Evropa se musí probudit? Politolog prozradil, co ohrožuje současný řád

NÁZOR - Zprávám v USA dominuje impeachment, ale mnohým uniká, že vývoj americké zahraniční politiky může mít stejně závažné dopady, upozorňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog varuje, že administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa se stále více uchyluje k politice unilateralismu a izolacionismu.

Nestabilnější svět

Daná kombinace vede podle politologa k další rezignaci na vůdčí roli Spojených států a vytváří nestabilnější svět. Tento týden například zkrachovaly rozhovory mezi Washingtonem a Soulem, jelikož Trumpova administrativa požadovala čtyřnásobný nárůst sumy, kterou Jižní Korea platí za rozmístění amerických vojáků v zemi, připomíná Zakaria. Podotýká, že roční náklady jejich pobytu se pohybují okolo 2 miliard dolarů, Soul platí necelou polovinu, ale Trump nyní žádá 4,7 miliardy dolarů.   

Zatímco americký prezident narušuje vztah s jedním z nejbližších spojenců USA, pokračuje jeho bizarní poblouznění severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, deklaruje komentátor. Poukazuje, že Trump znovu odvolal společné americko-jihokorejské vojenské cvičení, ačkoliv KLDR letos odpálila již 24 raket, čímž porušuje rezoluce OSN.

Minulou neděli si Trump řekl o další "rande" se severokorejským diktátorem, když na Twitteru napsal: "Brzy se uvidíme", ale odpověď KLDR byla znovu pohrdavá a její představitelé vzkázali, že země o další "zbytečnou" schůzku s Američany nemá zájem, nastiňuje Zakaria.

"Třenice s Jižní Koreou se pravděpodobně budou opakovat v případě nejsilnějšího amerického spojence v Tichomoří, Japonska," očekává politolog. Připomíná, že Trump údajně požádal Tokio o podstatné navýšení plateb Spojeným státům, ačkoliv takové požadavky poškozují nejen vztahy mezi spojenci, ale také ekonomiku.

Pokud by z Jižní Koreje a Japonska odešli američtí vojáci, museli by být rozmístěni v USA, kde by na jejich službu Soul ani Tokio nikterak nepřispívaly, upozorňuje komentátor. Dodává, že nejen ze strategického, ale i z ekonomického hlediska tedy dává rozmístění vojáků Asijsko-pacifickém regionu smysl, pokud Trump neplánuje tyto vojáky demobilizovat a snížit stav armády, což je ale nepravděpodobné, jelikož prezident se snaží stav ozbrojených sil naopak zvyšovat.

Vyklízení polí

Trumpovým instinktem je vyklízet pole, uvádí politolog. Poukazuje, že prezident tak činí na Blízkém východě, kde ustupuje svým oblíbeným autoritářům, saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi a tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi, přičemž americký odchod ze severní Sýrie vydal značnou část tamnímu území Turecku a posílil pozice Ruska, Íránu a syrského režimu.

Odpovědí Trumpa na stížnosti republikánských senátorů, že USA opustily syrské Kurdy, kteří přišli o 10 tisíc bojovníků ve Spojenými státy vedeném tažení proti Islámskému státu, bylo Erdoğanovo propagandistické video označující tyto americké spojence za teroristy, kritizuje Zakaria. Dodává, že Trumpova administrativa také rezignovala na podporu široce založených norem a hodnot.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy vystoupily z Rady OSN pro lidská práva a vyklízejí prostor zemím, jako jsou Čína a Saúdská Arábie, připomíná politolog. Podotýká, že Americká unie občanských svobod obviňuje Trumpovu administrativu z ukončení veškeré spolupráce s mezinárodními lidskoprávními organizacemi působícími v USA.

"Trumpova cla torpédují systém volného obchodu, možná nezvratně," pokračuje komentátor. Doplňuje, že tento týden zase americká administrativa změnila dlouhodobý postoj Washingtonu, který výstavbu izraelských osad na palestinských územích považoval za porušení mezinárodního práva.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl kritizován za nedávné prohlášení, že NATO prožívá "mozkovou smrt", ačkoliv v promyšleném rozhovoru pro list Economist poukazoval, že právě Trump v Sýrii postupuje bez jakékoliv koordinace se spojenci, uvádí Zakaria. Dodává, že evropské zájmy na Blízkém východě jsou potenciálně větší než americké - vlna uprchlíků z regionu by zamířila do Evropy, nikoliv do USA -, a přesto Trumpova administrativa spojence zpoza Atlantiku přehlíží.  

Macron soudí, že Evropa čelí v Trumpovi bezprecedentní výzvě, jelikož jde o prvního amerického prezidenta, který nevěří myšlence evropské integrace, často se distancuje od obrany Evropy - i proti islámskému terorismu - a pokud říká, že nejde o jeho problém, je třeba si uvědomit, že již nehodlá garantovat evropský bezpečnostní systém a Evropa se musí probudit, parafrázuje politolog. Za tragickou ironii označuje přesvědčení Evropy, že jejich boj proti islámskému terorismu vychází z článku 5 smlouvy Severoatlantické aliance, který byl poprvé v historii aktivován po útocích z 11. září 2001 na New York a Washington.   

Írán, Rusko a Čína jsou často označovány za antiliberální a nezodpovědné, "darebácké" režimy, jejichž akce ničí na pravidlech založený mezinárodní řád, který Spojené státy vytvořily a udržovaly v uplynulých 75 letech, připomíná Zakaria. Za největší současnou hrozbu pro liberální mezinárodní řád ale označuje Trumpovu administrativu systematicky oslabující spojenectví, která udržují mír a stabilitu, a odmítající pravidla a normy, které pomohly nastavit určité standardy v mezinárodních vztazích.

Související

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu

Rozsáhlý výpadek proudu, který dnes ochromil velkou část České republiky, přináší kromě omezení dopravy a služeb také hygienická rizika. Státní zdravotní ústav i hygienici proto vydali důležitá doporučení, jak v takové situaci chránit zdraví, zajistit bezpečnou konzumaci potravin a předejít zbytečným zdravotním komplikacím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy