
Panama popřela, že by umožnila vládním plavidlům Spojených států bezplatný průjezd Panamským průplavem, a to navzdory tvrzením Bílého domu, podle kterých měla s tímto opatřením souhlasit. Uvedl to server BBC.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo ve svém prohlášení na sociální síti X, že vládní plavidla USA „nyní mohou proplouvat Panamským průplavem bez poplatků, čímž vláda Spojených států ušetří miliony dolarů ročně“.
V reakci na toto tvrzení vydala Správa Panamského průplavu (ACP) prohlášení, ve kterém zdůraznila, že „Správa Panamského průplavu, která je oprávněna stanovovat poplatky za průjezd a další tarify, neprovedla žádné úpravy těchto sazeb“.
Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovaně vyjadřovala přání znovu získat kontrolu nad tímto klíčovým obchodním koridorem, což v Panamě vyvolalo silnou vlnu nevole.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio, který tento týden navštívil několik latinskoamerických zemí, vyzval Panamu k „okamžitým změnám“ v otázce „vlivu a kontroly“ Číny nad Panamským průplavem.
Rubio, který zastává nejvyšší diplomatickou funkci USA, varoval, že pokud Panama nezasáhne, Spojené státy přijmou nezbytná opatření k ochraně svých práv vyplývajících ze smlouvy mezi oběma zeměmi.
Panama už dříve reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.
„Panamský průplav nebyl Spojenými státy poskytnut jako koncese ani dar,“ zdůraznil podle BBC panamský prezident José Raúl Mulino během panelové diskuse na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
Tímto výrokem reagoval na Trumpova slova, že Panama údajně porušila závazek neutrality a že „Čína ovládá Panamský průplav“. Trump zároveň obvinil Panamu z nespravedlivého zacházení s americkými loděmi, které mají být podle jeho slov „přemrštěně zpoplatňovány“.
Panamský průplav je dlouhý 82 kilometrů a hraje klíčovou roli v mezinárodním obchodě, zejména pro Spojené státy. Mulino však Trumpova tvrzení kategoricky odmítl jako nepravdivá a zdůraznil, že průplav patří výhradně lidu Panamy. „Toto není otázka, kterou by mohla ovlivnit zahraniční mocnost. Panamský průplav je a zůstane panamským,“ prohlásil Mulino.
Trumpovy výroky vyvolaly napětí mezi oběma zeměmi, přičemž Panama jasně deklarovala své právo na plnou suverenitu nad tímto strategickým průplavem.
Panamský průplav, nacházející se v Latinské Americe, je jedním z nejvýznamnějších inženýrských projektů a klíčových obchodních cest na světě. Tento uměle vybudovaný průplav spojuje Atlantský a Tichý oceán přes Panamskou šíji, čímž výrazně zkracuje délku a čas přepravy lodí mezi těmito dvěma oceány. Průplav je dlouhý přibližně 82 kilometrů a denně jím projdou stovky lodí.
Stavba Panamského průplavu byla zahájena v roce 1880 pod vedením francouzského inženýra Ferdinanda de Lessepse, známého tvůrce Suezského průplavu. Avšak kvůli technickým obtížím, tropickým nemocem a finančním problémům Francouzi projekt nedokončili. Roku 1904 převzaly iniciativu Spojené státy, které po deseti letech náročné práce průplav dokončily. Oficiálně byl otevřen 15. srpna 1914.
V roce 1999 se správa průplavu vrátila z rukou Spojených států do rukou Panamy, čímž se stal symbolem panamské suverenity a národní hrdosti.
Panamský průplav slouží jako strategická dopravní tepna, která umožňuje lodím vyhnout se dlouhé a nebezpečné cestě kolem jižního cípu Jižní Ameriky, mysu Horn. Přibližně 5 % světového námořního obchodu prochází tímto průplavem, což z něj činí jednu z nejvytíženějších obchodních cest na světě.
Průplav využívá systém zdymadel, které zvedají a snižují lodě, aby mohly překonat rozdíl v nadmořské výšce mezi oceány a Gatúnským jezerem, umělým vodním dílem v centru průplavu. Tento systém je technickým zázrakem, který umožňuje bezpečný a efektivní průchod lodí různé velikosti.
Panamský průplav je nejen zdrojem příjmů pro Panamu, ale také zásadním bodem pro světový obchod. V roce 2016 byla dokončena velká rozšiřovací práce, která umožnila průchod větším lodím známým jako „Neo-Panamax“. Tato modernizace zvýšila kapacitu průplavu a posílila jeho postavení na globálním trhu.
Přestože průplav zůstává klíčovým hráčem v námořní dopravě, čelí několika výzvám. Klimatické změny a nedostatek vody v oblasti by mohly ohrozit jeho provoz, protože zdymadla vyžadují obrovské množství sladké vody. Kromě toho je průplav pod neustálým tlakem modernizovat a přizpůsobit se rostoucím požadavkům globálního obchodu.
Pro Panamany není průplav jen důležitým obchodním koridorem, ale také symbolem národní hrdosti a nezávislosti. Přestože byl původně postaven zahraničními mocnostmi, dnes je plně spravován Panamou a představuje její schopnost řídit tak významnou světovou dopravní tepnu.
Panamský průplav je nejen technickým divem, ale také nepostradatelnou součástí globálního obchodu a důkazem lidské schopnosti překonávat přírodní překážky. Jeho historie a význam z něj činí jedno z nejdůležitějších míst moderního světa.
Související

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
USA (Spojené státy americké) , Bílý dům USA , Panamský průplav
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 24 minutami

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 58 minutami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 1 hodinou

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 2 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 2 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 3 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 3 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 4 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 4 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 5 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 6 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 7 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 7 hodinami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 7 hodinami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 8 hodinami

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 9 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera
Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
Česko ve čtvrtek opět zasáhnou bouřky, které mají být silné a doprovázené přívalovým deštěm, varovali meteorologové. Zároveň podotkli, že zítřejší bouřky budou jiné než ty pondělní. Důležitým faktorem bude střih větru.
Zdroj: Jan Hrabě