Začátek protiofenzívy neoznámíme, řekl Kyjev. Podle Rusů začala, Ukrajina za tím vidí snahu o rozvrat

Zpráv o chystaném ukrajinském protiútoku, který má za cíl vytlačit Rusy z okupovaných částí Ukrajiny, přibývá. Samotná protiofenzíva ale podle všeho ještě nezačala, ačkoli informace z Kyjeva jsou různorodé. Moskva sice uvádí opak, Ukrajina to ale popírá. Zároveň však tvrdí, že začátek operace oznámen nebude.

Podle ruského pondělního prohlášení ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž cílem má být opětovné dobytí okupovaných území. Moskva zároveň tvrdí, že se první pokusy o průlom nevydařily. 

Podle vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, které cituje ruská státní agentura TASS, se ofenziva týká pěti úseků fronty v Doněcké oblasti. Věrohodnost tvrzení není možné nezávisle ověřit. Ukrajinská strana to zatím nijak nekomentovala.

"Cílem protivníka bylo prorazit naši obranu v nejzranitelnějším úseku fronty. Nepřítel nedosáhl svých cílů a nezaznamenal úspěch," sdělil mluvčí s tím, že ukrajinská armáda použila šest mechanizovaných a dva tankové prapory, přičemž podle Rusů přišla o 250 vojáků, šestnáct tanků a přes 20 dalších vozidel. 

Ukrajina ale tvrdí opak a popřela, že by protiútok odstartoval. "Nemáme takové informace a nekomentujeme falešné zprávy jakékoliv typu," řekl agentuře Reuters mluvčí ukrajinského generálního štábu. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov pak dodal, že válka stále pokračuje a potrvá až do úplného vítězství.

Ruském šířené informace tak mohou být pouze součástí psychologické operace s cílem zmást nepřítele a vyvolat pochybnosti jak u veřejnosti, tak u západních partnerů. "Za účelem demoralizace Ukrajinců a uvedení v omyl budou ruští propagandisté šířit falešné informace o protiofenzívě ozbrojených sil Ukrajiny, jejím směřování a ztrátách ukrajinské armády," uvedlo podle serveru RBK-Ukrajina Centrum pro strategickou komunikaci ozbrojených sil Ukrajiny.

O něco podobného se pokouší i běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který nedávno například prohlásil, že všechna tvrzení o ukrajinské protiofenzívě jsou "dezinformace".  "Teď se často zmiňuje 'protiofenzíva, protiofenzíva!'... Dezinformace jsou nebezpečné v každé bitvě. Vzpomeňte si na bitvu u Kurska, o Stalingrad, kdy jsme úspěšně dezinformovali nepřítele a vyhráli bitvu..." uvedl podle médií.

"Ale musím říci, že největší dezinformací je tato 'protiofenzíva'. Z mého pohledu neexistuje žádná 'protiofenzíva' a ani nemůže existovat. Je to prostě šílenství. Bojovat na jedné až pěti frontových liniích, pokud jde o prostředky a personál, je prostě šílenství!" tvrdí.

Protiútok přijde brzy, tvrdí Kyjev. Neřekne ale kdy

Podobně jako ruská tvrzení jsou nestálá i prohlášení Kyjeva. Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak nejprve uvedl, že protiofenzíva u vlastně začala a trvá již několik dní. V rozhovoru pro italský televizní kanál Rai řekl, že jde o intenzivní válku podél 1 500 kilometrů dlouhé hranice.

"Protiofenzíva trvá již několik dní, je to intenzivní válka podél 1 500 kilometrů hranice, ale akce začala," řekl Podoljak italské televizi. "Nechceme udeřit na ruské území, použijeme zbraně, které jste nám poskytli, k útokům na ruské pozice na územích okupovaných Moskvou, včetně Donbasu a Krymu," uvedl dále poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

Sám Zelenskyj ale před několika dny uvedl v rozhovoru pro Wall Street Journal, že země je teprve připravena na dlouho očekávanou protiofenzívu. Už dříve přitom avizoval, že "první důležité kroky" vysoce očekávané vojenské protiofenzívy proti ruským silám budou podniknuty brzy, napsal server CNN. "Připravujeme se velmi vážně a určitě dojde k velmi vážným krokům," řekl Zelenskyj.

"Vím, že jsme motivováni všichni, a nejen ti, kteří tento plán znají, ale i naši lidé... nemohu vám říci (kdy). Ale určitě to uvidíte a Rusko to určitě pocítí," řekl. "Věříme ve vítězství a věříme, že první důležité kroky budou učiněny brzy," dodal.

Z Kyjeva dnes přichází i nová informace, která vyvrací, že by Ukrajina protiútok oznámila. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová totiž naznačila, že její země neoznámí zahájení protiofenzívy proti ruským silám. "Plány mají rády ticho. Nebude žádné oznámení o zahájení," uvedla podle serveru NHK.

Ten s odkazem na americký think-tank Institute for the Study of War také uvedl, že ukrajinští představitelé začali "přísněji vynucovat režim informačního mlčení o operacích v rámci přípravy na nadcházející protiofenzívu". Na tu se ale horlivě připravují Rusové, kteří však podle Ukrajiny nevědí, kde vládní složky zaútočí.

Mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humenjuková podle serveru RBK-Ukrajina uvedl, že Ukrajina drží Rusy v neustálém napští. "Rusové nevědí, na jakém místě podnikneme protiútok," řekl s tím, že frontová linie aktuálně čítá 450 kilometrů.

Rusko ale v očekávání protiofenzivy vybudovalo na okupovaných územích na Ukrajině a v ruských příhraničních oblastech zhruba 1500 kilometrů opevnění, uvedl portál Meduza. Obranné linie vznikly na okupovaném poloostrově Krym, stejně jako na jihu Ukrajiny a na východě země. Z ruské strany hranice se pak táhnou kolem severovýchodní části Ukrajiny a sahají až k běloruské hranici.

Obranné konstrukce Rusové zbudovali i na mnoha dalších místech okupovaných území. Nové opevnění vzniklo během jara na levém břehu řeky Dněpr, kam se ruské síly stáhly po ztrátě Chersonu v listopadu loňského roku. Další opevnění Rusové vystavěli v Záporožské oblasti v okolí měst Melitopol a Tokmak, na něž se podle očekávání pravděpodobně zaměří ukrajinská protiofenziva. Rusové také dostavěli obranné konstrukce v Luhanské oblasti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy