Většina zbraní z amerického balíčku pro Ukrajinu je již v Německu a Polsku ve skladech

Většina zbraní, které se Spojené státy americké chystají dodat Kyjevu v rámci nového balíčku podpory, se nachází ve skladech v Německu a Polsku.

To urychlí tempo dodávek na Ukrajinu po schválení zákona. Uvedl to portál CNN s odvoláním na americký zdroj obeznámený s procesem zásobování Ukrajiny vojenskou pomocí. Dodal, že jednou z prvních dodávaných položek budou dělostřelecké granáty. Informuje o tom zpravodajský web Ukrajinská pravda.

S novou plně schválenou vojenskou pomocí ze Spojených států se klade důraz na rychlost distribuce klíčové munice, jako jsou granáty pro houfnice s ráží 155mm, které by měly zastavit ruský postup. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder zdůraznil připravenost k okamžité akci a zdůraznil robustní logistickou síť, která umožňuje rychlý přesun materiálu během několika dnů. Tuto zprávu potvrdil i Mark Warner, předseda senátního zpravodajského výboru, který vyjádřil naději, že materiál bude v tranzitu do konce týdne.

Zatímco američtí představitelé se o tom nevyjadřují přímo, jeden z amerických zdrojů, který je obeznámen s dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, naznačil, že velká část této pomoci je již skladována v zařízeních v Německu a Polsku. To by samozřejmě výrazně zkrátilo čas potřebný k přepravě na Ukrajinu. Tento zdroj rovněž upřesnil, že dělostřelecké granáty budou mezi prvními materiály, které budou posunuty vpřed.

Podle zprávy zmíněného serveru ukrajinští představitelé hodlají rychle doručit výzbroj na klíčová místa po překročení hranic, ale kvůli obrovskému objemu zbraní představuje logistika stále výzvu. I s novým balíčkem pomoci se problém ruské dominance na bojišti nevyřeší okamžitě.

Jinými slovy, uvedená poměrová výhoda 10 ku jedné, kterou Rusko v současnosti požívá, nebude okamžitě smazána.

Institut pro studium války (ISW) varuje, že Ukrajina bude „pravděpodobně v nadcházejících týdnech nadále čelit přetrvávajícímu nedostatku dělostřelecké munice a interceptorů protivzdušné obrany a odpovídajícím omezením, které tento nedostatek klade na schopnost Ukrajiny provádět účinné obranné operace“.

ISW spekuluje, že Rusko by se mohlo pokusit zaútočit na dopravní sítě, jako je železnice, aby zkomplikovalo distribuci – na něco, na co se zaměřilo v pátek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti – a pokusit se zrychlit tempo podél frontové linie v omezeném okně, než dorazí americká pomoc.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 8 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy