Nabíjení elektromobilů? V Česku začne fungovat nový systém ukládání energie

V České republice začne zanedlouho fungovat nový systém ukládání elektrické energie, která se využívá k nabíjení elektromobilů. Technologii vyvinul izraelský startup Chakratec, který se v ČR představí ve spolupráci s automobilkou Škoda Auto.

Technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a umožňuje provozovat ultra rychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečná síť, řekl šéf Škody Auto Bernhard Maier v rámci své zahajovací řeči na Smart Mobility Summit 2019, který je v Tel Avivu věnován především inovacím týkajícím se chytré mobility a alternativních pohonů.

CEO ŠKODA AUTO - Bernhard Maier meeting international media at Peres Center in Tel Aviv, Israel @skodaautonews @katemann_jens pic.twitter.com/9rLpnp6f6F

— Tomas Kotera (@KoteraTomas) October 28, 2019

Nová technologie využívá systém akumulace elektřiny na bázi kinetického setrvačníku a umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických bateriových článků, je navíc mimořádně ekologická. Nová nabíječka ponese název Kinetic Power Booster.

Nová technologie bude představena v Praze, podle Maiera pravděpodobně v listopadu. "Mnoho dalších jich je v plánu," řekl Maier. Podle zástupců Chakratecu již stejná technologie funguje například na letišti ve Vídni nebo v Itálii. Úložiště má velikost přibližně stejnou jako přepravní kontejner, k zařízení se následně napojí běžná nabíječka elektromobilů.

Chakratec není jediným startupem, se kterým Škoda Auto v Izraeli spolupracuje. Prostřednictvím inovačního centra Škoda Auto DigiLab Israel v současnosti pracuje se zhruba desítkou inovativních technologických společnosti. Sedm z nich je ve fázi konkrétního vývoje produktu.

Například startupová firma Guardian Optical Technologies pracuje na senzorech na bázi mikrovlnné technologie. Ty zaznamenají nejmenší vibrace a pohyby ve voze a tato data zpracovávají v reálném čase. Tímto způsobem systém například rozpozná nesprávně připevněnou dětskou sedačku nebo pozná, že některý z pasažérů není správně připoutaný.

Řadu inovací, na kterých Škoda spolupracovala se startupy v Izraeli, již firma používá. Například nedávno na trh uvedená aplikace Citymove dovede kdykoli ukázat nejrychlejší a nejkomfortnější cestu do cílové destinace. Aplikace využívá podle Škody v celosvětovém srovnání jedinečný AI-software společnosti Anagog. V červenci loňského roku Škoda získala v Anagogu podíl.

Firma spolupracuje také se startupem XM Cyber, vyvinuté technologie z oblasti kybernetické bezpečnosti už Škoda využívá ve svých interních IT-procesech.

Škoda Auto DigiLab Israel je izraelskou odnoží pražského Škoda Auto DigiLabu. Izraelský DigiLab zahájil svou činnost na začátku roku 2018. Společný podnik se společností Champion Motors, izraelským importérem značky Škoda, pracuje na inovacích a vyvíjí produkty pro individuální mobilitu budoucnosti. Cílem jsou například inovace hardwaru a digitalizace podniku i všech jeho procesů.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 
Škoda Superb 4 Prohlédněte si galerii

Škoda představila čtvrtou generaci vlajkové lodi Superb. Na jejím vývoji se podílela umělá inteligence

Automobilka Škoda dnes večer představila čtvrtou generaci své vlajkové lodi. Superb. Bude dostupná v šesti variantách motoru včetně mild-hybrid a plug-in hybrid. Nová generace bude mít také novější podvozek založený na technologii DCC+. Na vývoji nového vozu se podle informací představených na tiskové konferenci podílela i umělá inteligence.

Více souvisejících

Škoda auto elektromobily Bernhard Maier (Škoda)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy