Nepřítele budeme zabíjet i na jeho území. Krym bude náš, prohlásil ukrajinský generál Zalužnyj

Velitel ozbrojených sil Ukrajiny Generál Valerij Zalužnyj ve svém rozhovoru pro deník The Washington Post vyjádřil pevné odhodlání zahájit osvobozování Krymu od ruských okupantů, jakmile se objeví příhodná příležitost.

„Když budu mít příležitost, něco udělám. Je mi to jedno – nikdo mě nezastaví,“ řekl Zalužnyj a nepřímo tak vzkázal některým západním politikům, že jejich obavy o to, co tomuto kroku řekne Putin, ho nezajímají.

"Vítězství přijde, až budeme mít velkou armádu schopnou zaručit bezpečnost dětí, které jsou dnes ještě v kočárcích, aby vyrůstaly s vědomím, že se už žádná ruská okupace nebude opakovat," prohlásil ukrajinský velitel. Jde dle jeho slov samozřejmě o obrovské množství práce, ale vytváření tak silné armády už začalo.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil také v interview pro americký list přiznal útoky na ruském území.

„Tohle je náš problém a je na nás, abychom rozhodli, jak budeme zabíjet tohoto nepřítele. Ve válce je možné a nutno zabíjet na jeho území,“ řekl Zalužnyj v článku zveřejněném v pátek.

Především ruské pohraniční oblasti opakovaně zažívají dělostřeleckou palbu i útoky drony z Ukrajiny.

Podle amerického deníku ukrajinští představitelé nepřiznávají útoky přes ukrajinskou hranici na ruské území.

Generál Zalužnyj v rozhovoru uvedl, že časté útoky přes hranici jsou prováděny s pomocí zbraní vyrobených na Ukrajině.

Zabíjet budeme našimi zbraněmi

"Pokud se naši partneři obávají použití svých zbraní, tak budeme zabíjet našimi vlastními (zbraněmi)," dodal. Myslel tím západní spojence, kteří si dali podmínky, aby jejich zbraně poskytované Ukrajině nebyly použity k útokům na ruské území.

„Pokud mám chránit své lidi, proč si mám od někoho ptát svolení, co můžu udělat na nepřítelově území?“ položil otázku Zalužnyj.

Situace na Krymu bude podle něj velice složitá, neboť podle zjištění ukrajinské rozvědky Rusové po řadu měsíců na poloostrově vytvářeli několikastupňovou obranu včetně navazujících linií opevnění, inženýrských staveb a mnohakilometrových zákopů. Některé informace však naznačují, že okupanti zvažují různé scénáře vývoje na Krymu a jednou z variant je i ústup z poloostrova.

Zalužnyj také zopakoval cíl Ukrajiny osvobodit Rusy okupovaný Krym navzdory obavám z Putinovy ​​potenciální reakce, kterou vyjádřili někteří západní představitelé.

"Jakmile budu mít prostředky, něco udělám. Je mi to fuk - nikdo mě nezastaví," řekl Zalužnyj.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Valerij Zalužnyj Krym

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy