Rusové si za poslední více než dva roky nedokázali zajistit vzdušnou převahu na ukrajinském nebi. Stojí za tím celá řada faktorů v čele s kvalitními systémy protivzdušné obrany a bezpilotními letouny, které nebe nad Ukrajinou i Ruskem opanovaly.
Ruská invaze proti Ukrajině podle generála amerického letectva Jamese Heckera změnila podobu vzdušné převahy. „Ruská válka na Ukrajině znovu potvrzuje, že vzdušná převaha zůstává úkolem číslo jedna,“ upozornil Hecker podle serveru Insider.
Jenže vzdušná převaha ve válce na Ukrajině není totéž, co znamenala například během již moderní války v Perském zálivu roku 1991 nebo při americké invazi do Iráku a Afghánistánu z počátku 21. století.
Vzdušná převaha je stav, kdy jedna strana konfliktu zajišťuje dominantní kontrolu nad vzdušným prostorem a výrazně omezuje schopnost protivníka efektivně nasazovat své letecké síly. To umožňuje volný pohyb vlastních leteckých sil, které mohou podporovat pozemní a námořní operace bez významných hrozeb ze strany nepřátelského letectva.
Jenže Rusové toto za poslední bezmála tři roky nedokázali zvládnout. Naopak, Ukrajina své nebe chrání mnoha různými prostředky. Napomáhá tomu i západní pomoc ve formě protivzdušné obrany, elektronický boj, vlastní bezpilotní letouny a dodávky moderních letadel, jako jsou například F-16.
Oblohu na Ukrajině (a v Rusku respektive) opanoval jiný stroj než běžná stíhačka. Také EuroZprávy.cz téměř na denní bázi informují o útocích bezpilotních letounů. Právě to může být jedním z hlavních faktorů, proč ani jedna ze stran za dva a půl roku války nedokázala dosáhnout vzdušné nadvlády.
Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti X zveřejnilo video „bitvy“ mezi ukrajinským a ruským dronem. „Kouzelná síla hole! FPV dron opakovaně zasáhl ruský bezpilotní letoun ZALA tyčí a vyřadil motor dronu,“ napsal resort.
Podle amerického listu New York Times představují drony klíčový prvek ukrajinské obrany. Jsou mnohdy ručně vyrobené, levné – a přesto smrtonosné. Vojáci je využívají jako svou „prodlouženou ruku“ na bojišti. Pomáhají jim hledat nepřátelské pozice a eventuálně na ně i shazovat granáty a jiné výbušniny.
Totéž ale platí pro ruskou armádu. Ta využívá tzv. kamikadze drony Lancet a íránské Šahídy. Konkrétně drony dodané Íránem jsou předem programovány na cíl, což je ale podle ukrajinských vojáků daleko méně efektivní než ruční navádění.
Výroba „domácího“ dronu vychází sotva na několik tisíc korun. Výbušnina bývá připevněna jednoduše pomocí zipu nebo pásky – a s návratem dronu už nikdo nepočítá, takže mechanismus pro shození nálože není vůbec nutné vytvářet. Kdyby se totiž dron vrátil zpět k tomu, kdo ho vypustil, mohl by způsobit nechtěné škody na vlastním zdraví, protože nedokáže bezpečně přistát.
Protiletecké systémy ochránily nebe nad městy
Ukrajina získala moderní protiletecké systémy od Západu, jako jsou NASAMS, IRIS-T, Hawk, SAMP/T či Patriot, které výrazně omezují operace ruského letectva. Navíc efektivní ukrajinské využití mobilních systémů protivzdušné obrany, společně s rozptýlením vojenských cílů a adaptací na ruské taktiky, ztěžují Rusku dosažení vzdušné dominance.
Na další dodávky systémů Patrioti v posledních dnech opět tlačil šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Bylo dosaženo značného pokroku a byla učiněna oznámení, ale opět byly oznámeny některé systémy Patriot, které dosud nebyly dodány,“ popsal podle serveru Kyiv Independent.
Konkrétně Patrioty jsou schopné sestřelit i tak moderní balistické rakety, jako jsou ruské hypersonické Kinžaly. Další dodávky přislíbily Spojené státy, Rumunsko a Nizozemsko. „Baterie jsou tam, jsou připraveny k dodání. Chybí jen konečný krok, zelená k tomu,“ připomněl Kuleba.
Dodat další systém SAMP/T přislíbila Itálie. Ten už dříve ukrajinské armádě poskytli, stejně tak učinili Francouzi. Navíc Německo přislíbilo do konce roku 2024 dodat další čtyři systémy IRIS-T dlouhého dosahu.
Místo dominujícího letectva dnes o podobě vzdušného prostoru rozhodují především pokročilé systémy protivzdušné obrany a stále účinnější drony. Rusko nedokázalo dosáhnout vzdušné převahy.
Ukrajina mezitím díky západní podpoře, adaptabilitě a vlastním inovacím v oblasti dronů a protivzdušné obrany udržuje své nebe relativně bezpečné. Tento konflikt tak redefinuje, jak bude vzdušná nadvláda v budoucích válkách vypadat.
Související
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 40 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák