ANALÝZA | Válka na Ukrajině změnila definici vzdušné nadvlády. Nebe patří dronům, ne stihačkám

Rusové si za poslední více než dva roky nedokázali zajistit vzdušnou převahu na ukrajinském nebi. Stojí za tím celá řada faktorů v čele s kvalitními systémy protivzdušné obrany a bezpilotními letouny, které nebe nad Ukrajinou i Ruskem opanovaly. 

Ruská invaze proti Ukrajině podle generála amerického letectva Jamese Heckera změnila podobu vzdušné převahy. „Ruská válka na Ukrajině znovu potvrzuje, že vzdušná převaha zůstává úkolem číslo jedna,“ upozornil Hecker podle serveru Insider.

Jenže vzdušná převaha ve válce na Ukrajině není totéž, co znamenala například během již moderní války v Perském zálivu roku 1991 nebo při americké invazi do Iráku a Afghánistánu z počátku 21. století.

Vzdušná převaha je stav, kdy jedna strana konfliktu zajišťuje dominantní kontrolu nad vzdušným prostorem a výrazně omezuje schopnost protivníka efektivně nasazovat své letecké síly. To umožňuje volný pohyb vlastních leteckých sil, které mohou podporovat pozemní a námořní operace bez významných hrozeb ze strany nepřátelského letectva.

Jenže Rusové toto za poslední bezmála tři roky nedokázali zvládnout. Naopak, Ukrajina své nebe chrání mnoha různými prostředky. Napomáhá tomu i západní pomoc ve formě protivzdušné obrany, elektronický boj, vlastní bezpilotní letouny a dodávky moderních letadel, jako jsou například F-16.

Oblohu na Ukrajině (a v Rusku respektive) opanoval jiný stroj než běžná stíhačka. Také EuroZprávy.cz téměř na denní bázi informují o útocích bezpilotních letounů. Právě to může být jedním z hlavních faktorů, proč ani jedna ze stran za dva a půl roku války nedokázala dosáhnout vzdušné nadvlády.

Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti X zveřejnilo video „bitvy“ mezi ukrajinským a ruským dronem. „Kouzelná síla hole! FPV dron opakovaně zasáhl ruský bezpilotní letoun ZALA tyčí a vyřadil motor dronu,“ napsal resort.

Podle amerického listu New York Times představují drony klíčový prvek ukrajinské obrany. Jsou mnohdy ručně vyrobené, levné – a přesto smrtonosné. Vojáci je využívají jako svou „prodlouženou ruku“ na bojišti. Pomáhají jim hledat nepřátelské pozice a eventuálně na ně i shazovat granáty a jiné výbušniny.

Totéž ale platí pro ruskou armádu. Ta využívá tzv. kamikadze drony Lancet a íránské Šahídy. Konkrétně drony dodané Íránem jsou předem programovány na cíl, což je ale podle ukrajinských vojáků daleko méně efektivní než ruční navádění.

Výroba „domácího“ dronu vychází sotva na několik tisíc korun. Výbušnina bývá připevněna jednoduše pomocí zipu nebo pásky – a s návratem dronu už nikdo nepočítá, takže mechanismus pro shození nálože není vůbec nutné vytvářet. Kdyby se totiž dron vrátil zpět k tomu, kdo ho vypustil, mohl by způsobit nechtěné škody na vlastním zdraví, protože nedokáže bezpečně přistát.

Protiletecké systémy ochránily nebe nad městy

Ukrajina získala moderní protiletecké systémy od Západu, jako jsou NASAMS, IRIS-T, Hawk, SAMP/T či Patriot, které výrazně omezují operace ruského letectva. Navíc efektivní ukrajinské využití mobilních systémů protivzdušné obrany, společně s rozptýlením vojenských cílů a adaptací na ruské taktiky, ztěžují Rusku dosažení vzdušné dominance.

Na další dodávky systémů Patrioti v posledních dnech opět tlačil šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Bylo dosaženo značného pokroku a byla učiněna oznámení, ale opět byly oznámeny některé systémy Patriot, které dosud nebyly dodány,“ popsal podle serveru Kyiv Independent.

Konkrétně Patrioty jsou schopné sestřelit i tak moderní balistické rakety, jako jsou ruské hypersonické Kinžaly. Další dodávky přislíbily Spojené státy, Rumunsko a Nizozemsko. „Baterie jsou tam, jsou připraveny k dodání. Chybí jen konečný krok, zelená k tomu,“ připomněl Kuleba.

Dodat další systém SAMP/T přislíbila Itálie. Ten už dříve ukrajinské armádě poskytli, stejně tak učinili Francouzi. Navíc Německo přislíbilo do konce roku 2024 dodat další čtyři systémy IRIS-T dlouhého dosahu.

Místo dominujícího letectva dnes o podobě vzdušného prostoru rozhodují především pokročilé systémy protivzdušné obrany a stále účinnější drony. Rusko nedokázalo dosáhnout vzdušné převahy.

Ukrajina mezitím díky západní podpoře, adaptabilitě a vlastním inovacím v oblasti dronů a protivzdušné obrany udržuje své nebe relativně bezpečné. Tento konflikt tak redefinuje, jak bude vzdušná nadvláda v budoucích válkách vypadat.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy