Za únikem vojenských dokumentů USA je dvacetiletý milovník zbraní. "Je silný, ozbrojený a vycvičený"

Za únikem utajovaných amerických dokumentů, které odhalují výbušné informace spojené s válkou Ruska proti Ukrajině, stojí milovník zbraní ve věku kolem 25 let, který pracoval na vojenské základně. Napsal to list The Washington Post (WP), který mluvil se dvěma členy skupiny na komunikační platformě Discord, v níž se stovky stránek vládních materiálů začaly ke konci loňského roku objevovat. 

Pentagon únik materiálů označil za závažné riziko pro bezpečnost USA a vyšetřuje ho. Podle informací deníku The Wall Street Journal (WSJ) americká vláda k incidentu přistupuje jako k práci "člověka zevnitř".

WP uvádí, že obsah dokumentů po několik měsíců vypouštěn do uzavřené skupiny na discordu, kterou v roce 2020 utvořilo něco přes 20 mužů a mladých chlapců, jež spojuje "společná láska ke zbraním, vojenskému vybavení a bohu". Za únikem údajně stojí jeden z lídrů skupiny, kterému je lehce přes 20 let a kterému se říká OG, což je zkratka pro sousloví Original Gangster slangově označující výjimečnou a respektovanou osobu.

Podle jednoho z mladších členů "malého klanu", který k tomuto muži vzhlíží, OG naznačil, že si utajované dokumenty odnesl ze své práce na nespecifikované vojenské základně. Nejdříve obsah dokumentů přepisoval do textových zpráv, později začal rovnou sdílet jejich fotografie. Toto potvrdil další člen skupiny, který příspěvky od OG také sledoval a rovněž o dění promluvil pod podmínkou zachování anonymity.

Oba zdroje uvedly, že znají skutečné jméno údajného původce úniku a také stát, kde žije a pracuje, ovšem odmítli tyto informace poskytnout. "Je fit. Je silný. Je ozbrojený. Je vycvičený. Prostě všechno, co můžete očekávat od nějakého šíleného filmu," uvedl nejmenovaný člen skupiny, který není plnoletý.

Informace, že únik citlivých informací o válce na Ukrajině mohl začít na discordu, se v médiích objevuje už několik dní. Discord je sociální síť, která funguje přibližně osm let a na níž uživatelé mohou zakládat vlastní "servery" umožňující textovou komunikaci i skupinové hovory. Některé servery jsou uzavřené a fungují na bázi pozvánek, jiné jsou veřejné. Platforma nabrala na popularitě v době pandemie nemoci covid-19 a je oblíbená u mladých fanoušků videoher.

WP při tvorbě článku dostal k dispozici záznamy o komunikaci na discordu, nahrávku mužského hlasu, který dva členové připisují muži označovanému jako OG, a také zhruba 300 fotografií tajných dokumentů, "z nichž většina nebyla zveřejněna". OG podle citovaného mladíka chtěl své internetové přátele "držet v obraze" a opakovaně s nimi mluvil o světových událostech a vládních operacích.

"Je to chytrý člověk. Věděl, co dělá, když ty dokumenty sdílel," řekl zdroj WP, který byl s OG v kontaktu ještě před založením dané skupiny na discordu. OG podle něj nepracuje pro žádný cizí stát, ovšem vyjadřoval hlubokou nedůvěru vůči americké vládě a bezpečnostním složkám.

Na konci února začal jeho informace jiný člen skupiny nahrávat na jiný discordový server, načež se fotografie tajných dokumentů začaly šířit dál, píše WP. Podle informací deníku měla původní skupina i zahraniční členy, včetně Rusů a Ukrajinců. OG do ní během března přestal materiály přidávat a když se na začátku dubna dostaly do tradičních médií, byl údajně velmi rozrušený. Podle jeho nezletilého přítele tajné dokumenty sdílel pouze s cílem poučit své kamarády a nyní si uvědomuje, "jaké mohou být následky".

Média únik považují za nejzávažnější podobný případ v USA za několik let. Dokumenty obsahují citlivé informace o válce na Ukrajině, ale třeba také o vztahu k Číně nebo o špehování složek v jiných zemích, než je Rusko. Některá hlášení se při tom zdají být stará jen zhruba 40 dní.

Zatímco zahraniční vlády zpochybňují přesnost a autenticitu uniklých informací, Washington spustil rozsáhlé vyšetřování. List WSJ s odvoláním na informované zdroje uvádí, že vyšetřovatelé podezírají "insidera", ovšem zatím nemají konkrétní podezřelé. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá indicie ve fotografiích cirkulujících na internetu, zatímco k odhalení zdroje může pomoci také digitální stopa spojená s tištěním tajných dokumentů, která podle WSJ pomohla vyšetřovatelům v jiných případech tohoto typu.

List poukazuje také na středeční vyjádření manažera společnosti Microsoft Brada Smithe, podle něhož bezpečnostní analytici softwarového giganta zaznamenali v posledních měsících pokusy ruských složek infiltrovat internetové komunity spojené s počítačovými hrami. Discord v prohlášení pro WP uvedl, že spolupracuje s americkou vládou, aniž by případ dále komentoval.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Pentagon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy