileté dívky pěticí vojáků nebo znásilnění jedenáctiletého chlapce před zraky jeho matky, kterou Rusové přivázali ke stolu, aby vše viděla.

- Kyjev označil 3. dubna Buču za "novou Srebrenicu", kterou spáchala ruská vojska. Ve východobosenské Srebrenici v roce 1995 srbské jednotky během války v Bosně povraždily na 8000 mužů a chlapců muslimského vyznání.

- Zprávy o vraždění civilistů v Buči vyvolaly šok i zděšení Západu a vysloužily si tvrdé odsouzení ze strany ukrajinských představitelů. Evropská unie, Británie a USA v souvislosti s masakrem v Buči schválily další protiruské sankce, Berlín a Paříž se rozhodly vyhostit desítky ruských diplomatů a stejně jako další země požadovaly vyšetření zločinů, o nichž politici mluví jako válečných nebo jako o genocidě. Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince.

- "Masakr v Buče byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat. Žádám nové zničující sankce G7 TEĎ," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Toto je genocida. Vyhlazování celého národa," řekl v rozhovoru pro americkou televizi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

- Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC).

- Týden po osvobození navštívili Buču předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josepm Borrell a slovenský premiér Eduard Heger.

- Zločinů se podle ukrajinských zdrojů dopustili hlavně vojáci 64. motorizované brigády. Velitelem, který je podle dostupných informací za masakr odpovědný, je podplukovník Azatbek Omurbekov. Asi čtyřicetiletý muž je některými médii označovaný za "řezníka z Buči" a údajně se sám účastnil zabíjení neozbrojených civilistů i znásilňování místních žen. Putin dokonce 64. motostřeleckou brigádu vyznamenal tím, že jí udělil čestný titul "gardová".

- Buča byla prvním městem, kde po odchodu ruských vojsk vyšla najevo zvěrstva, jaká se tam děla po dobu ruské okupace. Po stažení ruských jednotek z Kyjevské oblasti se našly hromadné hroby a množství obětí i v dalších městech. V nedaleké Borodjance bylo objeveno až 400 zavražděných, v sousední Irpini, pod které patří strategické letiště Hostomel, bylo nalezeno 300 mrtvých civilistů. Hromadný hrob s desítkami civilních obětí byl nalezen také v Buzově. Celkem bylo zavražděno v Kyjevské oblasti přes 1300 civilistů.

- Zajímavý je osud starosty Buči Anatolije Fedoruka (50), který se i přes pátrání okupantů celou dobu skrýval v obci. Blízko odhalení se prý ocitl, když se rozhodl vrátit k sobě domů pro některé věci. V domě ale byli Rusové, kteří ho zadrželi a následoval výslech. Rusové se ho jako první zeptali na to, zda je to jeho dům. "Takový dům bych opravdu moc chtěl, ale je to dům starosty," odpověděl jim. Na dotaz, kde je starosta, řekl, že odešel i s rodinou před několika dny. Okupantům dále sdělil, že dělá u technických služeb a že hlídá domy svých sousedů. V rozhovoru pro server Ukrajinska pravda řekl, že mu pomohlo chybně napsané jeho jméno v seznamu hledaných osob a fakt, že doma neměl žádnou svou fotografii. Poté chtěli vidět jeho pas, dotyčný ruský voják byl ale odvolán na jiné místo a Fedoruk se poté na radu svého přítele ukryl na jeho chatě.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Buča, Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

před 9 minutami

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

před 36 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin

Hračkářství Dráčik na svých webových stránkách opět sdílelo text od majitele Dušana Viglaského. Obvinil v něm řadu osob z podpory války na Ukrajině a nedodržování Minských dohod. Jsou to dohody podepsané v roce 2014, respektive druhá z nich o rok později, které měly ukončit válečný konflikt na Donbase. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy