ANALÝZA | Ruský šok z Ukrajinců na vlastním území nepotrvá věcně. Zásadní je i vývoj na ukrajinské frontě

Ukrajinská armáda nadále operuje na území Ruské federace, v Kurské oblasti dokonce založila vojenský úřad. Jenže tento postup si vybírá daň na původní frontě na Ukrajině – Rusové nestáhli tolik sil, kolik Kyjev očekával.

Zatímco jsou Ukrajinci na území Kurské oblasti, Rusové pokračují v invazním úsilí v Sumské oblasti a na Donbasu. Obyvatelé Pokrovsku, o který se vedou těžké boje už několik měsíců, dostali výzvu k evakuaci. Podle Institutu pro studium války dochází k obklíčení ukrajinských jednotek v této oblasti.

Šéf pokrovské vojenské administrativy Serhij Dobriak varoval, že ruské jednotky jsou opravdu blízko. „Vidíme, že nepřítel je dnes blízko naší obce, města Pokrovsk. Jen něco málo přes 10 kilometrů,“ varoval na sociální síti telegram. 

Děje se tak v době, kdy ukrajinské velení v Kurské oblasti založilo vojenské velitelství pod vedením generálmajora Eduarda Moskaljova. Podle ukrajinských úřadů má „udržovat pořádek a zajišťovat prioritní potřeby obyvatelstva“. 

Jenže odpověď ruských sil na ukrajinský výpad může být brutální, varoval před tím například server The Times. Rusové mají stále k dispozici mohutný arzenál raket a bezpilotních letounů – nemluvě o taktických jaderných zbraních. 

Výpad tak může znamenat bezprecedentní úspěch Kyjeva na ruském území, zatímco Rusové jsou schopni zlomit frontu na území ukrajinském. Blíží se ke Kupjansku, Torecku a Pokrovsku. Pokud tato města dobydou, další na řadě jsou Slovjansk a Kramatorsk.

EuroZprávy.cz už dříve informovaly o tom, že pokud padne Toreck, Rusové mají možnost dostat se ke Kosťantynivce, což je klíčový bod pro ukrajinskou logistiku. Bez ní bude muset armáda obránců řešit obrovské problémy a možný zlom na frontě. Rusové navíc už několik měsíců bombardují město Časiv Jar, jen pár kilometrů severně od Kostiantynivky. 

Během posledních týdnů ukrajinské síly ztratily některá obranná postavení u Torecka a v Niu Yorku o několik kilometrů jižněji. Mezitím jsou obránci terčem neustálého ostřelování dělostřelectvem a letadly.

Silně ohrožená ruskými leteckými a raketovými útoky je Sumská oblasti, odkud Ukrajinci vedou svůj výpad do Kurské oblasti. Velkou měrou se to dotýká místních, jak pro americkou stanici CNN uvedla například Olena Lozková. „Jsme velmi rádi, že naši vojáci útočí, ale máme velký strach. Nemáme kam jít a velmi se bojíme těch klouzavých leteckých bomb,“ vylíčila žena, která před několika dny prchla z rodné vesnice Velyka Rybycja. Ta leží asi čtyři kilometry od ruských hranic.

Odkázala se na klouzavé bomby FAB-1500, což jsou více než tunové zbraně, z poloviny složené z výbušnin, vypalované z letounů na vzdálenost asi 60-70 kilometrů. Kvůli tomu je pro ukrajinskou protivzdušnou obranu zasáhnout takové letadlo prakticky nemožné.  

Americký list New York Times se ale obavy z možného ruského průlomu snaží zmírnit. Vpád do Ruska podle tohoto listu „ukazuje, jak ukrajinská armáda zlepšila své dovednosti v oblasti mechanizovaného boje, techniky, kterou před rokem nezvládla“. 

Podle nejmenovaných amerických představitelů bude muset ukrajinská armáda na tuto operaci navázat „dalšími odvážnými operacemi“. Cílem má být „zatlačit ruský pocit, že jeho vítězství je nevyhnutelné“. „Našli slabé místo v pozici Rusů a rychle ho využili a využili ho velmi obratně,“ poznamenal vrchní vojenský velitel NATO Christopher Cavoli. 

Varoval ale před ruskou reakcí na takovou operaci. „Na Rusy to mělo šokující účinek. Jsou tím šokováni. To nebude přetrvávat věčně. Dají se dohromady a zareagují odpovídajícím způsobem,“ zdůraznil generál.  

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy