Ukrajinská Buča: Symbol vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze

Vybrané údaje o osudu ukrajinského města Buča, které před rokem, 31. března 2022, znovudobyly ukrajinské jednotky a které se stalo symbolem vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze na Ukrajinu:

- Ve městě Buča, které leží asi 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, žilo před ruskou invazí podle ukrajinského statistického úřadu na 37.000 lidí. Ruské síly zahájily útok na město 27. února v rámci operace, kterou chtěli Rusové dobýt ukrajinskou metropoli Kyjev. V dalších dnech ve městě probíhaly těžké boje, ruské jednotky zaútočily například na městský památník války v Afghánistánu, a 12. března místní radnice oznámila, že ruské jednotky město ovládly. Ukrajinským silám se podařilo Buču znovu dobýt 31. března. Starosta města Anatolij Fedoruk oficiálně oznámil osvobození města 1. dubna.

- Krátce po osvobození se začaly objevovat snímky a videa z Buče, které ukázaly těla v pytlích navršená v jámách, bezvládné končetiny trčící z narychlo zasypaných hrobů a mrtvé lidi ležící na ulicích nebo v domech, kde je útočníci zastřelili. Některé z obětí měly svázané ruce, další nesly stopy po mučení. Na ulicích i v masových hrobech bylo ve městě objeveno podle posledních údajů místních úřadů 458 mrtvých civilistů včetně malých dětí a mladistvých. Z nich bylo 419 zavražděno, 39 lidí zemřelo na následky útrap okupace. Později se objevila i videa dokazující zločiny ruských vojáků.

- Ruští lídři opakovaně popírali, že by se jejich vojáci dopustili nepravostí v Buči, a fotografie, které z města přicházely, prohlašovali za provokace a podvrhy. Moskva dokonce tvrdila, že ruská armáda do měst a vesnic v Kyjevské oblasti dovezla 452 tun humanitární pomoci.

- Satelitní snímky publikované deníkem The New York Times nebo zpravodajskou společností BBC ale svědčí o tom, že mnohé mrtvoly v ulicích ležely dlouho před koncem ruské okupace.

- Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová později obvinila ruské vojáky z páchání zvěrstev, včetně znásilňování, i na nezletilých. Jako příklad uvedla znásilnění čtrnáctileté dívky pěticí vojáků nebo znásilnění jedenáctiletého chlapce před zraky jeho matky, kterou Rusové přivázali ke stolu, aby vše viděla.

- Kyjev označil 3. dubna Buču za "novou Srebrenicu", kterou spáchala ruská vojska. Ve východobosenské Srebrenici v roce 1995 srbské jednotky během války v Bosně povraždily na 8000 mužů a chlapců muslimského vyznání.

- Zprávy o vraždění civilistů v Buči vyvolaly šok i zděšení Západu a vysloužily si tvrdé odsouzení ze strany ukrajinských představitelů. Evropská unie, Británie a USA v souvislosti s masakrem v Buči schválily další protiruské sankce, Berlín a Paříž se rozhodly vyhostit desítky ruských diplomatů a stejně jako další země požadovaly vyšetření zločinů, o nichž politici mluví jako válečných nebo jako o genocidě. Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince.

- "Masakr v Buče byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat. Žádám nové zničující sankce G7 TEĎ," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Toto je genocida. Vyhlazování celého národa," řekl v rozhovoru pro americkou televizi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

- Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC).

- Týden po osvobození navštívili Buču předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josepm Borrell a slovenský premiér Eduard Heger.

- Zločinů se podle ukrajinských zdrojů dopustili hlavně vojáci 64. motorizované brigády. Velitelem, který je podle dostupných informací za masakr odpovědný, je podplukovník Azatbek Omurbekov. Asi čtyřicetiletý muž je některými médii označovaný za "řezníka z Buči" a údajně se sám účastnil zabíjení neozbrojených civilistů i znásilňování místních žen. Putin dokonce 64. motostřeleckou brigádu vyznamenal tím, že jí udělil čestný titul "gardová".

- Buča byla prvním městem, kde po odchodu ruských vojsk vyšla najevo zvěrstva, jaká se tam děla po dobu ruské okupace. Po stažení ruských jednotek z Kyjevské oblasti se našly hromadné hroby a množství obětí i v dalších městech. V nedaleké Borodjance bylo objeveno až 400 zavražděných, v sousední Irpini, pod které patří strategické letiště Hostomel, bylo nalezeno 300 mrtvých civilistů. Hromadný hrob s desítkami civilních obětí byl nalezen také v Buzově. Celkem bylo zavražděno v Kyjevské oblasti přes 1300 civilistů.

- Zajímavý je osud starosty Buči Anatolije Fedoruka (50), který se i přes pátrání okupantů celou dobu skrýval v obci. Blízko odhalení se prý ocitl, když se rozhodl vrátit k sobě domů pro některé věci. V domě ale byli Rusové, kteří ho zadrželi a následoval výslech. Rusové se ho jako první zeptali na to, zda je to jeho dům. "Takový dům bych opravdu moc chtěl, ale je to dům starosty," odpověděl jim. Na dotaz, kde je starosta, řekl, že odešel i s rodinou před několika dny. Okupantům dále sdělil, že dělá u technických služeb a že hlídá domy svých sousedů. V rozhovoru pro server Ukrajinska pravda řekl, že mu pomohlo chybně napsané jeho jméno v seznamu hledaných osob a fakt, že doma neměl žádnou svou fotografii. Poté chtěli vidět jeho pas, dotyčný ruský voják byl ale odvolán na jiné místo a Fedoruk se poté na radu svého přítele ukryl na jeho chatě.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Buča, Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy