Ukrajinské síly údajně zasáhly systém protivzdušné obrany S-300

Ukrajinské síly v noci údajně zasáhly systém protivzdušné obrany S-300 v ruské Rostovské oblasti. Ve středu o tom informoval ukrajinský generální štáb. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Podle ukrajinské armády systém zasáhly nedaleko města Novošachtinsk u hranic s okupovanými částmi ukrajinské Luhanské oblasti. Následky ukrajinského zásahu se stále prověřují a v současnosti není jasné, do jaké míry S-300 poškodily. Na místě zásahu však zpozorovaly exploze.

Ruské orgány o úspěšném zásahu svého systému protivzdušné obrany zatím neinformovaly. Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev ale již dříve uvedl, že nad regionem v noci sestřelili ukrajinskou raketu.

V Rostovské oblasti Kyjev útočil i v neděli, kdy ukrajinské drony způsobily rozsáhlý požár ve skladu ropných látek, který se využíval i pro potřeby ruské armády. Hasičům se oheň nedařilo uhasit as plameny bojovali ještě i ve středu ráno.

S-300 je série sovětských a ruských protiletadlových raketových systémů dlouhého dosahu, které byly navrženy k ochraně klíčových vojenských a průmyslových objektů před vzdušnými útoky. Tento systém se stal jedním z nejrozšířenějších a nejúčinnějších prostředků protivzdušné obrany na světě a dodnes je klíčovou součástí obrany mnoha zemí.

Vývoj systému S-300 začal v Sovětském svazu na konci 60. let jako reakce na potřebu modernizace a posílení protivzdušné obrany. První verze, označená jako S-300P, byla oficiálně uvedena do služby v roce 1979. S-300 se od počátku vyznačoval vysokou mobilitou a schopností rychle nasadit a reagovat na různé hrozby, což jej odlišovalo od starších systémů.

Systém prošel během let několika modernizacemi, které vedly k vytvoření různých variant, jako jsou S-300PS, S-300PMU a S-300PMU-2. Každá z těchto verzí přinesla zlepšení v dosahu, přesnosti a schopnosti reagovat na více cílů současně. S-300 se také stal základem pro vývoj pokročilejších systémů, jako je S-400, který je dnes jedním z nejmodernějších protiletadlových raketových systémů na světě.

S-300 je vybaven radarovým systémem schopným detekovat a sledovat více cílů najednou na vzdálenost až 300 kilometrů, v závislosti na konkrétní verzi. Rakety systému jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti 5 až 200 kilometrů a ve výšce 10 metrů až 30 kilometrů.

Jednou z klíčových vlastností systému je jeho modularita, která umožňuje rychlé nasazení a přepravu. Každá baterie S-300 je složena z několika komponentů, včetně radarových stanic, odpalovacích zařízení a velitelského stanoviště. Tento systém může efektivně operovat jak samostatně, tak jako součást širší protivzdušné obrany.

S-300 byl exportován do mnoha zemí po celém světě, včetně Řecka, Číny, Indie, Sýrie a dalších. Díky svým schopnostem se stal významným faktorem v geopolitických vztazích, protože jeho přítomnost může výrazně ovlivnit vojenskou rovnováhu v regionu. Například dodávky S-300 do Sýrie nebo Íránu vyvolaly značnou mezinárodní pozornost a obavy mezi jejich sousedy a západními mocnostmi. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rakety S-300 Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy