Velká Británie zřejmě poskytne Ukrajině rakety dlouhého doletu

Velká Británie je podle deníku The Washington Post připravena poskytnout Kyjevu rakety dlouhého doletu.

Velká Británie se pyšní tím, že má náskok před svými západními spojenci v zavádění nových zbraňových systémů na Ukrajinu, se nyní zdá být připravena poslat Kyjevu rakety dlouhého doletu, které Bidenova administrativa dlouho popírala.

V britském Mezinárodním fondu pro Ukrajinu byla 2. května zveřejněna zakázka, ve které skupina severoevropských zemí vytvořila mechanismus pro dodávání zbraní na bojiště. V této zakázce bylo ministerstvo obrany Spojeného království požádáno o "vyjádření zájmu" o poskytnutí úderné schopnosti s doletem až 300 kilometrů, což by představovalo téměř 200 mil. Ministerstvo obrany bylo vyzváno k poskytnutí odpovědi do tří dnů.

Podle nejmenovaného britského úředníka zatím nebylo žádné konečné rozhodnutí učiněno. Odmítl také potvrdit typ, načasování nebo množství uvažované výzbroje. Oznámení je však podstatným krokem k tomu, aby takovou munici dodávala samotná Británie, a požadované specifikace a schopnosti úzce odpovídají jejím raketám Storm Shadow odpalovaným ze vzduchu.

The Washington Post připomíná, že Ukrajina již dlouho žádá západní země, aby jí poskytly rakety delšího doletu, argumentuje tím, že takové zbraně by mohly změnit průběh války a umožnit ukrajinským silám zasáhnout ruská velitelská centra, zásobovací linky, sklady munice a paliva hluboko v na Krymu a na dočasně okupovaných územích na východě Ukrajiny.

Jak se Kyjev připravuje k zahájení velké protiofenzívy během několika příštích týdnů, schopnost zasáhnout daleko za ruskými frontovými liniemi by pomohla uvolnit cestu pro pozemní útok s tanky a jednotkami pěchoty.

Rakety Storm Shadows lze namontovat na ukrajinské tryskáče sovětské výroby a dostat se na ruské území. Kyjev o tuto schopnost dlouho usiloval a snažil se zmírnit obavy z eskalace války pro Západ příslibem, že při takových útocích upustí od používání darovaných zbraní.

Obava, že by Ukrajina odpálila rakety na cíle v Ruské federaci je zásadním faktorem, který vysvětluje, proč USA opakovaně odmítly žádosti Kyjeva o americkou munici dlouhého doletu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Velká Británie Armáda Ukrajina Rishi Sunak

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy