WSJ: Útok na Nord Stream schválil Zelenskyj. Poté se ho neúspěšně pokusil odvolat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nejprve podpořil plán na zničení plynovodů Nord Stream, avšak po intervenci CIA svůj postoj změnil. Informoval o tom ve středu deník The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na čtyři důvěryhodné zdroje.

Podle informací The Wall Street Journal (WSJ) byl bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, Valerij Zalužnyj, zodpovědný za plánování operace na zničení evropských plynovodů. V současnosti působí jako ukrajinský velvyslanec ve Velké Británii, což mu poskytuje právní imunitu před možným trestním stíháním.

Čtyři ukrajinští představitelé z oblasti obrany a bezpečnosti, kteří byli buď přímo zapojeni do plánování operace, nebo o něm byli informováni, potvrdili, že cílení na plynovody považovali za legitimní krok v rámci ukrajinské obranné války proti Rusku.

Podle zveřejněných informací se CIA dozvěděla o plánované sabotáži díky nizozemské vojenské zpravodajské službě MIVD. Americká agentura následně varovala jak domácí, tak německé představitele před možným nebezpečím.

Nizozemsko po tragickém sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines v roce 2014, při němž zahynulo 193 nizozemských občanů z celkových 298 obětí, investovalo do rozsáhlých zpravodajských kapacit na Ukrajině a v Rusku.

Zpráva přichází krátce poté, co tři renomovaná německá média informovala, že německá prokuratura vydala zatykač na ukrajinského občana jménem Volodymyr Z. Ten je odborným hlubinným potápěčem a v současnosti se nachází na Ukrajině. Kyjev však obvykle nevydává své občany.

Německé vyšetřování nyní zkoumá roli Valerije Zalužného a jeho spolupracovníků, i když podle informovaných zdrojů dosud nemají žádné důkazy, které by mohli předložit soudu.

Ukrajinská operace na zničení plynovodů Nord Stream podle informací od účastníků stála přibližně 300 000 dolarů. Klíčovým prvkem byla pronajatá jachta Andromeda se šestičlennou posádkou včetně vycvičených civilních potápěčů, mezi nimiž byla i žena, jejíž přítomnost pomohla vytvořit dojem běžné výletní lodi, uvádí WSJ.

Vyšetřovatelé zjistili, že posádka používala potápěčské vybavení, satelitní navigaci, přenosný sonar a mapy mořského dna z veřejně dostupných zdrojů. Čtyři potápěči, kteří pracovali ve dvojicích, se pohybovali v tmavých a chladných vodách, manipulovali se silnou výbušninou HMX a použili časovače k aktivaci explozí. Použití malé dávky výbušniny bylo dostačující k prasknutí vysokotlakého potrubí.

Potápění v této hloubce vyžaduje asi tři hodiny dekomprese a následný 24hodinový odpočinek, aby se předešlo vážným zraněním. Němečtí vyšetřovatelé prozkoumali mořské dno kolem výbuchů, vyslechli desítky svědků a analyzovali rozsáhlá data, včetně digitální komunikace a finančních transakcí.

Jeden z důstojníků zapojený do sabotáže, který hovořil s novinami, se "vždy směje", když čte o spekulacích o obrovských operacích zahrnujících tajné služby, ponorky, drony a satelity. "Celá věc se zrodila z noci plné pití a železného odhodlání hrstky lidí, kteří měli odvahu riskovat své životy pro svou zemi," uvedl.

Valerij Zalužnyj, nynější ukrajinský velvyslanec ve Velké Británii, v komunikaci s WSJ prohlásil, že si není vědom žádné takové operace a že jakékoli tvrzení o opaku je "pouhou provokací".

Vysoký představitel ukrajinské zpravodajské služby SBU popřel, že by vláda měla se sabotáží cokoli společného. Podle něj prezident Zelenskyj "nesouhlasil s prováděním takových akcí na území třetích zemí a nevydával příslušné rozkazy".

Zjištění o útoku na plynovody Nord Stream 1 a 2 by mohla narušit vztahy mezi Ukrajinou a Německem, které poskytlo Ukrajině významnou vojenskou a finanční podporu. Německý představitel uvedl, že útok je dostatečným důvodem pro aktivaci klauzule NATO o kolektivní obraně, zvlášť když byla kritická infrastruktura poškozena zemí, kterou Německo masivně podporuje.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 byly 26. září 2022 terčem útoku, který poškodil potrubí na čtyřech místech u dánského ostrova Bornholm. Nord Stream 1 byl dříve používaný pro přepravu ruského plynu do Německa, zatímco Nord Stream 2 nebyl kvůli válce a politickým sporům uveden do provozu. Tento incident, který je považován za největší útok na energetickou infrastrukturu v historii Německa, vyšetřují orgány několika zemí, včetně Dánska a Švédska.

Podle deníku The Washington Post se někteří západní představitelé nechtějí zabývat odhalením viníka útoku na plynovody Nord Stream. Evropský diplomat uvedl, že na schůzkách EU a NATO se o incidentu nevede diskuse, protože politici se vyhýbají přílišné angažovanosti, aby neodhalili nepříjemné skutečnosti. Obávají se, že vyšetřování by mohlo ukázat, že viníkem je Ukrajina nebo jeden ze západních spojenců.

Představitel SBU, ukrajinské bezpečnostní služby, popřel, že by jeho vláda měla se sabotáží cokoli společného, ​​a trval na tom, že zejména pan Zelenskyj „neschvaloval provádění žádných takových akcí na území třetích zemí a nevydal příslušné příkazy“.  Píše deník Express.

Související

plynovod Nord Stream 2

Polsko: Tvrzení o naší účasti na sabotáži Nord Streamu je lež

Polské ministerstvo zahraničních věcí rázně odmítlo obvinění z účasti Polska na sabotáži plynovodů Nord Stream v roce 2022. Náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna označil tato obvinění za senzační teorii, která by se spíše hodila do špionážního filmu. Uvedl to server Business Insider.

Více souvisejících

plynovod Nord Stream 2 Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 4 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy