Rusové si za poslední více než dva roky nedokázali zajistit vzdušnou převahu na ukrajinském nebi. Stojí za tím celá řada faktorů v čele s kvalitními systémy protivzdušné obrany a bezpilotními letouny, které nebe nad Ukrajinou i Ruskem opanovaly.
Ruská invaze proti Ukrajině podle generála amerického letectva Jamese Heckera změnila podobu vzdušné převahy. „Ruská válka na Ukrajině znovu potvrzuje, že vzdušná převaha zůstává úkolem číslo jedna,“ upozornil Hecker podle serveru Insider.
Jenže vzdušná převaha ve válce na Ukrajině není totéž, co znamenala například během již moderní války v Perském zálivu roku 1991 nebo při americké invazi do Iráku a Afghánistánu z počátku 21. století.
Vzdušná převaha je stav, kdy jedna strana konfliktu zajišťuje dominantní kontrolu nad vzdušným prostorem a výrazně omezuje schopnost protivníka efektivně nasazovat své letecké síly. To umožňuje volný pohyb vlastních leteckých sil, které mohou podporovat pozemní a námořní operace bez významných hrozeb ze strany nepřátelského letectva.
Jenže Rusové toto za poslední bezmála tři roky nedokázali zvládnout. Naopak, Ukrajina své nebe chrání mnoha různými prostředky. Napomáhá tomu i západní pomoc ve formě protivzdušné obrany, elektronický boj, vlastní bezpilotní letouny a dodávky moderních letadel, jako jsou například F-16.
Oblohu na Ukrajině (a v Rusku respektive) opanoval jiný stroj než běžná stíhačka. Také EuroZprávy.cz téměř na denní bázi informují o útocích bezpilotních letounů. Právě to může být jedním z hlavních faktorů, proč ani jedna ze stran za dva a půl roku války nedokázala dosáhnout vzdušné nadvlády.
Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti X zveřejnilo video „bitvy“ mezi ukrajinským a ruským dronem. „Kouzelná síla hole! FPV dron opakovaně zasáhl ruský bezpilotní letoun ZALA tyčí a vyřadil motor dronu,“ napsal resort.
Podle amerického listu New York Times představují drony klíčový prvek ukrajinské obrany. Jsou mnohdy ručně vyrobené, levné – a přesto smrtonosné. Vojáci je využívají jako svou „prodlouženou ruku“ na bojišti. Pomáhají jim hledat nepřátelské pozice a eventuálně na ně i shazovat granáty a jiné výbušniny.
Totéž ale platí pro ruskou armádu. Ta využívá tzv. kamikadze drony Lancet a íránské Šahídy. Konkrétně drony dodané Íránem jsou předem programovány na cíl, což je ale podle ukrajinských vojáků daleko méně efektivní než ruční navádění.
Výroba „domácího“ dronu vychází sotva na několik tisíc korun. Výbušnina bývá připevněna jednoduše pomocí zipu nebo pásky – a s návratem dronu už nikdo nepočítá, takže mechanismus pro shození nálože není vůbec nutné vytvářet. Kdyby se totiž dron vrátil zpět k tomu, kdo ho vypustil, mohl by způsobit nechtěné škody na vlastním zdraví, protože nedokáže bezpečně přistát.
Protiletecké systémy ochránily nebe nad městy
Ukrajina získala moderní protiletecké systémy od Západu, jako jsou NASAMS, IRIS-T, Hawk, SAMP/T či Patriot, které výrazně omezují operace ruského letectva. Navíc efektivní ukrajinské využití mobilních systémů protivzdušné obrany, společně s rozptýlením vojenských cílů a adaptací na ruské taktiky, ztěžují Rusku dosažení vzdušné dominance.
Na další dodávky systémů Patrioti v posledních dnech opět tlačil šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Bylo dosaženo značného pokroku a byla učiněna oznámení, ale opět byly oznámeny některé systémy Patriot, které dosud nebyly dodány,“ popsal podle serveru Kyiv Independent.
Konkrétně Patrioty jsou schopné sestřelit i tak moderní balistické rakety, jako jsou ruské hypersonické Kinžaly. Další dodávky přislíbily Spojené státy, Rumunsko a Nizozemsko. „Baterie jsou tam, jsou připraveny k dodání. Chybí jen konečný krok, zelená k tomu,“ připomněl Kuleba.
Dodat další systém SAMP/T přislíbila Itálie. Ten už dříve ukrajinské armádě poskytli, stejně tak učinili Francouzi. Navíc Německo přislíbilo do konce roku 2024 dodat další čtyři systémy IRIS-T dlouhého dosahu.
Místo dominujícího letectva dnes o podobě vzdušného prostoru rozhodují především pokročilé systémy protivzdušné obrany a stále účinnější drony. Rusko nedokázalo dosáhnout vzdušné převahy.
Ukrajina mezitím díky západní podpoře, adaptabilitě a vlastním inovacím v oblasti dronů a protivzdušné obrany udržuje své nebe relativně bezpečné. Tento konflikt tak redefinuje, jak bude vzdušná nadvláda v budoucích válkách vypadat.
Související
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
před 38 minutami
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
před 42 minutami
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 2 hodinami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 2 hodinami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 3 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 4 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 4 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 5 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 5 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 6 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 6 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 6 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 7 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 7 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 8 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 8 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 9 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 9 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.
Zdroj: Jakub Jurek