Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil. 

Doporučené články

Ukrajinští vojáci nyní usilují o rozšíření průlomu, který je zatím poměrně malý. Rusové ostřelují oblast dělostřelectvem a podnikají protiútoky, přičemž ukrajinské jednotky utrpěly těžké ztráty.

Pokud se Ukrajincům podaří vytvořit stabilní pozici, mohou se pokusit poslat další obrněná vozidla skrze mezeru a proniknout do méně opevněných oblastí. Podle tamních vojáků je ale cena za postup vysoká.

ISW upozorňuje, že schopnost Ukrajiny dostat obrněná vozidla k nejsilnějším ruským obranným liniím a operovat s nimi poblíž ruských pozic je důležitým znakem pokroku v ukrajinské protiofenzívě.

Jde o první případ, kdy ukrajinské ozbrojené síly operují s obrněnými vozidly za třívrstvou ruskou obrannou linií. ISW však upozorňuje, že není jasné, zda Ukrajinci tyto pozice dokážou udržet.

Poslední vývoj na frontě ale naznačuje, že ukrajinská armáda zabezpečila svůj průlom skrz první dvě linie ruské obrany dostatečně na to, aby mohla poslat obrněná vozidla skrz novou mezeru.

Doporučené články

Představitelé ukrajinské armády už v pondělí prohlásili, že jejich ozbrojeným silám se během prudkých bojů podařilo prolomit ruské obranné linie nedaleko města Bachmut na východě Ukrajiny.

O Bachmut v Doněcké oblasti se intenzivně bojuje již od loňského srpna. Jde o nejdelší a nejkrvavější bitvu během ruské vojenské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února 2022. V Bachmutu žilo před vypuknutím války přibližně 70.000 lidí.

Podle vojenských analytiků z ISW ruské síly, které bránily Záporožskou oblast od začátku protiofenzívy, nebyly vystřídány a pravděpodobně utrpěly další ztráty. 

"Ukrajinské osvobození Kliščiivky a Andriivky jižně od Bachmutu mohlo degradovat ruskou obranu v oblasti jižně od Bachmutu a podle ukrajinských vojenských představitelů mohlo způsobit neúčinnost boje až tří ruských brigád," uvádí analytici.

"Ukrajinské protiofenzivní operace mohly mít za následek obzvláště závažnou degradaci kritických prvků ruské obrany v západní Záporožské oblasti," dodali s tím, že ukrajinský postup jižně od Bachmutu může odpovídat podobné degradaci bránících se ruských jednotek v oblasti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy