Baterie elektromobilu Nybolt se nabije za méně než 5 minut

Britský startup možná našel řešení pro jednu z největších nevýhod elektromobilů – dlouhé čekání na nabití baterie. A vydrží 965 786 kilometrů během své životnosti, píše web TopGear. Bateriový nadšenci z Cambridge staví příklad pro britský dodavatelský řetězec baterií.

Britský startup Nybolt, sídlící v Cambridge, vyvinul novou 35kWh lithium-iontovou baterii, která se nabíjí z 10 % na 80 % za pouhé čtyři a půl minuty. To je mnohem rychlejší než současných přibližně 20 minut, které některé elektromobily potřebují s rychlonabíječkou, jako je Tesla Supercharger. Je to také blíže dvěma minutám, které trvá natankování běžného benzínového auta.

„Náš výzkum ve Velké Británii a USA odemkl novou technologii baterií, která je nyní připravena a škálovatelná,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Nyboltu Sai Shivareddy. Nová technologie umožňuje elektrifikaci produktů a služeb, které byly dosud považovány za neživotaschopné.

Nybolt staví na desetiletí výzkumu vedeného vědcem Clare Gray z University of Cambridge. Baterie produkují méně tepla, což je činí bezpečnějšími, protože přehřátí může způsobit vznícení a explozi lithium-iontových baterií. Navíc materiály použité na výrobu anod umožňují rychlejší přenos elektronů.

Nybolt nyní jedná o prodeji svých baterií s osmi výrobci elektromobilů.

Dlouhé doby nabíjení jsou hlavní nevýhodou současných elektrických vozidel, což zpomaluje jízdu a způsobuje nepříjemnosti pro majitele, kteří nemohou nabíjet auta doma.

Nyoboltova inovace, testovaná na prototypu sportovního vozu, je podle Paula Marchmenta ze společnosti Arval povzbudivá zejména pro komerční vozové parky EV a řidiče závislé na elektromobilech.

Další překážkou pro rychlejší přijetí elektromobilů je nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Jack Evans z Blackball Media upozornil, že ultrarychlé nabíječky 350kW DC, potřebné pro baterie Nyobolt, jsou v Británii vzácné.

Spoluzakladatel Nyboltu Sai Shivareddy však uvedl, že počet rychlonabíječek roste v USA i v Evropské unii a očekává, že do konce desetiletí budou prakticky všude.

V Severní Americe jsou tři ze čtyř rychlonabíječek Superchargery od Tesly, a většina amerických výrobců automobilů se zavázala k kompatibilitě s touto technologií. Baterie Nyobolt je kompatibilní se Superchargerem, uvedl startup CNN.

„Chceme spolupracovat s Teslou a dalšími výrobci, abychom zkrátili dobu nabíjení na úroveň tankování,“ řekl Shivareddy. To vyžaduje spolupráci průmyslu na zavedení velkého počtu vysoce výkonných nabíječek.

Nezávislé testy ukázaly, že baterie Nyobolt vydrží více než 4 000 cyklů rychlého nabití, což odpovídá 965 600 kilometrům, při zachování více než 80 % kapacity. To je mnohem více než záruky na současné baterie elektromobilů.

William Kephart, specialista na e-mobilitu z poradenské společnosti P3 Group a bývalý inženýr, řekl, že baterie pro elektromobily typu, který Nyobolt vyvinul, by se „teoreticky“ mohly nabíjet tak rychle, jak firma slibuje, ale výzvou byla výroba takových baterií na průmyslovém měřítko.

Klíčovým chemickým prvkem v bateriích Nyobolt je niob, ale jak zdůraznil Kephart, v loňském roce bylo celosvětově vytěženo pouze odhadem 83 000 tun (94 500 tun). Porovnejte to s grafitem, běžně používaným jako anodový materiál v lithium-iontových bateriích: v roce 2023 bylo vyrobeno odhadem 1,6 milionu tun (1,8 milionu tun).

Kromě toho je v současnosti s technologií niobových baterií „mnoho neznámých“, píše CNN. „Průmysl to vyřeší... (ale) průmysl to zatím nepovažuje za škálovatelnou technologii,“ dodal.

Nyobolt spolupracuje s výrobci elektromobilů na kompatibilitě svých baterií se Superchargery Tesla. Široká dostupnost ultrarychlých nabíječek je klíčová pro plné využití výhod technologie Nyobolt.

Související

Elektrovozy Volkswagen

O elektroauta značky VW není zájem. Fabriky plánují velké propouštění

Elektromobilita představuje významné riziko pro pracovní místa v automobilovém průmyslu, přičemž prodeje elektromobilů v současnosti v Německu zaostávají. Tento trend je obzvláště znepokojivý pro zhruba 1000 zaměstnanců společnosti VW v Sasku, jejichž pracovní pozice jsou nyní ohroženy více než kdy jindy.

Více souvisejících

elektromobily Nybolt

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy