Povinné ručení teď lze platit jen na určité měsíce. Má to ale háček

Praha - Pojišťovny začínají nabízet zákonné i klasické pojištění jen na určitý počet měsíců, ale má to jistá rizika i omezení.

Ceny zákonného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinného ručení, se neustále mění a zpravidla směrem nahoru. Kdo nebourá, tomu aspoň růst cen kompenzují bonusy z pojištění. Někdy lze ale ušetřit i díky sezónnímu pojištění.

Jak to funguje? Jde v zásadě o to, že platíte povinné ručení jen na určité měsíce. Záleží na pojišťovně, ale některé pojišťovny nabízí dokonce sezónní pojištění jen na tři nebo dokonce jen na jeden měsíc.

"Dříve platilo, že motorista musel odevzdat značky do depozitu. To už dnes není nutností," říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Značky vám tak na autě zůstanou, ale má to jeden háček.

"Pojistná smlouva platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce," upozorňuje Svoboda. Je to tak, že když si nastavíte pojištění třeba na 10 měsíců, zbylé dva měsíce sice máte platnou zelenou kartu a pojistná smlouva běží, takže můžete jezdit a nehrozí vám postih za jízdu s nepojištěným autem, ale pojišťovna pak nehradí případnou nehodu.

Motorista by pak musel celou škodu uhradit ze svého. Záleží na pojišťovně, některé poskytují jen desetiprocentní spoluúčast, jiné ale ještě menší. Pokud by tedy řidič způsobil nehodu se škodou vyčíslenou třeba na 100 000 korun, musel by uhradit téměř celou částku ze svého.

"Sezónní zákonné pojištění má smysl tedy především pro provozovatele sezónních vozidel, jako jsou například kabriolety nebo sportovní a historické vozy," vysvětluje Svoboda. Hojně ho začali využívat i motorkáři, kteří reálně jezdí jen asi šest až osm měsíců v roce.

Sezónní pojištění tak může využít například i ten, kdo má více vozidel a například v zimě používá především SUV a v létě třeba sportovní kupé. Je to samozřejmě jen příklad a každý si musí rozmyslet, jestli se mu takový druh pojistky vyplatí.

Samostatnou kapitolou je pak sezónní havarijní pojištění, pojištění proti živelné události nebo speciální pojištění asistenčních služeb před cestou na dovolenou. Nabídky pojišťoven se různí, a proto si u své pojišťovny nebo v různých kalkulátorech na internetu ověřte možnosti.

Související

Ilustrační foto

Povinné ručení opět zdražilo, řidiči v průměru zaplatí 6744 korun

Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v únoru pokračovaly v růstu. Průměrná cena povinného ručení dosáhla 6744 korun, za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. Od ledna povinné ručení zdražilo o 49 korun, proti loňskému únoru o 278 korun. V příštích měsících se očekává další růst cen.

Více souvisejících

povinné ručení auto

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy