Britský startup možná našel řešení pro jednu z největších nevýhod elektromobilů – dlouhé čekání na nabití baterie. A vydrží 965 786 kilometrů během své životnosti, píše web TopGear. Bateriový nadšenci z Cambridge staví příklad pro britský dodavatelský řetězec baterií.
Britský startup Nybolt, sídlící v Cambridge, vyvinul novou 35kWh lithium-iontovou baterii, která se nabíjí z 10 % na 80 % za pouhé čtyři a půl minuty. To je mnohem rychlejší než současných přibližně 20 minut, které některé elektromobily potřebují s rychlonabíječkou, jako je Tesla Supercharger. Je to také blíže dvěma minutám, které trvá natankování běžného benzínového auta.
„Náš výzkum ve Velké Británii a USA odemkl novou technologii baterií, která je nyní připravena a škálovatelná,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Nyboltu Sai Shivareddy. Nová technologie umožňuje elektrifikaci produktů a služeb, které byly dosud považovány za neživotaschopné.
Nybolt staví na desetiletí výzkumu vedeného vědcem Clare Gray z University of Cambridge. Baterie produkují méně tepla, což je činí bezpečnějšími, protože přehřátí může způsobit vznícení a explozi lithium-iontových baterií. Navíc materiály použité na výrobu anod umožňují rychlejší přenos elektronů.
Nybolt nyní jedná o prodeji svých baterií s osmi výrobci elektromobilů.
Dlouhé doby nabíjení jsou hlavní nevýhodou současných elektrických vozidel, což zpomaluje jízdu a způsobuje nepříjemnosti pro majitele, kteří nemohou nabíjet auta doma.
Nyoboltova inovace, testovaná na prototypu sportovního vozu, je podle Paula Marchmenta ze společnosti Arval povzbudivá zejména pro komerční vozové parky EV a řidiče závislé na elektromobilech.
Další překážkou pro rychlejší přijetí elektromobilů je nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Jack Evans z Blackball Media upozornil, že ultrarychlé nabíječky 350kW DC, potřebné pro baterie Nyobolt, jsou v Británii vzácné.
Spoluzakladatel Nyboltu Sai Shivareddy však uvedl, že počet rychlonabíječek roste v USA i v Evropské unii a očekává, že do konce desetiletí budou prakticky všude.
V Severní Americe jsou tři ze čtyř rychlonabíječek Superchargery od Tesly, a většina amerických výrobců automobilů se zavázala k kompatibilitě s touto technologií. Baterie Nyobolt je kompatibilní se Superchargerem, uvedl startup CNN.
„Chceme spolupracovat s Teslou a dalšími výrobci, abychom zkrátili dobu nabíjení na úroveň tankování,“ řekl Shivareddy. To vyžaduje spolupráci průmyslu na zavedení velkého počtu vysoce výkonných nabíječek.
Nezávislé testy ukázaly, že baterie Nyobolt vydrží více než 4 000 cyklů rychlého nabití, což odpovídá 965 600 kilometrům, při zachování více než 80 % kapacity. To je mnohem více než záruky na současné baterie elektromobilů.
William Kephart, specialista na e-mobilitu z poradenské společnosti P3 Group a bývalý inženýr, řekl, že baterie pro elektromobily typu, který Nyobolt vyvinul, by se „teoreticky“ mohly nabíjet tak rychle, jak firma slibuje, ale výzvou byla výroba takových baterií na průmyslovém měřítko.
Klíčovým chemickým prvkem v bateriích Nyobolt je niob, ale jak zdůraznil Kephart, v loňském roce bylo celosvětově vytěženo pouze odhadem 83 000 tun (94 500 tun). Porovnejte to s grafitem, běžně používaným jako anodový materiál v lithium-iontových bateriích: v roce 2023 bylo vyrobeno odhadem 1,6 milionu tun (1,8 milionu tun).
Kromě toho je v současnosti s technologií niobových baterií „mnoho neznámých“, píše CNN. „Průmysl to vyřeší... (ale) průmysl to zatím nepovažuje za škálovatelnou technologii,“ dodal.
Nyobolt spolupracuje s výrobci elektromobilů na kompatibilitě svých baterií se Superchargery Tesla. Široká dostupnost ultrarychlých nabíječek je klíčová pro plné využití výhod technologie Nyobolt.
Související

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení

Elektromobil nabitý za 5 minut? Čínská automobilka vlepila Tesle políček, slibuje motoristickou revoluci
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 51 minutami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 1 hodinou

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 1 hodinou

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 2 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 2 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 3 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 3 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 4 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 5 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera
Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.
Zdroj: Libor Novák