PŮVODNÍ ZPRÁVA | Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Podle zpravodajky serveru electiononline.org Mindy Morettiové se někteří lidé pokoušeli falšovat formuláře k registraci voliče. „Dostali to ke zpracování okresní prokurátoři, ale stále je to v průběhu,“ poznamenala k dotazu serveru EuroZprávy.cz.

Jeden případ se vyskytl v Pensylvánii, kde situaci na místě vyřešil soudce. „Žádného podvodu si nejsem vědoma … Je důležité rozlišovat mezi podvodem při registraci a podvodem při volbách. A myslím si, že systém funguje,“ podotkla pro EuroZprávy.cz Tammy Patricková, programová ředitelka Election Center s tím, že šlo o „izolované případy jednotlivců“.

Hlavní představitelka Státního volebního úřadu Severní Karoliny Karen Brinson Bellová pak upřesnila, jak chrání proces voleb před podobnými podvody. „Máme své formuláře pro registraci voličů. Musí projít procesem, v rámci registrace kontrolujeme čísla sociálního pojištění. Máme povolební proces, který tyto věci kontroluje. To není jen Severní Karolině, to jsou celé USA – i když se (metody) mohou lišit v každém státě,“ shrnula pro EuroZprávy.cz.

Chráněný je i systém, kdy voliči odevzdávají takzvané hlasovací lístky v nepřítomnosti. „Při odevzdávání hlasovacích lístků v nepřítomnosti potřebujeme dva svědky a notáře,“ dodala Bellová.

Bezprostředním ohrožením pro volby jsou také dezinformace, vyplývá to ze slov oregonského volebního úředníka Billa Burgesse. Upozornil na to, jak důležité jsou volby poštou, ač kampaň Donalda Trumpa varuje, že právě tento způsob pomáhá „volebním podvodům“.

„Lidé na mě už křičeli i ve výtahu. Ale voliči chtějí jít volit poštou. Každý šestý volič je zdravotně postižený. Pro tyto lidi je jednodušší volit poštou nebo předčasně. Mám příbuzného, který byl neurochirurg, musel být v práci, když se volební místnosti otevřely, a byl v práci, když se zase zavřely,“ shrnul pro EuroZprávy.cz.

Šéfka washingtonské volební komise Linda Farmerová souhlasí s konáním korespondenční volby. „Doporučujeme lidem, aby volili předčasně. Volební noc je však pro některé lidi výjimečná,“ podotkla pro EuroZprávy.cz a sdělila, že den voleb (neboli takzvaná volební noc) je pro řadu lidí speciální událostí, kde se scházejí rodiny a přátelé.

Činnost úřadů narušují také žaloby. „Vidíme spoustu žalob; bude to pravděpodobně až do ledna,“ zmínila Morettiová. Patricková ji ještě doplnila s tím, že ohledně důvěry v podobné dezinformace „mluvíme o malém zlomku voličů“.

Mnoho států umožňuje brzké hlasování, které může začít až několik týdnů před oficiálním volebním dnem. Volební centra ve státech jako Texas, Georgia nebo Ohio mohou otevřít pro osobní hlasování až tři týdny před volebním dnem.

Korespondenční hlasování (absentee voting) je také umožněno v některých státech s dostatečným předstihem, často i několik týdnů nebo měsíců před samotným volebním dnem.

Už minulý týden americká stanice CNN informovala o tom, že k volbám již dorazilo přes 15 milionů Američanů. Toto číslo postupně přesáhlo 18 milionů. Georgijský představitel Brad Raffensperger dokonce předpokládá, že konkrétně v tomto státu až 70 % voličů dorazí k urnám před volebním dnem, který se odehraje v úterý 5. listopadu. 

O fyzickém průběhu voleb pro EuroZprávy.cz promluvila Patricková už dříve. „Volební úředníci jsou i nadále zaplavováni otázkami kolem legitimity volebního procesu, které jsou živeny konspiračními teoriemi a zavádějícími informačními kampaněmi. To odvádí jejich pozornost od úkolů, které mají při provádění voleb, a to vyvolává zmatek u voličů,“ vysvětlila. 

„Bezpečnost všech zúčastněných, voličů, kandidátů, volebních úředníků a volebních pracovníků, má v průběhu volebního cyklu prioritu – v mnoha státech se volí již řadu týdnů,“ popsala Patricková. „Existují určití členové naší veřejnosti, kteří jsou aktivizováni a podněcováni jak domácími, tak zahraničními vlivovými kampaněmi,“ podotkla. 

Dále také dodala, že se volební úředníci ve spolupráci s místními, státními a federálními orgány snaží připravit na pokusy o zasetí chaosu do volebního procesu. Jejich snahy se projevují tím, že „posilují své postoje v oblasti fyzické a kybernetické bezpečnosti, školí pracovníky a zaměstnance v technikách deeskalace a plánech kontinuity operací a vzdělávají voličskou veřejnost o jejích možnostech a právech v procesu hlasování,“ shrnula. 

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy