Evropa se musí probudit? Politolog prozradil, co ohrožuje současný řád

NÁZOR - Zprávám v USA dominuje impeachment, ale mnohým uniká, že vývoj americké zahraniční politiky může mít stejně závažné dopady, upozorňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog varuje, že administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa se stále více uchyluje k politice unilateralismu a izolacionismu.

Nestabilnější svět

Daná kombinace vede podle politologa k další rezignaci na vůdčí roli Spojených států a vytváří nestabilnější svět. Tento týden například zkrachovaly rozhovory mezi Washingtonem a Soulem, jelikož Trumpova administrativa požadovala čtyřnásobný nárůst sumy, kterou Jižní Korea platí za rozmístění amerických vojáků v zemi, připomíná Zakaria. Podotýká, že roční náklady jejich pobytu se pohybují okolo 2 miliard dolarů, Soul platí necelou polovinu, ale Trump nyní žádá 4,7 miliardy dolarů.   

Zatímco americký prezident narušuje vztah s jedním z nejbližších spojenců USA, pokračuje jeho bizarní poblouznění severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, deklaruje komentátor. Poukazuje, že Trump znovu odvolal společné americko-jihokorejské vojenské cvičení, ačkoliv KLDR letos odpálila již 24 raket, čímž porušuje rezoluce OSN.

Minulou neděli si Trump řekl o další "rande" se severokorejským diktátorem, když na Twitteru napsal: "Brzy se uvidíme", ale odpověď KLDR byla znovu pohrdavá a její představitelé vzkázali, že země o další "zbytečnou" schůzku s Američany nemá zájem, nastiňuje Zakaria.

"Třenice s Jižní Koreou se pravděpodobně budou opakovat v případě nejsilnějšího amerického spojence v Tichomoří, Japonska," očekává politolog. Připomíná, že Trump údajně požádal Tokio o podstatné navýšení plateb Spojeným státům, ačkoliv takové požadavky poškozují nejen vztahy mezi spojenci, ale také ekonomiku.

Pokud by z Jižní Koreje a Japonska odešli američtí vojáci, museli by být rozmístěni v USA, kde by na jejich službu Soul ani Tokio nikterak nepřispívaly, upozorňuje komentátor. Dodává, že nejen ze strategického, ale i z ekonomického hlediska tedy dává rozmístění vojáků Asijsko-pacifickém regionu smysl, pokud Trump neplánuje tyto vojáky demobilizovat a snížit stav armády, což je ale nepravděpodobné, jelikož prezident se snaží stav ozbrojených sil naopak zvyšovat.

Vyklízení polí

Trumpovým instinktem je vyklízet pole, uvádí politolog. Poukazuje, že prezident tak činí na Blízkém východě, kde ustupuje svým oblíbeným autoritářům, saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi a tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi, přičemž americký odchod ze severní Sýrie vydal značnou část tamnímu území Turecku a posílil pozice Ruska, Íránu a syrského režimu.

Odpovědí Trumpa na stížnosti republikánských senátorů, že USA opustily syrské Kurdy, kteří přišli o 10 tisíc bojovníků ve Spojenými státy vedeném tažení proti Islámskému státu, bylo Erdoğanovo propagandistické video označující tyto americké spojence za teroristy, kritizuje Zakaria. Dodává, že Trumpova administrativa také rezignovala na podporu široce založených norem a hodnot.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy vystoupily z Rady OSN pro lidská práva a vyklízejí prostor zemím, jako jsou Čína a Saúdská Arábie, připomíná politolog. Podotýká, že Americká unie občanských svobod obviňuje Trumpovu administrativu z ukončení veškeré spolupráce s mezinárodními lidskoprávními organizacemi působícími v USA.

"Trumpova cla torpédují systém volného obchodu, možná nezvratně," pokračuje komentátor. Doplňuje, že tento týden zase americká administrativa změnila dlouhodobý postoj Washingtonu, který výstavbu izraelských osad na palestinských územích považoval za porušení mezinárodního práva.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl kritizován za nedávné prohlášení, že NATO prožívá "mozkovou smrt", ačkoliv v promyšleném rozhovoru pro list Economist poukazoval, že právě Trump v Sýrii postupuje bez jakékoliv koordinace se spojenci, uvádí Zakaria. Dodává, že evropské zájmy na Blízkém východě jsou potenciálně větší než americké - vlna uprchlíků z regionu by zamířila do Evropy, nikoliv do USA -, a přesto Trumpova administrativa spojence zpoza Atlantiku přehlíží.  

Macron soudí, že Evropa čelí v Trumpovi bezprecedentní výzvě, jelikož jde o prvního amerického prezidenta, který nevěří myšlence evropské integrace, často se distancuje od obrany Evropy - i proti islámskému terorismu - a pokud říká, že nejde o jeho problém, je třeba si uvědomit, že již nehodlá garantovat evropský bezpečnostní systém a Evropa se musí probudit, parafrázuje politolog. Za tragickou ironii označuje přesvědčení Evropy, že jejich boj proti islámskému terorismu vychází z článku 5 smlouvy Severoatlantické aliance, který byl poprvé v historii aktivován po útocích z 11. září 2001 na New York a Washington.   

Írán, Rusko a Čína jsou často označovány za antiliberální a nezodpovědné, "darebácké" režimy, jejichž akce ničí na pravidlech založený mezinárodní řád, který Spojené státy vytvořily a udržovaly v uplynulých 75 letech, připomíná Zakaria. Za největší současnou hrozbu pro liberální mezinárodní řád ale označuje Trumpovu administrativu systematicky oslabující spojenectví, která udržují mír a stabilitu, a odmítající pravidla a normy, které pomohly nastavit určité standardy v mezinárodních vztazích.

Související

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

27. dubna 2025 21:55

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy