ANALÝZA | Válka na Ukrajině změnila definici vzdušné nadvlády. Nebe patří dronům, ne stihačkám

Rusové si za poslední více než dva roky nedokázali zajistit vzdušnou převahu na ukrajinském nebi. Stojí za tím celá řada faktorů v čele s kvalitními systémy protivzdušné obrany a bezpilotními letouny, které nebe nad Ukrajinou i Ruskem opanovaly. 

Ruská invaze proti Ukrajině podle generála amerického letectva Jamese Heckera změnila podobu vzdušné převahy. „Ruská válka na Ukrajině znovu potvrzuje, že vzdušná převaha zůstává úkolem číslo jedna,“ upozornil Hecker podle serveru Insider.

Jenže vzdušná převaha ve válce na Ukrajině není totéž, co znamenala například během již moderní války v Perském zálivu roku 1991 nebo při americké invazi do Iráku a Afghánistánu z počátku 21. století.

Vzdušná převaha je stav, kdy jedna strana konfliktu zajišťuje dominantní kontrolu nad vzdušným prostorem a výrazně omezuje schopnost protivníka efektivně nasazovat své letecké síly. To umožňuje volný pohyb vlastních leteckých sil, které mohou podporovat pozemní a námořní operace bez významných hrozeb ze strany nepřátelského letectva.

Jenže Rusové toto za poslední bezmála tři roky nedokázali zvládnout. Naopak, Ukrajina své nebe chrání mnoha různými prostředky. Napomáhá tomu i západní pomoc ve formě protivzdušné obrany, elektronický boj, vlastní bezpilotní letouny a dodávky moderních letadel, jako jsou například F-16.

Oblohu na Ukrajině (a v Rusku respektive) opanoval jiný stroj než běžná stíhačka. Také EuroZprávy.cz téměř na denní bázi informují o útocích bezpilotních letounů. Právě to může být jedním z hlavních faktorů, proč ani jedna ze stran za dva a půl roku války nedokázala dosáhnout vzdušné nadvlády.

Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti X zveřejnilo video „bitvy“ mezi ukrajinským a ruským dronem. „Kouzelná síla hole! FPV dron opakovaně zasáhl ruský bezpilotní letoun ZALA tyčí a vyřadil motor dronu,“ napsal resort.

Podle amerického listu New York Times představují drony klíčový prvek ukrajinské obrany. Jsou mnohdy ručně vyrobené, levné – a přesto smrtonosné. Vojáci je využívají jako svou „prodlouženou ruku“ na bojišti. Pomáhají jim hledat nepřátelské pozice a eventuálně na ně i shazovat granáty a jiné výbušniny.

Totéž ale platí pro ruskou armádu. Ta využívá tzv. kamikadze drony Lancet a íránské Šahídy. Konkrétně drony dodané Íránem jsou předem programovány na cíl, což je ale podle ukrajinských vojáků daleko méně efektivní než ruční navádění.

Výroba „domácího“ dronu vychází sotva na několik tisíc korun. Výbušnina bývá připevněna jednoduše pomocí zipu nebo pásky – a s návratem dronu už nikdo nepočítá, takže mechanismus pro shození nálože není vůbec nutné vytvářet. Kdyby se totiž dron vrátil zpět k tomu, kdo ho vypustil, mohl by způsobit nechtěné škody na vlastním zdraví, protože nedokáže bezpečně přistát.

Protiletecké systémy ochránily nebe nad městy

Ukrajina získala moderní protiletecké systémy od Západu, jako jsou NASAMS, IRIS-T, Hawk, SAMP/T či Patriot, které výrazně omezují operace ruského letectva. Navíc efektivní ukrajinské využití mobilních systémů protivzdušné obrany, společně s rozptýlením vojenských cílů a adaptací na ruské taktiky, ztěžují Rusku dosažení vzdušné dominance.

Na další dodávky systémů Patrioti v posledních dnech opět tlačil šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Bylo dosaženo značného pokroku a byla učiněna oznámení, ale opět byly oznámeny některé systémy Patriot, které dosud nebyly dodány,“ popsal podle serveru Kyiv Independent.

Konkrétně Patrioty jsou schopné sestřelit i tak moderní balistické rakety, jako jsou ruské hypersonické Kinžaly. Další dodávky přislíbily Spojené státy, Rumunsko a Nizozemsko. „Baterie jsou tam, jsou připraveny k dodání. Chybí jen konečný krok, zelená k tomu,“ připomněl Kuleba.

Dodat další systém SAMP/T přislíbila Itálie. Ten už dříve ukrajinské armádě poskytli, stejně tak učinili Francouzi. Navíc Německo přislíbilo do konce roku 2024 dodat další čtyři systémy IRIS-T dlouhého dosahu.

Místo dominujícího letectva dnes o podobě vzdušného prostoru rozhodují především pokročilé systémy protivzdušné obrany a stále účinnější drony. Rusko nedokázalo dosáhnout vzdušné převahy.

Ukrajina mezitím díky západní podpoře, adaptabilitě a vlastním inovacím v oblasti dronů a protivzdušné obrany udržuje své nebe relativně bezpečné. Tento konflikt tak redefinuje, jak bude vzdušná nadvláda v budoucích válkách vypadat.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Meteorologové aktualizovali výstrahu před extrémním počasím. (14.9.2024)

Extrémní počasí nepoleví. Boris ho ovlivní až do neděle, vítr místy zesílí, platí nová výstraha

Česko se třetím dnem potýká s extrémním počasím, přičemž v posledních hodinách již nastaly první velké problémy na řekách, kam odtéká voda z velmi vydatných srážek. Meteorologové v sobotu před polednem opět upřesnili varování před povodňovými jevy a zvýšili stupeň nebezpečí u větru v oblasti Moravy a Českomoravské vrchoviny. Výstraha před deštěm zůstává beze změny.

před 3 hodinami

Marine Le Pen

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Česko hostí Vojenský výbor NATO. Na úvod promluvil prezident Pavel

Podle českého prezidenta Petra Pavla se mění rozdělení na tábory ve světě. Ten už totiž není založen na soupeření Západu a Východu, ale stále více na soupeření demokracií s autokraciemi, řekl Pavel v projevu během sobotního zahájení zasedání Vojenského výboru NATO v Praze. 

před 5 hodinami

Hasiči evidují tisíce zásahů v souvislosti s extrémním počasím.

Hasiči jsou v permanenci. Od půlnoci měli přes tisíc výjezdů

Kvůli extrémnímu počasí a povodním jsou ze složek integrovaného záchranného systému nejvíce v permanenci hasiči. Hasičský záchranný sbor na sociální síti informoval, že v pátek zasahoval u více než 2800 událostí. Přes tisíc dalších incidentů řešil od půlnoci do sobotního rána. 

před 5 hodinami

Rozbouřená Bělá v Mikulovicích.

VIDEO: Bělá v Jeseníkách se za necelý den změnila v dravou řeku

Jednou z prvních řek, která dělá po vydatných srážkách z posledních dní potíže, je Bělá na Jesenicku. V Mikulovicích už hladina dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Video zveřejněné krajskými hasiči na sociálních sítích ukazuje, jak se změnila v dravou řeku. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Upíra z Feratu natočil legendární Juraj Herz.

České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival

V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.

včera

včera

včera

V okrese Beroun byla potvrzena nákaza ptačí chřipkou

V okrese Beroun v Česku byla potvrzena nákaza ptačí chřipkou. Postižený chov bude muset být utracen a v okolí tří kilometrů bude zřízeno ochranné pásmo. V pátek to oznámil ministr zemědělství Marek Výborný.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy