Baterie elektromobilu Nybolt se nabije za méně než 5 minut

Britský startup možná našel řešení pro jednu z největších nevýhod elektromobilů – dlouhé čekání na nabití baterie. A vydrží 965 786 kilometrů během své životnosti, píše web TopGear. Bateriový nadšenci z Cambridge staví příklad pro britský dodavatelský řetězec baterií.

Britský startup Nybolt, sídlící v Cambridge, vyvinul novou 35kWh lithium-iontovou baterii, která se nabíjí z 10 % na 80 % za pouhé čtyři a půl minuty. To je mnohem rychlejší než současných přibližně 20 minut, které některé elektromobily potřebují s rychlonabíječkou, jako je Tesla Supercharger. Je to také blíže dvěma minutám, které trvá natankování běžného benzínového auta.

„Náš výzkum ve Velké Británii a USA odemkl novou technologii baterií, která je nyní připravena a škálovatelná,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Nyboltu Sai Shivareddy. Nová technologie umožňuje elektrifikaci produktů a služeb, které byly dosud považovány za neživotaschopné.

Nybolt staví na desetiletí výzkumu vedeného vědcem Clare Gray z University of Cambridge. Baterie produkují méně tepla, což je činí bezpečnějšími, protože přehřátí může způsobit vznícení a explozi lithium-iontových baterií. Navíc materiály použité na výrobu anod umožňují rychlejší přenos elektronů.

Nybolt nyní jedná o prodeji svých baterií s osmi výrobci elektromobilů.

Dlouhé doby nabíjení jsou hlavní nevýhodou současných elektrických vozidel, což zpomaluje jízdu a způsobuje nepříjemnosti pro majitele, kteří nemohou nabíjet auta doma.

Nyoboltova inovace, testovaná na prototypu sportovního vozu, je podle Paula Marchmenta ze společnosti Arval povzbudivá zejména pro komerční vozové parky EV a řidiče závislé na elektromobilech.

Další překážkou pro rychlejší přijetí elektromobilů je nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Jack Evans z Blackball Media upozornil, že ultrarychlé nabíječky 350kW DC, potřebné pro baterie Nyobolt, jsou v Británii vzácné.

Spoluzakladatel Nyboltu Sai Shivareddy však uvedl, že počet rychlonabíječek roste v USA i v Evropské unii a očekává, že do konce desetiletí budou prakticky všude.

V Severní Americe jsou tři ze čtyř rychlonabíječek Superchargery od Tesly, a většina amerických výrobců automobilů se zavázala k kompatibilitě s touto technologií. Baterie Nyobolt je kompatibilní se Superchargerem, uvedl startup CNN.

„Chceme spolupracovat s Teslou a dalšími výrobci, abychom zkrátili dobu nabíjení na úroveň tankování,“ řekl Shivareddy. To vyžaduje spolupráci průmyslu na zavedení velkého počtu vysoce výkonných nabíječek.

Nezávislé testy ukázaly, že baterie Nyobolt vydrží více než 4 000 cyklů rychlého nabití, což odpovídá 965 600 kilometrům, při zachování více než 80 % kapacity. To je mnohem více než záruky na současné baterie elektromobilů.

William Kephart, specialista na e-mobilitu z poradenské společnosti P3 Group a bývalý inženýr, řekl, že baterie pro elektromobily typu, který Nyobolt vyvinul, by se „teoreticky“ mohly nabíjet tak rychle, jak firma slibuje, ale výzvou byla výroba takových baterií na průmyslovém měřítko.

Klíčovým chemickým prvkem v bateriích Nyobolt je niob, ale jak zdůraznil Kephart, v loňském roce bylo celosvětově vytěženo pouze odhadem 83 000 tun (94 500 tun). Porovnejte to s grafitem, běžně používaným jako anodový materiál v lithium-iontových bateriích: v roce 2023 bylo vyrobeno odhadem 1,6 milionu tun (1,8 milionu tun).

Kromě toho je v současnosti s technologií niobových baterií „mnoho neznámých“, píše CNN. „Průmysl to vyřeší... (ale) průmysl to zatím nepovažuje za škálovatelnou technologii,“ dodal.

Nyobolt spolupracuje s výrobci elektromobilů na kompatibilitě svých baterií se Superchargery Tesla. Široká dostupnost ultrarychlých nabíječek je klíčová pro plné využití výhod technologie Nyobolt.

Související

Více souvisejících

elektromobily Nybolt

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 45 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy