ANALÝZA | Telegram. Proč je propíraná sociální síť líhní teroristů?

Přítomnost teroristických skupin na sociálních sítích, jako je Telegram, představuje vážné riziko pro bezpečnost a stabilitu. Tyto organizace využívají málo regulované platformy k šíření propagandy, náboru členů a plánování násilných útoků. V evropském kontextu však zatím tato síť čelí menším kontrolám než například Facebook či X, což teroristům nahrává do karet.

Zatčení šéfa Telegramu Pavla Durova je podle serveru Politico pro Evropu přelomovým okamžikem v boji proti nelegálnímu chování na internetu. Pro některé kritiky je problematické, že se francouzské úřady při jeho zatýkání neopřely o novou unijní legislativu o digitálních službách (DSA). Případ vedou domácí jednotky pro boj proti kybernetické kriminalitě a podvodům.

Mnohem přísnější kontroly týkající se DSA může způsobit fakt, že součástí obvinění Durova je například spoluúčast na držení materiálů o sexuálním zneužívání dětí. Dosud totiž Telegram v Evropské unii nečelí rozsáhlým případům, jaké Brusel vede proti X, Metě a TikToku.

Aby sociální síť podléhala kontrole Evropské komise, musí dosáhnout 45 milionů uživatelů. Jenže vedení společnosti Telegram odmítá, že by sociální síť používalo tolik lidí. Díky tomu si tak technicky „vybírá“, kdo ho bude kontrolova – a Telegram si vybral právního zástupce EU se sídlem v Belgii, uvádí Politico. Vymáhání dodržování povinností této sociální sítě tak mají v rukou pouze belgické úřady.

Teroristické skupiny jsou na Telegramu spokojené

Nebezpečné teroristické organizace jako Hamás, Al-Káida nebo Islámský stát využívají služeb sociální sítě Telegram dlouhodobě. Podle webu Counter Extremism Project (CEP) jej využívají k náboru nových členů, podněcování k násilí i koordinaci teroristických aktivit. Využití této sociální sítě dokonce zachází tak daleko, že zde skupiny dokážou „rozvíjet značku“ a tajně plánovat útoky.

Prostřednictvím videí, článků, obrázků a manipulativních příspěvků se snaží získat sympatie a nové stoupence. Tyto materiály často obsahují zkreslené informace, dezinformace nebo extrémně emočně nabité obsahy, které mohou mít silný psychologický vliv na cílové publikum, zvláště na zranitelné jedince, kteří jsou náchylní k radikalizaci.

Telegram je velice snadno přístupný, obdobně jako Messenger a WhatsApp jej lze nainstaloval jak na mobilní zařízení, tak počítač. Podle CEP za tím, že tyto organizace Telegram využívají, stojí především málo moderované online prostory. V dřívějších dobách teroristické skupiny běžně využívaly například Facebook nebo Twitter (dnešní X), ale nyní je pro ně prostředí těchto sítí velmi nevýhodné.

Zejména v Evropské unii společnosti provozující sociální sítě lpí na různých zákonech a nařízeních, ač se čas od času vyskytnou případy, které svědčí o opaku. Zároveň se ale snaží vycházet vstříc uživatelském soukromí, což paradoxně hraje do karet právě teroristům, protože je o mnoho náročnější odhalit jejich identitu.

Když s majitelem Telegramu Durovem dělal roku 2015 rozhovor reportér serveru TechCrunch Mikem Butcherem, položil mu otázku, zda ho znepokojuje, že ISIS používá jeho sociální síť. „To je velmi dobrá otázka, ale myslím, že naše soukromí je důležitější než náš strach z toho, že se stanou špatné věci,“ odpověděl.

„Když zjistí, že některý způsob komunikace pro ně není bezpečný, prostě přejdou na jiný. Nemyslím si, že se na těchto aktivitách podílíme. Nemyslím, že bychom se tím měli cítit provinilí. Stále si myslím, že děláme správnou věc – ochraňujeme soukromí našich uživatelů,“ popsal Durov.

Přitom v době (a i dlouho po ní), kdy rozhovor poskytoval, byl nejen Islámský stát na vrcholu.

Činnost Islámského státu se pohybuje i mimo sociální sítě a oproti dřívějším pokusům teroristických organizací je silně modernizovaná a evidentně k ní ISIS má velké finanční zdroje. Například v roce 2016 ISIS vydal novou internetovou publikaci Rumiyah. Server Independent tehdy upozornil, že vyšla v anglické, francouzské, německé, ruské, indonéské a ujgurské jazykové mutaci.

Vznik Rumiyah dokazuje odolnost infrastruktury ISIS. Vydala ji totiž v době, kdy teroristická organizace čelila tvrdému bombardování a ustupovala z dobytých území v Sýrii a Iráku.

V publikaci z roku 2016 se vyskytovaly příběhy různých osobností, mezi které patřil například někdejší mluvčí ISIS Abú Mohammad al-Adnaní, kterého nedlouho před vydáním Rumiyahy zabil letecký útok. Dále autoři zdůrazňovali, že pro džihádisty jsou platným cílem všichni nemuslimové, a to včetně „obchodníků ... mladých dospělých ... a starého muže čekajícího ve frontě na sendvič“. „Krev kafírů (nevěřících) je pro vás halal. Tak ji prolijte,“ znělo v jednom z článků.

Sociální sítě poskytují teroristickým skupinám snadnou a levnou platformu pro nábor nových členů. Díky širokému dosahu internetu mají teroristické organizace možnost oslovit lidi po celém světě. Nábor často probíhá prostřednictvím soukromých zpráv nebo specializovaných diskuzních fór, kde extremisté lákají nové stoupence pomocí lží, manipulace a příslibů společenského uznání nebo náboženské odměny.

Přítomnost teroristických skupin v médiích a na sociálních sítích je nebezpečná především kvůli jejich schopnosti šířit propagandu, radikalizovat jedince, organizovat útoky, šířit strach a podrývat důvěru ve státní instituce.

Související

Více souvisejících

Telegram (mobilní síť)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy