Ukrajinské síly údajně zasáhly systém protivzdušné obrany S-300

Ukrajinské síly v noci údajně zasáhly systém protivzdušné obrany S-300 v ruské Rostovské oblasti. Ve středu o tom informoval ukrajinský generální štáb. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Podle ukrajinské armády systém zasáhly nedaleko města Novošachtinsk u hranic s okupovanými částmi ukrajinské Luhanské oblasti. Následky ukrajinského zásahu se stále prověřují a v současnosti není jasné, do jaké míry S-300 poškodily. Na místě zásahu však zpozorovaly exploze.

Ruské orgány o úspěšném zásahu svého systému protivzdušné obrany zatím neinformovaly. Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev ale již dříve uvedl, že nad regionem v noci sestřelili ukrajinskou raketu.

V Rostovské oblasti Kyjev útočil i v neděli, kdy ukrajinské drony způsobily rozsáhlý požár ve skladu ropných látek, který se využíval i pro potřeby ruské armády. Hasičům se oheň nedařilo uhasit as plameny bojovali ještě i ve středu ráno.

S-300 je série sovětských a ruských protiletadlových raketových systémů dlouhého dosahu, které byly navrženy k ochraně klíčových vojenských a průmyslových objektů před vzdušnými útoky. Tento systém se stal jedním z nejrozšířenějších a nejúčinnějších prostředků protivzdušné obrany na světě a dodnes je klíčovou součástí obrany mnoha zemí.

Vývoj systému S-300 začal v Sovětském svazu na konci 60. let jako reakce na potřebu modernizace a posílení protivzdušné obrany. První verze, označená jako S-300P, byla oficiálně uvedena do služby v roce 1979. S-300 se od počátku vyznačoval vysokou mobilitou a schopností rychle nasadit a reagovat na různé hrozby, což jej odlišovalo od starších systémů.

Systém prošel během let několika modernizacemi, které vedly k vytvoření různých variant, jako jsou S-300PS, S-300PMU a S-300PMU-2. Každá z těchto verzí přinesla zlepšení v dosahu, přesnosti a schopnosti reagovat na více cílů současně. S-300 se také stal základem pro vývoj pokročilejších systémů, jako je S-400, který je dnes jedním z nejmodernějších protiletadlových raketových systémů na světě.

S-300 je vybaven radarovým systémem schopným detekovat a sledovat více cílů najednou na vzdálenost až 300 kilometrů, v závislosti na konkrétní verzi. Rakety systému jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti 5 až 200 kilometrů a ve výšce 10 metrů až 30 kilometrů.

Jednou z klíčových vlastností systému je jeho modularita, která umožňuje rychlé nasazení a přepravu. Každá baterie S-300 je složena z několika komponentů, včetně radarových stanic, odpalovacích zařízení a velitelského stanoviště. Tento systém může efektivně operovat jak samostatně, tak jako součást širší protivzdušné obrany.

S-300 byl exportován do mnoha zemí po celém světě, včetně Řecka, Číny, Indie, Sýrie a dalších. Díky svým schopnostem se stal významným faktorem v geopolitických vztazích, protože jeho přítomnost může výrazně ovlivnit vojenskou rovnováhu v regionu. Například dodávky S-300 do Sýrie nebo Íránu vyvolaly značnou mezinárodní pozornost a obavy mezi jejich sousedy a západními mocnostmi. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rakety S-300 Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy