Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

Podle údajů oddělení SAV mělo zemětřesení magnitudo 2,7. Epicentrum bylo zaznamenáno u obce Jankovce v okrese Humenné. Csicsay uvedl, že šlo o dosud nejsilnější otřes, který lidé zároveň pocítili nejintenzivněji.

Starosta obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou, Ján Cmár, potvrdil pro TASR, že obyvatelé cítili otřesy trvající několik vteřin, kterým předcházel hluk. "Aktuálně nehlásíme žádné škody, ale budeme to dále monitorovat," doplnil.

Starosta Baškoviec v okrese Humenné, Pavol Tamáš, uvedl pro TASR, že otřesy byly zřetelně znatelné, ale zatím nebyly zaznamenány žádné škody. Koordinátorka pomoci pro postižené obce v Prešovském samosprávném kraji Lucia Sukeľová očekává ohlášení škod v pátek (23. 2.).

Operační středisko záchranné zdravotní služby Slovenské republiky momentálně nezaznamenalo žádné výjezdy ambulancí v souvislosti se zemětřesením, stejně jako Hasičský a záchranný sbor a policie.

Ministerstvo práce je připraveno poskytnout pomoc lidem zasažených čtvrtečním zemětřesením na východě Slovenska. Uvedl to šéf resortu Erik Tomáš (Hlas-SD). 

"Východ Slovenska opět zasáhlo zemětřesení. Sice slabší než to v loňském roce, ale lidé jsou vystrašení. Aktivizovali jsme úřady práce v Humenném, Vranově nad Topľou a Stropkově, které už komunikují se starosty postižených obcí. Jsme připraveni poskytnout pomoc včetně psychologické," konstatoval ministr. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 26 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy