Vědci odhalili, proč v USA probíhá tolik případů hromadné střelby

Když se svět podívá na Spojené státy, vidí zemi plnou výjimek: léty prověřenou, ale hlučnou demokracii, křižáka v zahraniční politice, vývozce oblíbené hudby i filmů. Existuje však jedna zvláštnost, která fanoušky i kritiky Ameriky stále mate. Ptají se, proč se tam tolik střílí. Jedinou proměnnou, která může vysvětlit velký počet případů hromadné střelby, je astronomický počet zbraní. Napsal to list The New York Times.

Někteří spekulují, že je to možná způsobeno tím, že americká společnost je neobvykle násilná. Nebo že její rasové rozpory narušily společenská pouta. Nebo se jejím občanům nedostává náležité psychiatrické péče v rámci zdravotnického systému, který v zahraničí často sklízí posměch.

Tato vysvětlení mají jedno společné: ačkoli se zdají být rozumná, všechna byla vyvrácena bádáním nad střelbou v jiných částech světa. Místo toho stále rostoucí počet výzkumů dochází ke stejnému závěru.

Američané tvoří asi 4,4 procenta světové populace, ale vlastní 42 procent zbraní na světě. V letech 1966-2012 tvořili Američané až 31 procent útočníků se střelnou zbraní, kteří spáchali hromadné střelby na celém světě. Vyplývá to ze studie Adama Lankforda z Alabamské univerzity z roku 2015.

Lankford zjistil, že celosvětově míra vlastnictví zbraní v dané zemi koreluje s pravděpodobností, že v ní dojde k hromadné střelbě. Tento vztah se udržel, i když vyloučil Spojené státy, což naznačuje, že jej nelze vysvětlit žádným jiným faktorem specifickým pro jeho domovskou zemi.

Kdyby bylo příčinou duševní zdraví, pak by údaje ukazovaly, že Američané mají více psychických problémů než lidé v jiných zemích, kde se méně střílí. Míra výdajů na péči o duševní zdraví, počet odborníků na obyvatele a míra závažných duševních poruch ve Spojených státech však odpovídají úrovni v jiných bohatých zemích.

Rasová rozmanitost nebo jiné faktory spojené se sociální soudržností také vykazují malou souvislost s úmrtími způsobenými střelnými zbraněmi. Mezi evropskými zeměmi existuje pouze malá spojitost mezi přistěhovalectvím nebo jinými ukazateli diverzity a počtem vražd střelnými zbraněmi nebo případy hromadné střelby.

V roce 2009 připadalo v Americe 33 vražd střelnou zbraní na milion obyvatel, což je mnohem více než průměr vyspělých zemí. V Kanadě a Británii to bylo pět, respektive 0,7 vraždy na milion obyvatel, což odpovídá i rozdílům ve vlastnictví zbraní.

Američané to někdy považují za výraz hlubších problémů s kriminalitou, což je představa, která byla částečně zakořeněna sérií filmů zobrazujících násilí městských gangů na začátku 90. let. Podle přelomové studie Franklina E. Zimringa a Gordona Hawkinse z Kalifornské univerzity v Berkeley z roku 1999 však Spojené státy ve skutečnosti nejsou náchylnější ke kriminalitě než ostatní vyspělé země.

Na základě údajů, které byly od té doby opakovaně potvrzeny, spíše zjistili, že kriminalita v USA je zkrátka smrtelnější. Newyorčan má například stejnou pravděpodobnost, že bude okraden, jako Londýňan, ale je 54krát vyšší pravděpodobnost, že při tom bude zabit. A podle nedávné analýzy 130 studií z deseti zemí mají právní předpisy o kontrole zbraní tendenci snižovat počet vražd spáchaných střelnými zbraněmi. To naznačuje, že násilí způsobují samotné zbraně.

Skeptici kontroly zbraní někdy poukazují na studii z roku 2016. Ta zjistila, že v letech 2000 až 2014 byl ve Spojených státech počet úmrtí v důsledku hromadné střelby 1,5 na milion obyvatel. Ve Švýcarsku to bylo 1,7 a ve Finsku 3,4, což naznačuje, že případy masové střelby v USA nejsou ve skutečnosti tak časté.

Stejná studie však zjistila, že ve Spojených státech došlo ke 133 masovým střelbám. Ve Finsku byly zaznamenány pouze dvě, při nichž zahynulo 18 lidí, a ve Švýcarsku jedna, při níž zahynulo 14 lidí. Zkrátka ojedinělé případy. Ačkoli se tedy masová střelba může stát kdekoli, pouze ve Spojených státech je rutinní záležitostí.

Spojené státy mají také jedny z nejslabších kontrol nad tím, kdo si může koupit zbraň a jaké druhy může vlastnit.

Švýcarsko má druhou nejvyšší míru vlastnictví zbraní ze všech vyspělých zemí, přibližně poloviční než Spojené státy. V roce 2004 činil počet vražd spáchaných střelnou zbraní 7,7 na milion obyvatel, což je neobvykle vysoká hodnota, která odpovídá vztahu mezi vlastnictvím zbraní a vraždami, ale stále je to jen zlomek hodnoty ve Spojených státech.

Švýcarské zákony o zbraních jsou přísnější a stanovují vyšší požadavky na získání a udržení zbrojního průkazu, na prodej zbraní a na typy, které lze vlastnit. Tyto zákony odrážejí více než jen přísnější omezení. Znamenají jiný způsob uvažování o zbraních jako o něčem, co si občané musejí zasloužit.

Spojené státy jsou spolu s Mexikem a Guatemalou jednou ze tří zemí, které vycházejí z opačného předpokladu - že lidé mají přirozené právo vlastnit zbraně. Hlavním důvodem, proč je regulace držení zbraní v USA tak slabá, může být skutečnost, že ve Spojených státech se kompromisům jednoduše přikládá jiná váha než kdekoli jinde.

Když se v roce 1987 stal ve Velké Británii případ masové střelby, zavedla země přísné zákony na kontrolu zbraní. Stejně tak Austrálie po střelbě v roce 1996. Spojené státy však opakovaně čelily stejné kalkulaci a usoudily, že relativně neregulované vlastnictví zbraní stojí společnosti za to.

Tato volba, více než jakékoliv statistiky nebo regulace, je to, co nejvíce odlišuje Spojené státy.

"Při zpětném pohledu znamenala střelba na škole Sandy Hook konec debat o kontrole zbraní v USA," napsal před dvěma lety na twitteru britský novinář Dan Hodges. Odkazoval tím na útok z roku 2012, při němž na základní škole v Connecticutu zahynulo 20 mladých studentů. "Jakmile se Amerika rozhodla, že zabíjení dětí je únosné, byl konec," dodal.

Související

Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie. Rozhovor

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Střelba v USA zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Mike Pence

Pence přebírá plnou odpovědnost za tajné dokumenty, jež se u něj našly

Bývalý americký viceprezident Mike Pence dnes prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Uprchlíci z Ukrajiny v Česku, ilustrační fotografie.

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, dnes schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil ČTK Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl.

včera

Věra Jourová

Jourová se v Estonsku zasazovala za Rádio Svobodné Rusko

Místopředsedkyně Evropské unie Věra Jourová dnes vyzvala ke spuštění projektu Rádio Svobodné Rusko, ve kterém by nezávislí ruští novináři mohli pracovat bez kremelské cenzury. "Jsem přesvědčena, že máme morální povinnost podporovat demokratické ideály v Rusku. Nikoliv zbraněmi, ale slovy," řekla Jourová v projevu v sídle estonské diplomacie v Tallinnu.

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků

Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Ukrajina si kvůli Orbánovi předvolá maďarského velvyslance

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho".

včera

Petr Pavel a jeho žena Eva Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: "Generál je náš!" Pavel odvolil mezi svými v Černoučku

Úvodní den druhého kola prezidentské volby odevzdali svůj hlas oba kandidáti. Petr Pavel odvolil v Černoučku v blízkosti hory Říp, kde má trvalé bydliště. Pokud se zítra stane vítězem, na pět let ho vymění za Pražský hrad. Nahradil by tam Miloše Zemana, který zvítězil v předchozích dvou přímých volbách hlavy státu.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) vyznamenává své vojáky

Na Donbasu je podle Zelenského napjatá situace

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky. Rusové podle prezidenta nejen útočí na ukrajinské obranné pozice, ale také ničí všechna města a obce okolo.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?

Dnes a zítra si lidé vyberou v druhém dějství letošní prezidentské volby čtvrtou hlavu státu v historii samostatné České republiky. Zpravodajství můžete sledovat na našem webu EuroZprávy.cz, včetně sobotního sčítání výsledků. První budou k dispozici po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti.

Aktualizováno včera

Vít Rakušan

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. 

včera

Miloš Vystrčil

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO).

včera

Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem

Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než polovina z nich připadla na Čínu. Na zasedání krizového výboru WHO, který posuzuje, jestli pandemie stále představuje globální stav nouze, to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

včera

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.

včera

včera

Pavel Fischer

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. ČTK po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména předseda ANO Andrej Babiš. Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám. V prvním kole skončil Fischer na čtvrtém místě se ziskem 6,75 procenta hlasů.

včera

Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou

Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy