Baterie elektromobilu Nybolt se nabije za méně než 5 minut

Britský startup možná našel řešení pro jednu z největších nevýhod elektromobilů – dlouhé čekání na nabití baterie. A vydrží 965 786 kilometrů během své životnosti, píše web TopGear. Bateriový nadšenci z Cambridge staví příklad pro britský dodavatelský řetězec baterií.

Britský startup Nybolt, sídlící v Cambridge, vyvinul novou 35kWh lithium-iontovou baterii, která se nabíjí z 10 % na 80 % za pouhé čtyři a půl minuty. To je mnohem rychlejší než současných přibližně 20 minut, které některé elektromobily potřebují s rychlonabíječkou, jako je Tesla Supercharger. Je to také blíže dvěma minutám, které trvá natankování běžného benzínového auta.

„Náš výzkum ve Velké Británii a USA odemkl novou technologii baterií, která je nyní připravena a škálovatelná,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Nyboltu Sai Shivareddy. Nová technologie umožňuje elektrifikaci produktů a služeb, které byly dosud považovány za neživotaschopné.

Nybolt staví na desetiletí výzkumu vedeného vědcem Clare Gray z University of Cambridge. Baterie produkují méně tepla, což je činí bezpečnějšími, protože přehřátí může způsobit vznícení a explozi lithium-iontových baterií. Navíc materiály použité na výrobu anod umožňují rychlejší přenos elektronů.

Nybolt nyní jedná o prodeji svých baterií s osmi výrobci elektromobilů.

Dlouhé doby nabíjení jsou hlavní nevýhodou současných elektrických vozidel, což zpomaluje jízdu a způsobuje nepříjemnosti pro majitele, kteří nemohou nabíjet auta doma.

Nyoboltova inovace, testovaná na prototypu sportovního vozu, je podle Paula Marchmenta ze společnosti Arval povzbudivá zejména pro komerční vozové parky EV a řidiče závislé na elektromobilech.

Další překážkou pro rychlejší přijetí elektromobilů je nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Jack Evans z Blackball Media upozornil, že ultrarychlé nabíječky 350kW DC, potřebné pro baterie Nyobolt, jsou v Británii vzácné.

Spoluzakladatel Nyboltu Sai Shivareddy však uvedl, že počet rychlonabíječek roste v USA i v Evropské unii a očekává, že do konce desetiletí budou prakticky všude.

V Severní Americe jsou tři ze čtyř rychlonabíječek Superchargery od Tesly, a většina amerických výrobců automobilů se zavázala k kompatibilitě s touto technologií. Baterie Nyobolt je kompatibilní se Superchargerem, uvedl startup CNN.

„Chceme spolupracovat s Teslou a dalšími výrobci, abychom zkrátili dobu nabíjení na úroveň tankování,“ řekl Shivareddy. To vyžaduje spolupráci průmyslu na zavedení velkého počtu vysoce výkonných nabíječek.

Nezávislé testy ukázaly, že baterie Nyobolt vydrží více než 4 000 cyklů rychlého nabití, což odpovídá 965 600 kilometrům, při zachování více než 80 % kapacity. To je mnohem více než záruky na současné baterie elektromobilů.

William Kephart, specialista na e-mobilitu z poradenské společnosti P3 Group a bývalý inženýr, řekl, že baterie pro elektromobily typu, který Nyobolt vyvinul, by se „teoreticky“ mohly nabíjet tak rychle, jak firma slibuje, ale výzvou byla výroba takových baterií na průmyslovém měřítko.

Klíčovým chemickým prvkem v bateriích Nyobolt je niob, ale jak zdůraznil Kephart, v loňském roce bylo celosvětově vytěženo pouze odhadem 83 000 tun (94 500 tun). Porovnejte to s grafitem, běžně používaným jako anodový materiál v lithium-iontových bateriích: v roce 2023 bylo vyrobeno odhadem 1,6 milionu tun (1,8 milionu tun).

Kromě toho je v současnosti s technologií niobových baterií „mnoho neznámých“, píše CNN. „Průmysl to vyřeší... (ale) průmysl to zatím nepovažuje za škálovatelnou technologii,“ dodal.

Nyobolt spolupracuje s výrobci elektromobilů na kompatibilitě svých baterií se Superchargery Tesla. Široká dostupnost ultrarychlých nabíječek je klíčová pro plné využití výhod technologie Nyobolt.

Související

Více souvisejících

elektromobily Nybolt

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy